Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bez spolupráce pacienta cukrovku nezkrotíme, říká lékař

Zdraví

  6:51
Preventivně by se měl nechat vyšetřit každý, komu je nad čtyřicet let, říká docent Martin Prázný ze 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

LN Kolik obyvatel Česka v současnosti trpí cukrovkou?
V České republice máme v současnosti asi 850 000 diabetiků. Toto číslo zahrnuje pacienty s diabetem jak prvního, tak druhého typu. Lidí trpících diabetem 1. typu je asi 60 000. Existuje také několik druhů diabetu, které nepatří ani do jedné kategorie. Ale naprostá většina pacientů s diabetem má druhý typ, o kterém se dá říct, že se šíří jako epidemie, ba dokonce jako pandemie.

Epidemie cukrovky vzrůstá. Může za to nezdravý životní styl

LN Řada lidí si navíc v sobě nemoc nosí, aniž by o ní tušila. Dá se odhadnout, kolik takových potenciálních pacientů mezi námi chodí?
V některých méně rozvinutých státech se udává, že v nich může žít stejně nepoznaných diabetiků stejně jako rozpoznaných. To samozřejmě není případ České republiky. Úroveň našeho zdravotnictví je dobrá, ale přesto se dá odhadnout, že v ČR žije kolem 250 000 až 300 000 pacientů s diabetem druhého typu, kteří zatím o své nemoci nemají tušení. To ale ještě není všechno. Kromě toho, že existuje diabetes, což znamená, že pacient splňuje diagnostická kritéria na základě hodnoty krevního cukru v krvi, setkáváme se se stavem zvaným prediabetes. Ten je určitým rizikovým faktorem, protože pacient v tu chvíli již nemá v pořádku metabolismus glukózy. To znamená, že krevní cukr už není zpracováván stejně jako u zdravé populace. V tu chvíli se objevuje nebezpečí, že člověk záhy přejde do diabetu druhého typu. Není to automatický proces, ale dost často k tomu dochází. Proto je prediabetes v současné době důležitým cílem diagnostiky a prevence. A prediabetiků máme v České republice kolem půl milionu.

LN Jaký je vlastně rozdíl mezi diabetem prvního a druhého typu?
Jedná se o dvě nemoci, které jsou odlišné, a spojuje je pouze projev, tedy vysoká hodnota krevního cukru. Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění. To znamená, že náš imunitní systém z důvodů, které zatím ne zcela dobře známe, reaguje agresivně proti vlastnímu tělu. Ničí zejména B-buňky, které produkují inzulin, což je hormon snižující hladinu cukru v krvi. Přitom bývá poškozena i část štítné žlázy a další endokrinní orgány. Toto onemocnění probíhá častěji v mládí, ale může se vyskytnout v kterémkoliv stadiu života. U diabetu 2. typu přestává fungovat inzulin. V reakci na to jej začnou B-buňky vyrábět více. To však nejde donekonečna a tak po nějaké době B-buňky začnou kvůli přetížení odumírat. Když zachytíme pacienta v počátečním stadiu diabetu 2. typu, mnohdy už disponuje jen polovinou B-buněk.

Kostky cukru – ilustrační

LN Lze se cukrovce nějakým způsobem vyhnout? Jaká je nejlepší prevence?
V první řadě je třeba mít dobrou genetickou výbavu, což však člověk nedokáže ovlivnit. Pokud mají oba rodiče diabetes, je vysoce pravděpodobné, že jej budou mít i jejich děti. Samozřejmě, že nejlepší prevencí je zdravý životní styl, a to již od dětství. Důležitou úlohu zde hraje zdravá strava a dostatek pohybu. Bohužel, dnes je populace zahlcena reklamami na nezdravá jídla či sladkosti, zato reklam na pohyb jsem kolem sebe příliš mnoho neviděl.

LN Kdo je tedy diabetem nejvíce ohrožen?
V rámci preventivních prohlídek by se měl nechat vyšetřit každý, komu je nad čtyřicet let. U lidí, kteří mají diabetes v rodinné anamnéze, to platí dvojnásob.

Nová léčba cukrovky míří na ledviny, nyní je dostupná i v Česku

LN Termín cukrovka může navozovat, že k nemoci vede hlavně konzumace sladkého. Ale třeba takové uzeniny si s nemocí rozumí ještě lépe...
Ona si vlastně rozumí se vším. Jediné, co není v souvislosti s diabetes rizikové, je zelenina. Té můžeme sníst hodně a čím více, tím lépe. Ovoce je už trochu nebezpečnější. Stává se, že pacient přijde s tím, že má zhoršené hodnoty hladiny cukru v krvi, protože snědl kilo švestek. Avšak ovoce nehraje v případě diabetes zásadní roli. Hlavně je třeba omezit pravidelnou a nadměrnou konzumaci sekundárně zpracovaných potravin. Mám na mysli například vařenou šunku v klobáse, která je nasolená, pořádně okořeněná a dochucená. Když si pak člověk dá takovou klobásu, zapije ji většinou pivem, což je vysloveně rizikové chování. Takže je lepší kupovat primárně nezpracované maso, čerstvé přílohy, jako třeba brambory nebo rýži. Strava by měla být pestrá, ovšem záleží také na jejím množství.

LN Dočkáme se někdy toho, že bude cukrovka léčitelná, nebo je to sci-fi?
To je naprosto regulérní otázka, kterou často pokládají i pacienti. V současné době nemáme dostatek prostředků, jak diabetes druhého typu zcela vyléčit. V některých případech lze pacienty dlouhodobě zbavit diabetu pomocí operace, kdy se provede výkon na žaludku nebo na části tenkého střeva, čímž se zabrání vyššímu vstřebávání energeticky bohatých látek jako jsou tuky do organismu. To vede i ke snížení hmotnosti, protože diabetes 2. typu je často svázán s obezitou a s nadměrným příjmem potravy. Ani tehdy však člověk není trvale vyléčen. Diabetes lze dlouhodobě držet pod kontrolou, avšak pouze za spolupráce pacienta. V posledních deseti letech se navíc objevilo mnoho nových léků. Ale z klinické praxe je jasné, že ač medikamenty jsou úžasná věc, pacient pro svou léčbu musí také něco udělat. Ale já si osobně myslím, že diabetes 2. typu jednou vyléčitelný bude.

Autor: