Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Američtí roboti dokážou jamovat s orchestrem

Magazín

  7:00
Dokážou likvidovat bomby, pomáhají dekontaminovat jaderné elektrárny a uklidí obývák, aniž by vráželi do nábytku nebo převrhli vázu. Až doposud však roboty nikdo neviděl jamovat s živou lidskou kapelou. Zahrát dvanáctitaktové sólo se až dosud zdálo být výsadou lidí. V Kalifornském institutu umění však MahaDeviBot, GlockenBot, BreakBot a pár jejich kybernetických přátel dělají muziku společně se studenty hudby a herectví.

KarmetiK Machine Orchestra foto: ČTK

"Je to jako symbiotický vztah mezi lidmi a stroji," říká hudebník Ajay Kapur, jenž má rovněž doktorát v oboru elektrotechnika a je předsedou technologického programu ve škole, kterou spoluzakládal Walt Disney. "Mezi lidmi a stroji je mnohem víc vzájemné součinnosti než to, že jeden člověk roboty naprogramuje a stiskne tlačítko play," tvrdí Kapur.

KarmetiK Machine Orchestra

Studenti a roboti se mezitím připravují na svůj koncert. Robot Tammy hraje na marimbu, divoce rozezní své zvonky, zatímco dva robotičtí bubeníci NotomotoN a BreakBot jí udají svižné tempo. Hrají melodickou fúzi jazzu, hip hopu, elektronické hudby a world music.

Společný koncert se vlastně připravoval čtyři roky, počínaje dnem, kdy Kapur, v jazzu zběhlý hráč na sitár, přišel na školu severně od Los Angeles. Jeho úkolem bylo sestavit plnohodnotný orchestr z lidí a robotů.



Kapur a jeho kolega Michael Darling vybrali hudebníky ze svých přednášek a roboty sestrojili ze všeho možného od nepotřebných divadelních propriet po rozbitý nábytek. Malé robotické mozky naplnili kódy, které jim umožňují číst komponovanou hudbu a hrát různé partitury.

KarmetiK Machine Orchestra

Hráčka na marimbu Tammy je vysoká několik desítek centimetrů a její kostru tvoří otočné křeslo, řada malých zvonků a něco, co vypadá jako staré vodovodní trubky. Postavte ji k ostatním a, dámy a pánové, stojí před vámi KarmetiK Machine Orchestra. Název tělesa je odvozen od slov a "karma" a "kinetic".

Robotů muzikantů je ve světě víc

Jeho hráči nejsou prvními muzicírujícími roboty na světě. Jeden umí bezchybně a rychleji než jakýkoli člověk zahrát Let čmeláka na flétnu. Byl sestrojen před několika lety v Japonsku. Ale to byl jen sólista, který opakuje, co mu bylo naprogramováno.

Také jazzový kytarista Pat Metheny s sebou loni na turné na podporu alba Orchestrion vzal robotický orchestr, ale jeho roboti jen hráli předprogramované skladby, zatímco Metheny improvizoval.


Prostor pro improvizaci
Ačkoli kalifornští studenti hudbu napsali a naučili ji roboty hrát, roboti mají i trochu prostoru pro improvizaci."Jsem si docela jistý, že my jsme první skutečný orchestr," říká Kapur.

Vynálezce a skladatel "kinetické hudby" Trimpin orchestr slyšel a práci kalifornského institutu považuje za průlomovou. "Ajay a Michael patří mezi vůdčí síly v této zemi, pokud jde o schopnosti a znalosti nutné pro práci s pohybovými objekty s cílem produkovat hudbu," řekl Trimpin.

Roboti umístění pod sedadly reagují na houpavé pohyby lidí v publiku zvolením rytmu, jenž odpovídá pohybům. Michael Darling tomu říká spontánní komponování zadnicemi posluchačstva.

Naučit studenty a roboty hrát bylo pro Kapura a Darlinga teprve začátkem. Příští rok spolu chtějí vyprodukovat muzikál, jehož děj se bude odehrávat v indické Bombaji v roce 2050. Do deseti let hodlá Kapur obdobně zpracovat i indické eposy Mahábhárata a Rámajána.