Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Boj velmocí o severní pól

Magazín

  8:34
MOSKVA - Poprvé v historii se v neděli dva ruské batyskafy „Mir“ s lidmi na palubě spustily do hlubin Arktidy. Expedice má prokázat, že území v okolí severního pólu je spojeno s ruským kontinentálním šelfem, a Rusko má proto nárok na využívání velkého nerostného bohatství v oblasti mezi pólem a pobřežím.

Výzkumná loď Akademik Fjodorov foto: ČTK

I když v případě včerejšího ponoru šlo jen o trénink, velitel celé ruské expedice „Arktida 2007“, poslanec ruské dumy Artur Čilingarov, považuje včerejší výkon potápěčů za převratný. Hlavní úkol však posádky vědecké expediční lodi „Akademik Fjodorov“ a jaderného ledoborce „Rossija“ teprve čeká. Expedice má v plánu sestoupit do hloubky čtyř kilometrů pod hladinu. Už včerejší úspěch podle odborníků dokázal, že Rusko je v oboru zkoumání Arktidy velmocí.

 O víkendu odplula loď „Akademik Fjodorov“ 47 mil severně od Země Františka Josefa, kde teplota vody byla minus 1 stupeň Celsia. První se pod hladinu v 9 hodin 36 minut ponořila miniponorka „Mir 1“ řízená doktorem technických věd Anatolijem Sagalevičem. O 24 minut později se začal ponořovat i „Mir 2“. Cesta do hloubky 1311 metrů trvala přesně 56 minut. „Dnešní zkušební ponory jsou jen generálkou před ponořením se na severním pólu, kde jsou hloubky mnohem větší, přes 4 kilometry,“ upřesnil Čilingarov. Nejriskantnější bude pro miniponorky cesta zpět z čtyřkilometrové hloubky. Při ní si totiž budou samy v pohybujícím se ledu hledat volné místo pro vynoření.

 Expedice je v Rusku chápána jako otázka národní hrdosti. Hovoří se i o jakési arktické konkurenci a boji velmocí. Především ten je důvodem gigantické snahy ruských polárníků, která vyvrcholí upevněním ruské vlajky na dno Severního ledového oceánu. Prapor je vyroben z titanu, aby v nehostinném prostředí dlouho symbolizoval, že tato část mořského dna patří Moskvě. Z geologického pohledu jde prý totiž o pokračování sibiřské zemské desky. A Sibiř je přece Rusko. Právě o to, komu patří dno pod Severním ledovým oceánem, jde.


Další podrobnosti o tom, kdo 
v boji o severní pól vede 
si přečtěte v dnešním vydání deníku

 

 

 

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...