Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

5 tipů, jak předejít bolesti zad. Důležité je protahování svalů, radí lékařka

Zdraví

  5:02
Bolest zad, krční páteře, ale i hlavy a horních končetin znají skoro všichni. Obtíže vyvolané stresem, životním stylem a sedavým povoláním pociťují lidé stále častěji. „Výskyt a nárůst onemocnění pohybového aparátu a bolestí zad je způsoben především současným nevhodným životním stylem. Nejčastějšími chybami jsou jednostranné přetěžování, nedostatek pohybu, nadváha i špatný způsob sezení. Člověk se v podstatě nepohybuje ani nerelaxuje přirozeně. Svoje svalstvo často přetěžuje stresem a to jak fyzickým, tak psychickým,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Bolest zad (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Je možné, aby laik identifikoval, zda je bolest zad banální nebo se jedná o situaci, kdy by měl vyhledat lékaře? Podle čeho má potíže posuzovat?
S bolestí zad se někdy v životě setkalo 60 - 90 procent lidí. Tyto obtíže přitom z větší části souvisí s naším životním stylem a sedavým způsobem života. Pokud se objeví bolest, je to takový první signál, že něco není v pořádku. Otázka bolesti může být samozřejmě čistě individuální. Každý člověk má práh bolesti rozdílný, ale bolest bychom neměli podceňovat a při častých nebo trvalejších obtížích je potřeba nechat se vyšetřit lékařem. Obecně se doporučuje navštívit lékaře, když už vás bolest začne obtěžovat při běžných činnostech, při spánku nebo při pohybu. Vyhledat lékaře bychom samozřejmě měli hlavně při výrazné bolesti nejen páteře, ale také při bolesti, brnění a tuposti horních a dolních končetin, do kterých se může propagovat bolest z páteře a to i bez toho, že bolí páteř samotná. U akutních stavů, kdy dochází k ochrnutí končetin je potřeba jít k lékaři ihned, mohlo by se jednat o útlak nervu v důsledku výhřezu ploténky.

Lidovky.cz: Existuje teorie, že bolest zad souvisí s nesprávnou obuví, chůzí a postojem. Dříve lidé neměli ortopedickou obuv, jak mají chodit a stát jim nikdo neříkal a přesto neměli takové potíže s bolestmi zad. Jaký je váš názor?
Vysoký výskyt a nárůst onemocnění pohybového aparátu a bolestí zad je způsoben především současným nevhodným životním stylem. Nejčastějšími chybami jsou jednostranné přetěžování, nedostatek pohybu, nadváha, špatný způsob sezení, přetěžovaní svalstva a vazivových tkání a naopak nemožnost relaxace některých svalů během dne. Tyto faktory se podílejí na vzniku bolestí zad, ale i jiných potíží spojených s pohybovým aparátem. Člověk se v podstatě nepohybuje ani nerelaxuje přirozeně. Svoje svalstvo často přetěžuje stresem a to jak fyzickým, tak psychickým.

Bolest zad (ilustrační foto)

LIdovky.cz: Je zdravé chodit bos?
Chození naboso je prospěšné především ve fázi vývoje chodidla, kdy chůze po různě tvarovaném povrchu může přispívat k správnému vývoji nožní klenby. Doporučuji chodit bos nejen někde na pláži, ale i doma po koberci i podlaze. Je to sice tvrdší povrch, ale tato krátká vzdálenost tělu a páteři neublíží, ale naopak se zlepší funkce nohou, která během našeho civilizovaného života v botách velmi trpí. Naopak dlouhé vzdálenosti na tvrdém povrchu je vhodné podniknout v kvalitní obuvi.

Jak předejít bolesti zad?

  • Je potřeba vyváženě zatěžovat a relaxovat pohybový systém a to nejen svalstvo, ale i vazivový aparát. Často se lidé přetěžují při práci, ale i při sportu. Posilují a nemyslí na uvolnění svalovazivových tkání. Je důležité hýbat se a sportovat, ale s rozumem. Pravidelnost a určitá zátěž je zdravá nejen pro svalověkosterní systém, ale i pro celé tělo. Pozornost bychom měli věnovat například správnému sedu, který funguje i jako prevence bolestí zad. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země a dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále.
  • Pravidelně si při práci v sedu dopřejte krátké přestávky, které umožní protáhnout ztuhlé a přetížené svaly, důležité je i zaujímat čas od času různé uvolňující polohy, kdy si zrelaxujete a uvolníte svaly. Využijte každou vhodnou příležitost jít pěšky. Například do práce a z práce jděte část cesty pěšky, namísto výtahu jděte raději po schodech, a pokud je to možné, spíše než komunikaci přes počítač či telefon preferujte osobní kontakt s kolegy.
  • A pokud se probouzíte rozlámání, v noci se převalujete a odpočatost se nedostavuje, je na čase vzít si na mušku také vaši matraci, postelový rošt či polštář.
  • Než tedy poběžíte k lékaři, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda si od nepříjemných bolestí zad nemůžete pomoci sami – mnohdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejlepší.

Lidovky.cz: Co je to přiměřená zátěž? Nejedná se o individuální veličinu?
Samozřejmě míra toho, co je přiměřená zátěž, je u každého individuální. Přiměřená zátěž je taková zátěž, při které zatížíte pohybový aparát, ale zároveň nedochází k jeho nadměrnému přetěžování. Pokud si nejste jistí, co je pro vás vhodná, přiměřená zátěž při cvičení a sportu, poraďte se s rehabilitačním lékařem nebo fyzioterapeutem, který vám doporučí nejen vhodnou míru zátěže, ale také vhodné cviky pro řešení vašich individuálních obtíží.

Lidovky.cz: Jak reagovat na všelék dnešních ortopedů - obstřiky? Kdy je radíte odmítnout a kdy nikoli?
K léčbě pomocí obstřiků lékař většinou přistoupí při větších bolestech a zánětech. Obstřiky mohou obsahovat buď pouze léky na bolest, nebo také kortikoidy, které mírní nespecifický zánět. Nebo se do kloubu dávají látky, které zlepší viskozitu v kloubu. Po odeznění větších obtíží doporučuji se zaměřit na rehabilitační léčbu eventuálně i na prevenci opětovného vzniku onemocnění.

Lidovky.cz: Existuje systém rehabilitace pro uvolnění obratlů? Můžete uvést konkrétních pět cviků, či procedur?
Důležitá je vyváženost našeho těla po co nejdelší dobu během dne v prostoru. Naše metoda Infinity má systém aktivních cviků, které se cvičí ve vědomě zkorigovaném postavení těla – v sedě, ve stoje a postupně pak dochází k lepšímu podvědomému nastavení těla. K celkové korekci postury nesmíme zapomenout také na správné dýchání.

Dýchání: Třikrát se hluboce nadechneme a vydechneme, nádech do celého hrudníku (představa nafukovaného balónu) učíme se uvědomovat si dolní, střední, horní části hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Pozor, při nádechu nezvedáme ramena a oblast klíčních kostí. Následuje výdech. Při výdechu můžeme nechat celý hrudník klesnout dolů (představa vyfukujícího se balónu, který klesá dolů).

Relaxace ramen: Korekce a relaxace ramen - paže dáme podél těla, nesmíme zvedat ramena. Paže visí samovolně podél těla, uvolníme ramena dolů a směrem do stran (netlačit je dozadu) a ruce jsou v takovém postavení, že palec svým nehtovým lůžkem je směrem dopředu. Ruka i celé paže mohou být lehce rotovány do strany. Stále kontrolujeme postavení a držení celého těla, vzpřímenou krční páteř, uvolněnou bradu a relaxovaná ramena a můžeme provádět nácvik správného dýchání.

