Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bezpečí dítěte při zimních sportech souvisí i s jeho zrakem

Zdraví

  6:00
PRAHA - Bezpečí dítěte při zimním sportováním souvisí podle oční lékařky Gabriely Pilkové i s tím, zda má v pořádku zrak. Při bruslení, bobování či sáňkování potřebuje dítě nejen kvalitní helmu a dobrou fyzickou kondici, ale i bezvadný zrak, aby včas vidělo nebezpečí a mělo šanci odvrátit pád a nepěkný úraz, sdělila lékařka dětského očního centra Kukátko.
Děti bobují

Děti bobují foto: Reuters

Podle ní trpí nějakým typem oční vady až šest procent dětí předškolního a mladšího školního věku.

"Velká část rodičů zjistí, že dítě špatně vidí, až když potomek nastoupí do školy. To však už často bývá pozdě - například tupozrakost je důležité odhalit co nejdříve, aby bylo možné ji léčit," uvedla. Léčba by měla začít v předškolním věku. Po dvanáctém roku věku, kdy je vývoj mozku ukončen, už vyléčení možné není.

Tupozrakost je snížená schopnost vidění, oko je v pořádku, ale nejsou dobře vyvinuty optické dráhy, které přenášejí podněty z oka do mozku. U dítěte se může projevit tupozrakost tak, že naráží do věcí, zakopává, neodhadne vzdálenost. Když se to stane při běžné chůzi, jsou následkem nanejvýš modřiny a odřeniny. Na lyžích, saních či bruslích se ale může postižené dítě vážně zranit.

První oční vyšetření? Před třetím rokem

Problémem při sportování jsou pro dítě i oční vady jako krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Dítě neostře vidí, oči jsou vystaveny zvýšené námaze při zaostřování, reakční doba na podněty se prodlužuje.

První oční vyšetření by podle Pilkové mělo dítě mít před třetím rokem věku. Právě prevence je podle ní nejdůležitější v léčbě dětských zrakových vad. Pokud se šilhání a tupozrakost neléčí včas, mohou být následky celoživotní a velmi vážné. Postižený je vystaven vyššímu riziku oslepnutí na jedno oko a problémům s prostorovou orientací.

Pomůže procvičování a okluzor

Děti se léčí na odborných pracovištích. Mozek je potřeba donutit, aby znovu spolupracoval s postiženým okem. Docílí se toho tak, že se zdravé oko přelepí náplastí, nebo překryje tzv. okluzorem. Zdravé oko se zakrývá na několik hodin denně, aby oslabené oko muselo pracovat. Důležité je také cvičení, kdy je postižené oko co nejvíce zatěžováno prací na blízko.

Pokud se tupozraké oko necvičí, dobré vidění se už nedá obnovit. Tupozraký člověk mívá problémy s 3D viděním, je omezen při řízení auta, práci s počítačem, sportu i studiu, volbě povolání i při práci ve výškách.

Autoři: ,
Témata: tupozrakost