Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Anomálie dětské kůže. Na slunce s dětmi až po prvním roce

Zdraví

  6:26
Kožní lékaři nedoporučují vystavovat přímým slunečním paprskům děti do jednoho roku a radí již od půl roku věku dítěte používat jen krémy s minerálními ochrannými faktory. Na rozdíl od faktorů chemických totiž přihlížejí k anatomii a potřebám dětské kůže.

Děti by v těchto vedrech na přímé slunce vůbec neměly chodit, varují lékaři. foto: ČTK

Při působení slunce na zranitelnou dětskou pokožku je třeba počítat i s jeho dlouhodobým účinkem, protože negativní vliv slunečního záření se může projevit až v dospělosti.

U dětí není ve hře „jen“ riziko akutního poškození kůže a celkového přehřátí organismu, doprovázeného horečkou, bolestmi hlavy nebo zvracením. Dlouhodobé důsledky nechráněného dětského opalování jsou zrádnější.

Pozor na celer a petržel

Kůže je orgán, který si pamatuje expozici UV záření, kumuluje ji v sobě a v dospělosti pak často „předkládá účet“ v podobě zvýšené nebo dřívější formy kožních nádorů. „Prokázalo se, že spálení dítěte do deseti let zvyšuje riziko vzniku zhoubného kožního nádoru,“ říká dermatoložka Stanislava Polášková z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2.

„Pozor je třeba dát i na podávané léky, které u dětí zvyšují citlivost kůže k UV záření. Patří sem přípravky na uklidnění, některá antibiotika, protizánětlivé léky jako například brufen a léky na cukrovku. U těch na kombinaci se sluníčkem opravdu pozor, protože podporují spálení,“ upozorňuje lékařka.

Podobný účinek mají podle jejích slov také rostliny, jejichž šťáva při kontaktu s kůží způsobuje v kombinaci s UV zářením nepříjemnou puchýřnatou vyrážku s velkými puchýři a zánětem.

Odpočinek - ilustrační foto.

Na „indexu“ je nejen bolševník, ale i primule, nať celeru, petržele či kopru, přízemní keřík a zároveň popínavá rostlina břečťan a řada dalších plevelnatých rostlin. „Pokud dítě někde běhá, utrhne si rostlinu a potřísní se její šťávou, vmístě potřísnění může při kombinaci se sluníčkem vzniknout puchýřnatá reakce. Podobná bývá reakce na fíkus a některé ovocné šťávy – například na grapefruitovou,“ pokračuje Stanislava Polášková.
V útlém věku doporučují dětští dermatologové používat minerální neboli fyzikální ochranný faktor, který je určený vyloženě pro děti. Zatímco chemické faktory pro dospělé zajišťují ochranu před UV zářením až v kůži – prostupují kůží dovnitř a teprve tam se projevuje jejich ochranný vliv, minerální ochranné faktory sluneční záření od kůže odrážejí a pohlcují na kožním povrchu.

„Jedinou jejich nevýhodou je, že se hůře roztírají a na kůži více ulpívají, ovšem chrání dítě před zářením UVA i UVB,“ upřesňuje doktorka Polášková. Kromě toho lze po použití krému s minerálním ochranným faktorem na slunce vyjít hned, zatímco u chemické ochrany až po 20 minutách. Po čtyřech hodinách nebo po koupání je však potřeba jakoukoli ochranu opět obnovit.

Záleží také na tom, kde dítě pobývá a jaký fototyp představuje: zda má hnědou kůži, tmavé vlasy a oči, protože takové děti jsou k UV záření méně choulostivé než děti blonďaté či ryšavé, s modrýma očima a světlou kůží. Vždy je ale podle slov dermatoložky menší chybou použít vyšší faktor než nižší.

Stanislava Polášková také zdůrazňuje, že by děti měly být krémem ošetřeny na všech exponovaných partiích. „Nemělo by se zapomínat na zátylek, nárty a měly by mít chráněny i oči. K ochraně proti škodlivým účinkům slunečního záření patří i správné oblečení – klobouk, tričko, delší šortky, zásada nechodit na slunce mezi 11. a 15. hodinou a při hře dávat přednost stinným místům,“ doporučuje lékařka.

Na celý den raději klobouček než brýle

K poškození zraku vlivem ultrafialového záření může u dítěte dojít jak na povrchu oka, tak v očním okolí – lékaři v létě zaznamenávají solární ekzémy víček a jiné důsledky působení UV záření na dětské oči. Kromě toho vyvolává sluneční svit i záněty spojivek a rohovek, takže pořídit dítěti certifikované sluneční brýle je téměř rodičovská povinnost.
Jejich permanentní používání by se však dle dětské oční lékařky nemělo úplně upřednostňovat.

„Celodenní nošení slunečních brýlí dětem trošku zhoršuje zrakovou ostrost,“ podotýká dětská oftalmoložka Eva Jerhotová z Dětského očního centra Kukátko v Praze 1. „Dětem se pak rozšíří zornička, takže hůř vidí, a z dlouhodobého hlediska není dobré, aby dítě mělo celodenně horší vidění,“ podotýká Eva Jerhotová.

Navíc čím menší dítě, tím spíše se jeho zrak teprve vyvíjí, a roli zde hraje i určitá citlivost dětských očí – není dobré oči dětí až příliš ‚rozmazlovat‘ a jakoby zchoulostivět na světelnost. „Lepší je používat kloboučky a čepice s kšiltem, které oči stíní,“ doporučuje odbornice. Z pokrývek hlavy je podle ní nejlepší právě klobouček, a pokud dítěti hrozí působení slunečního záření i ze stran, pak je vhodné – zvláště ve vodě – přidat sluneční brýle. Především z toho důvodu, že při koupání je vliv slunečního záření zesílený odrazem paprsků od vodní hladiny.

Totéž platí pro pobyt dítěte ve vysokých nadmořských výškách. V takovém prostředí je třeba o jakoukoli část dětského těla dbát o to intenzivněji. „Rozumní rodiče děti před sluncem maximálně chrání. Bez ochrany jsou na přímém slunci přípustné snad jen desítky minut, například při přechodu z místa namísto nebo chvíli ve vodě, ale jinak by mělo dítě v létě veškerý pobyt venku absolvovat přinejmenším v polostínu,“ uzavírá Eva Jerhotová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!