Cvik ve stoje: Korekce pánve - nohy rozkročíme na šířku ramen. Nejdříve se snažíme srovnat pánev. Ruce dáme prsty přes sebe, jakoby do tvaru písmene V. Rukama se dotkneme pánve - oblasti podbřišku a následně křížové oblasti a snažíme se vždy mírně zatlačit pánví proti rukám, které kladou mírný odpor. Cvik provádíme pomalu, jen naznačeným pohybem pánví proti rukám (dopředu, dozadu) a postupně si hledáme ideální střed pánve ve vertikále, tak aby rozkrok byl ideálně kolmo k zemi. Nezvedáme ramena (viz výše).

Cvik v sedě: Sedneme si vzpřímeně, pokud to lze, na kraj židle, nohy rozkročíme na šířku ramen, opřeme celá chodidla, ideálně je v kyčli, koleni a kotníku pravý úhel, srovnáme pánev, zkorigujeme postavení ramen, vzpřímené držení celé páteře. Paže skrčíme v lokti, opřeme se malíkovou hranou o střední část stehen. Paže a ruce jsou lehce zevně vytočené s mírně pokrčenými prsty. Následně se odtlačíme horními končetinami do stehen a dolními od podlahy, zároveň pánví respektive sedacími kostmi se odtlačíme od židle. To vše současně, jako bychom chtěli vstát, ale velmi jemně. Při tomto cviku se narovná pánev, zpevní břicho, dochází ke stažení spodní části zadečku a k aktivaci pánevního dna a zároveň k napřímení těla v sedě.

Uvolnění páteře: Opět se posadíme vzpřímeně, pokud to lze, na kraj židle, nohy rozkročíme na šířku ramen. Ruce svěsíme volně dolů mezi nohy. Nyní se snažíme co nejvíce se předklonit tak, abychom se hlavou dostali co nejníže. Pokud jste schopni předklonit se tak, že temeno Vaší hlavy směřuje téměř kolmo k zemi, začneme temenem hlavy opisovat na zemi ležatou osmičku. Tento pohyb by se měl přenášet na celé tělo (ramena, oblast hrudníku, pánve). Střed této pomyslné osmičky prochází středem temene hlavy. Při pohybu ze strany do strany se snažíme lehce přenášet váhu těla tak, abychom využili působení gravitace. Pokud Vám nejde udělat tento hluboký předklon, představte si, že střed ležaté osmičky prochází kolmo Vaším nosem. Také kolem tohoto středu provádíme pohyb tak, jak je popsáno výše. Osmičku vždy opisujeme třikrát jedním směrem a poté třikrát směrem opačným. Z počátku provádíme jen minimální, téměř neviditelné, pohyby, postupně když jsme méně ztuhlí, můžeme pohyb provádět ve větším rozsahu.

Lidovky.cz: Jaký je váš názor na současnou úroveň rehabilitační a ortopedické péče o pacienty s bolestmi zad?
Kvalita poskytované péče je na velmi dobré úrovni. I ve světě má především česká rehabilitace i ortopedie velmi dobrý zvuk. Samozřejmě, že poskytovaná péče se liší u různých pracovišť a také u různých diagnóz. U některých případů, například u bolesti páteře, bohužel nejsou využity všechny možnosti konzervativní léčby a rehabilitace. Často tito pacienti trpí dlouhodobými bolestmi a také jsou někteří z těchto pacientů indikováni k operaci předčasně, anebo zbytečně. Do našeho Rehabilitační ústavu Brandýs nad Orlicí se přicházejí léčit pacienti, kteří mají bolesti páteře i končetin často roky. Máme hodně klientů, kteří nejdříve zvolí naši léčbu místo operace a často se podaří, že operace nakonec není nutná. K léčbě využíváme naši speciální rehabilitační metodu. Tato metoda umožňuje účinnou léčbu u pacientů, kteří mají bolesti páteře a to i s bolestmi jdoucími do končetin například s výhřezy plotének. Využíváme, mimo jiné, speciální pohyb tzv. mikropohyb, což je pohyb prováděný pouze v milimetrech. Pomocí naší terapie dochází u pacientů ke zlepšení zdravotního stavu a ke zmírnění či úplnému odstranění bolestí.