Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Baleríny nejsou pro každou ženu. Horší jsou však vysoké podpatky

Zdraví

  6:10
Jaro už se opět hlásí. Stejně jako zimní oblečení, i teplejší boty uklízíme do skříní, a začínáme nosit polobotky, lodičky a především tolik oblíbené baleríny. Je však zdravé tyto střevíčky nosit?

Letní boty. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Žádné nohy nemají rády extrémy, proto na celodenní nošení nejsou nejvhodnější boty na vysokém podpatku ani zcela rovné balerínky. „Pro denní nošení, například do práce, bude pohodlnější balerína s ortopedickou stélkou a s klínečkem pod patou. Taková bota je navíc velmi elegantní a dokresluje osobnost ženy,“ říká pražský ortoped Pavel Machotka a doporučuje ji především ženám zralého věku.

Baleríny. Ilustrační foto.

Ve volných chvílích můžeme podle Machotky naopak nosit, co je libo. Upozorňuje však, že baleríny jsou pouze pro lidi se zdravýma nohama. Ten, kdo je má ploché nebo trpí například bolestivými otlaky či kladívkovými prsty, by měl nosit výhradně zdravotní obuv, kterou baleríny většinou nejsou. Tyto střevíčky nejsou vhodné ani na turistiku a jiné sportovní aktivity.

Zápach omezí přírodní materiály a vložky

"Při nákupu bych volil spíše přírodní materiály, které se lépe přizpůsobují tvaru nohy a omezují pocení a nepříjemný zápach," doporučuje Machotka. Mnoho hrdých majitelek balerínek ví, že právě zápach je největší nevýhodou těchto bot. Nadměrné pocení by měly omezit také již zmíněné ortopedické vložky nebo stélky, které jsou zároveň určitou prevencí před vznikem plochých nohou.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Machotky baleríny obecně nebezpečné nejsou, horší je to však s úzkými špičatými botami na vysokém podpatku, které nohu velmi zatěžují. Kdo si neumí život bez podpatků přeci jen představit, měl by dbát alespoň základních opatření. Zátěž pomohou snížit například gelové vložky. Noze neprospívá časté střídání nízkých a vysokých bot, které může způsobit zánět achillovy šlachy.

Výška podpatku by měla být maximálně 8 centimetrů. Dobré je také chodidla pravidelně posilovat. „Kružte kotníky, cvičte s prsty, střídavě je pokrčujte a natahujte nebo se je snažte roztáhnout co nejvíce od sebe. Posilujte i zádové svalstvo,“ radí Veronika Sajdoková z CCC.