Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Amazonka udělala čelem vzad

Věda

  8:41
PRAHA - Největší řeka světa původně ústila do Pacifiku a teprve v třetihorách ji geologické procesy donutily změnit směr. Amazonka spolu s mnoha svými přítoky utváří krajinu velké části jihoamerického kontinentu.

Každý školák ví, že pramení v horách na západě, sestupuje do obrovské pánve a ústí na opačné straně světadílu.

Studie amerického geologa Russela Mapese ukazuje, že v dobách dinosaurů byl směr veletoku opačný. Mapes to dokládá analýzou hornin nashromážděných ve střední části toku. Spolu s kolegy tam objevil drobné částečky minerálu zirkonu, který pochází z dnes již zmizelého pohoří na východě kontinentu.

Atomové hodiny v hornině
Zirkon je poměrně běžný minerál, který vyniká odolností vůči fyzikálním a chemickým procesům. Často se hromadí v náplavách. Je to vůbec nejstarší známý minerál pozemského původu. A protože často obsahuje radioaktivní prvky, jde o ideální nástroj pro určení stáří hornin. Jeho atomové hodiny nepřestanou „tikat“ ani po miliardách let přeměn.

Analýzou zbytkového uranu obsaženého v nalezeném zirkonu vědci určili jeho stáří na 1,3 až 2,1 miliardy let. To vylučuje možnost, že by pocházel z And, neboť ty jsou mnohem mladší. Podobné horniny jsou ale časté na východní straně kontinentu.

Pokud by platilo, že Amazonka teče stále stejným směrem, museli by vědci ve středním toku nacházet mnohem mladší minerály vyplavené z And. „Žádné takové nenacházíme. Stáří hornin nalezených podél celé pánve svědčí o tom, že pocházejí z oblastí ve středu a na východě Jižní Ameriky,“ cituje server BBC Mapesova slova.

Řeka tehdy musela pramenit v horách, které vznikly při oddělení Jižní Ameriky a Afriky. Tak se mohly dostat sedimenty staré dvě miliardy let do středu světadílu.

Později vyrostlo zhruba uprostřed kontinentu nové poměrně nízké pohoří vedoucí od severu k jihu. Přirozená přehrada řeku tehdy rozdělila na dvě, jedna už nabrala směr dnešní Amazonky, druhá tekla do Pacifiku. Poté, co podél západního pobřeží vyrostla hradba And, neměla řeka jinou možnost, než se otočit k východu. Po mnoha milionech let si tok „prokousal“ cestu přes pohoří ve středu kontinentu, a tím vznikla Amazonka, jak ji známe dnes.

O otočení toku obří řeky mluvily už předcházející studie amerických a brazilských vědců, ale byly založeny jen na vzorcích hornin z malé části toku. Proto se mělo zato, že se „otočka“ týkala jen východní části. Mapes spolu s kolegou Drewem Colemanem z University of North Carolina však během svých výzkumů nasbírali vzorky na přibližně osmdesáti procentech Amazonky. Díky tomu zmapovali změny jejího toku mnohem důkladněji.

Otočka sladkovodního veleobra Překvapivou zprávu přinesly výzkumy usazenin nasbíraných podél toku Amazonky. Nalezené vzorky zirkonu udivily vědce svým stářím, kolem dvou miliard let. To znamená, že nemohou pocházet z mnohem mladších And. Voda je tam musela donést z pohoří, které stálo v místech nynějšího ústí Amazonky. Řeka tedy musela v minulosti udělat dokonalou otočku, tvrdí geolog Russel Mapes.

Autoři:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...