Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Běhání po asfaltu může kloubům uškodit, říká odbornice

Zdraví

  6:51
Ve městech, v parcích i v lese. Češi propadli běhu a začali sportovat intenzivněji. Běhají ale správně? Škodí kloubům například běh po tvrdém povrchu? „Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu například na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Velmi důležité je zvolit i správné kvalitní běžecké boty. Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaela Tomanová.

Jak se zbavit bolesti zad? Osvědčeným lékem je pohyb foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak moc je důležitý strečink? Jak se správně po běhu, či před ním protáhnout?
Protahování má pro náš pohybový aparát velký význam. Slouží jako prevence svalové nerovnováhy, je vhodnou kompenzací při jednostranném zatěžování a přetěžovaní pohybového aparátu. Svaly a hlavně vazivové tkáně mají přirozeně tendenci ke zkracování, protahováním tak zlepšujeme jejich flexibilitu a tím i pohyblivost. Protahování neboli strečink, by měl být součástí tréninku a prakticky každého běžného cvičení, jak na začátku, tak i na konci cvičební jednotky. Při úvodní rozcvičce je třeba svaly především zahřát, aby nedošlo k nepříjemnému zranění. Po tréninku pak protažení pomáhá snazší a rychlejší relaxaci a regeneraci svalů a vazivových tkání.

Lidovky.cz: Je důležité se na pravidelné běhání nějakým způsobem připravit (ze zdravotního hlediska) či stačí vyběhnout a běžet, dokud nám stačí síly?
Pokud máte nadváhu nebo jste dlouho nesportovali, měli byste začínat s běháním velice pozvolna. Nejdříve je dobré začít s procvičováním celého těla alespoň 2x týdně až 20 minut včetně již zmíněného strečinku. Trasy si ze začátku plánujte kratší a velmi pozvolna přidávejte další metry až kilometry. Přímo před samotným během je vhodné také tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně, můžeme nejdříve začít s desetiminutovou rychlou chůzí, a pokud vám to zdraví a kondice dovolí, pomalu přejdete na běh. Na závěr dopřejte svému tělu také uvolňovací cviky.

Lidovky.cz: Co se při běhu děje s klouby?
Běhání je zdravé v mnoha ohledech, ale na druhou stranu je rizikové na přetížení pohybového aparátu, pro vznik zranění, a to především vazů, úponů a kloubů. Namáhány jsou nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle, kolena a kotníky. Druhotně se však může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné, dlouhodobé zátěži může dojít k poškození kloubů i vazivových tkání. Ale i krátkodobá spatně zvolená zátěž může vést ke vzniku úponových bolestí a někdy i k závažnějším postižením vazů a úponů. Pokud si nejste jistí, zda Vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem nebo jiným odborníkem, který se touto problematikou zabývá. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.

Lidovky.cz: Jaký pohyb pro tělo je nejpřirozenější?
Vědecké důkazy podporují mínění, že lidé jsou evolucí přizpůsobeni k tomu být běžci. Náš pohybový aparát se vyvinul spíše pro vytrvalostní běh, který hrál významnou roli při lovu zvěře a tudíž obstarávání potravy. Na druhou stranu současný moderní styl našeho života má významný vliv na kvalitu našich šlach, vazů, kloubů, svalů i celého pohybového aparátu. Lidé často začínají s během v pozdějším věku, kdy chtějí bud hubnout nebo trénovat kardiovaskulární systém ale při stanovování cílů nerespektují možnosti a omezení svého těla. Nejpřirozenější a tělu prospěšný je pohyb v přírodě. Spíše než běhací pás, si raději pořiďte psa a choďte s ním běhat ven.

Lidovky.cz: Není zdravější než běh rychlá chůze?
Tato otázka je čistě individuální a do značné míry souvisí s naším fyzickým stavem, kondicí a různými omezeními pohybového aparátu. Jste-li netrénovaní, začínáte s pohybem, máte-li nadváhu, problémy s klouby či jiná pohybová omezení, je jednoznačně lepší variantou vhodnou pro vás chůze. Postupem času, pokud vám to váš zdravotní stav dovolí, můžete z chůze přejít na běh, který je efektivnější.

Lidovky.cz: Pokud mě po běhání bolela kolena, co dělám špatně?
Bolest kolen po běhu může mít různé příčiny. Možná jste byla jen nerozcvičená a neprotažená a vaše ztuhlé tkáně se přetížily a to i tak, že mohly vzniknout mikrotraumata. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální.

Běhání (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Jaký povrh je pro běhání ideální?
Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu například na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Velmi důležité je zvolit i správné kvalitní běžecké boty. Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor na posilování a běh u lidí, kteří mají i jen počínající artrózu. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy. Pokud bolesti přetrvávají, je třeba se poradit s oborníkem.

Lidovky.cz: Hrozí přetížení pohybového aparátu, pokud člověk není na pohyb zvyklý?
Určitě. Pokud s během začínáte, je třeba klást si pouze splnitelné cíle a na nic nespěchat. Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla. Není však dobré věnovat se jednostranně pouze běhu. Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže nejen posílit, ale co je důležité, i uvolnit váš pohybový aparát.

Autor: