Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Český vědec získal poprvé prestižní cenu za molekulární bilogii

Evropa

  7:00
Mezinárodně uznávaný vědec Jiří Friml proslulý průlomovými objevy o funkci rostlinného hormonu auxinu, který rozhoduje o tvaru a růstu rostlin, dostal jako první Čech prestižní Zlatou medaili Evropské organizace molekulární biologie.
Laboratoř (ilustrační foto)

Laboratoř (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uděluje se od roku 1986 a je s ní spojena odměna 10 000 eur (zhruba 250 000 korun). Každý rok ji dostane pouze jediný vědec z celé Evropy. Pro biology je to nejvyšší možné evropské ocenění a potvrzení kvality jejich výzkumu. ČTK to oznámila tisková mluvčí Středoevropského technologického institutu Brno Petra Věchtová.

EMBO a CEITEC

EMBO podporuje talentované výzkumné pracovníky, podněcuje výměnu vědců a určuje politiku pro světovou špičku v evropském výzkumném prostředí. Má 1500 členů.

CEITEC je centrem věd o živé přírodě a o pokročilých materiálech a technologiích. Je společným projektem šesti nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí budovaným s podporou EU.

"Ocenění kolegů z Evropské organizace molekulární biologie je pro mě obrovskou ctí a dodává mi významnou podporu pro další práci. Rád bych to považoval nejen za ocenění pro moji osobu, ale v širším smyslu i pro celý rostlinný výzkum, který si zaslouží více podpory a z většího povědomí veřejnosti by mohl rozhodně profitovat", uvedl letošní držitel Zlaté medaile.

Friml působí v Belgii na universitě v Gentu a na Vlámském ústavu pro biotechnologie (VIB) a zároveň je vedoucím výzkumné skupiny Vývojová a buněčná biologie rostlin v CEITEC.

Regulace auxinu v buňkách

Tým vědců, který Friml vede v Gentu, nalezl dosud neznámou skupinu sedmi bílkovin, které v buňkách kontrolují hladinu rostlinného hormonu auxinu.

Objev ukazuje, že systém zodpovědný za regulaci hladin auxinu v buňkách je složitější, než si vědci doposud mysleli. Auxinem řízené molekulární procesy optimalizují přizpůsobení rostlinného vývoje a růstu ve stále se měnících podmínkách životního prostředí. Průlomový objev nedávno zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature.

Přínos pro biologii i zemělství

Devětatřicetiletý vědec publikoval přes 130 původních vědeckých prací a posudků v předních zahraničních časopisech a řadí se mezi nejvíce citované biology z oboru rostlin z celého světa.

Výsledky Frimlova výzkumu jsou významným přínosem pro biologii i pro zemědělství, protože poskytují základ pro procesy, které by mohly vést k rozvoji rostlin produkujících vyšší úrodu nebo těch, které jsou odolnější k méně příznivým podmínkám, jako třeba suchu nebo zastínění.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...