Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Baťův letoun přežil nacisty i pašeráky. Nyní se vrací do Česka

Magazín

  14:59
PRAHA - Osobní letadlo Lockheed Electra zlínského podnikatele Jana Antonína Bati se vrací do Česka. Stroj s pohnutou historií se stane novým přírůstkem expozice historických letadel na letišti v Točné na okraji Prahy. I díky pomoci Johna McCaina - neuspěšného kandidáta na prezidenta USA.

Osobní letadlo Lockheed Electra zlínského podnikatele Jana Antonína Bati se stane novým přírůstkem expozice historických letadel na letišti v Točné na okraji Prahy. foto: ČTK

"Unikátní letoun s neobyčejnými osudy je jediný létající exemplář tohoto typu na světě," řekl Milan Mikulecký z letiště Točná. Ze Spojených států, kde se právě opravuje, přiletí do České republiky příští rok. "V českých muzeích ani v soukromých sbírkách není letadlo takové historické hodnoty ani se srovnatelným vztahem ke konkrétním osobnostem českého i světového významu," dodal Mikulecký.

Osobní letadlo Lockheed Electra zlínského podnikatele Jana Antonína Bati se stane novým přírůstkem expozice historických letadel na letišti v Točné na okraji Prahy.

Lockheed Electra L-10 A výrobní číslo 1091 byl v roce 1937 vyroben pro slavnou americkou pilotku Amelii Earhartovou, první ženu, která přeletěla Atlantský oceán. Letoun ale nakonec zakoupil obuvnický magnát Jan Antonín Baťa, jenž s ním podnikl jako první Čech cestu kolem světa. "Letadlo je také jediné, kterému se podařilo v roce 1939 zachránit před nacistickou okupací Československa a nepadlo do rukou Němců," upozornil dále Mikulecký.

Pátrání po německých ponorkách a přeprava marihuany
Na jeho palubě létala rovněž řada legendárních československých letců sloužících během druhé světové války v britském letectvu. Stroj sám se do válečného konfliktu také aktivně zapojil, když hlídkoval nad kanadskými pobřežními vodami a pátral po německých ponorkách.

Také jeho poválečné osudy jsou mimořádně zajímavé. Letadlo bylo po určitou dobu ve vlastnictví hollywoodské dětské filmové hvězdy Margaret O'Brienové a využívali ho i mexičtí pašeráci k přepravě marihuany do USA. Nakonec skončilo v rukách texaského milionáře a sběratele historických letadel, od nějž se ho po čtyřletém jednání, v němž českým zájemcům pomohl i bývalý republikánský prezidentský kandidát John McCain, podařilo zakoupit pro plánované muzeum na letišti Točná.

Osobní letadlo Lockheed Electra zlínského podnikatele Jana Antonína Bati se stane novým přírůstkem expozice historických letadel na letišti v Točné na okraji Prahy.

Baťův stroj opět vzlétne
Na celém světě se dochovalo pouze šest kusů letounu, přičemž právě Baťův stroj je jediný, který je stále letuschopný. Letadlo se navíc zachovalo téměř celé v původním stavu. Vyměněny byly pouze plechy u motorů a změnil se jeho nátěr. Současné vnější zabarvení vychází z kamufláže, kterou letadlo mělo v době, kdy sloužilo v kanadském letectvu. Interiéry ale zůstaly nezměněny, a to včetně sedaček a jejich potahů, což dokazuje srovnání s dobovými fotografiemi.

Lockheed Electra je v tuto dobu stále na území Spojených států, konkrétně na letišti v Dallasu, kde ho opravují. Do ČR by mělo přiletět příští rok.

Celý projekt je plně financován ze soukromých zdrojů. Cena, která zahrnuje jak kupní cenu stroje, tak náklady na jeho rekonstrukci, se podle zástupců muzea pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Letoun nebude na letišti Točná pouze vystaven, ale předvede se na různých leteckých dnech a při dalších výjimečných příležitostech veřejnosti i ve vzduchu. "Rádi bychom také v budoucnu vyrazili s tímto letadlem na cestu po stopách Jana Antonína Bati a pokusili se podobně jako on obletět svět," prozradil Mikulecký.

Autoři: ,