Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Astronauti vystoupili do kosmu. Naposledy

Věda

  16:43aktualizováno  23:07
WASHINGTON - Dvojice astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v úterý vydala do volného kosmického prostoru mimo jiné instalovat zařízení, která mají během dvou let vyzkoušet možnosti doplňování paliva a oprav družic na oběžné dráze s pomocí robotů. Šlo o 28. a poslední výstup do volného prostoru na ISS v éře raketoplánů.

Atlantis nad Bahamskými ostrovy foto: ČTK

Tentokrát výstup, který trval šest hodin a 31 minut, do volného kosmu podnikli členové stálé posádky ISS Mike Fossum a Ron Garan, a nikoli astronauti z raketoplánu Atlantis, jenž právě v těchto dnech na orbitálním komplexu kotví. Téměř dvoutýdenní mise Atlantisu je 135. a zároveň poslední misí amerického raketoplánu.

O poslední cestě raketoplánu do vesmíru čtěte také:

Zařízení, které astronauti instalovali, o víkendu dopravil Atlantis na oběžnou dráhu spolu s téměř čtyřmi tunami vybavení, náhradních dílů a zásob na celý rok. Většina jich byla uložena ve víceúčelovém logistickém modulu Raffaello, který astronauti v pondělí otevřeli. V dalších dnech ho budou vykládat.

Astronauti Fossum a Garan během 6,5 hodinové směny vně orbitálního komplexu instalovat zařízení RRM (Robotic Refueling Mission) za 22,6 milionu dolarů (téměř 400 milionů korun).

Astronaut Ron Garan ve vesmíru

Výstup zahájili krátce před 15:30 SELČ a skončili ve 21:53 SELČ. RRM, zahrnující například nádrž s etanolem, má v příštích dvou letech vyzkoušet nástroje, přístroje a postupy, které by mohly být použity při doplňování paliva a opravě satelitů ve vesmíru pomocí robotů. Robot by měl umět přestříhávat dráty, instalovat ventily i provádět samotné přečerpávání paliva z jedné nádrže do druhé.

Zároveň odstranili porouchaný čpavkový chladící systém, který musel být nahrazován během tří náročných výstupů a nyní jej Atlantis přiveze zpět na Zemi. Pozdější transporty větších materiálů nebudou možné, jak připomíná DPA, neboť ruské Sojuzy nemají takové prostory.

Na oběžné dráze v současnosti funguje kolem 360 komerčních komunikačních satelitů a další zhruba stovka družic vlastněných státy. "Každému z nich jednou dojde palivo a bude dán do šrotu. Tak se to vždy dělalo. Pokud bude moct vyjít robot a palivo dočerpat, nebude třeba je dávat do šrotu," vysvětlil Benjamin Reed z Goddardova střediska kosmických letů v Marylandu.

Astronauti Ron Garan a Mike Fossum ve vesmíru

Stále však jde o hudbu budoucnosti a překážky jsou obrovské. Stávající satelity totiž nejsou konstruovány tak, aby jim bylo doplňováno palivo, a nejsou vybaveny navigačními pomůckami a reflektory, které by usnadnily přibližovací manévr servisního plavidla.

Oba astronauti se na úterní výstup připravovali asi hodinovým dýcháním kyslíku a padesátiminutovým fyzickým cvičením, což je prý méně náročné na spotřebu kyslíku než obvyklý noční pobyt ve vzduchotěsné přechodové komoře Quest.

Příprava pro výstup do vesmíru

V pondělí NASA o jeden den odložila návrat raketoplánu Atlantis, jenž si tak svůj poslední pobyt ve vesmíru prodlouží do 21. července. Tento čas bude využit především k vybalení a uspořádání dovezeného vybavení a seřízení různých systémů na ISS.

Zpět na Zemi raketoplán spolu s odpadem a vyřazenými zařízeními přepraví také součásti porouchaného čpavkového chladícího systému.

Třináctidenní mise Atlantisu je 135. a posledním letem raketoplánu. Nejméně do roku 2015 nebudou mít Spojené státy vesmírnou loď schopnou dopravovat astronauty do vesmíru, a NASA tak bude odkázána na ruské Sojuzy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!