Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Brahovy ostatky byly po mši uloženy zpátky do hrobky

Věda

  18:08
PRAHA - Ve zcela zaplněném pražském Týnském chrámu byl potřetí v historii pochován dánský astronom Tycho Brahe. Po mši, modlitbách v dánštině i češtině a proslovech byla cínová rakev převázaná červenou stuhou uložena do hrobky. Poté byl chrám uzavřen veřejnosti a hrobka se zakryje.

Rakev s ostatky Tychona Braha foto: ČTK

Ostatky zkoumal od pondělí mezinárodní tým vědců. Experti potvrdili, že v hrobce jsou pozůstatky slavného astronoma, jeho manželky a také dalších osmi lidí, z toho pěti dětí. Na další výsledky bádání se čeká.

Po velkolepém pohřbu v roce 1601 byla hrobka otevřena přesně o 400 let později, kdy z ní vyzvedli sametový klobouk, rukáv z kabátce, pletené punčochy a střevíc. Při nynějším třetím otevření vyzvedli vědci v pondělí z hrobky v Týnském chrámu Brahovy kosti, dvě skleněné nádoby a kus textilu.

Čtěte také

Z Brahovy rakve vědci odebrali vzorky, které umožní ověřit hladinu rtuti ve vlasech i kostech a mimo jiné tak zjistit, zda příčinou jeho smrti byla otrava. Další vzorky budou podrobeny izotopové analýze, což umožní zjistit informace o výživě dánského astronoma. V budoucnu se počítá také s DNA analýzou a histologickou analýzou. Vědci rovněž plánují pomocí počítače zrekonstruovat jeho podobu.

Do hrobky v Týnském chrámu se vrátí ostatky astronoma Tychona Braha

Mše u příležitosti navrácení ostatků dánského astronoma Tychona Braha do hrobky v pražském Týnském chrámu začala vyzváněním zvonů. Mši vedl pražský arcibiskup Dominik Duka a zpěvem ji doprovodil místní a dánský pěvecký sbor. Slavnosti se také zúčastnil ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09), zástupci dánského království a další hosté včetně členů vědeckého týmu, který se podílel na vyzvednutí a zkoumání ostatků.

"Tycho Brahe je připomínkou, abychom nikdy nerezignovali na cestu lidského poznání," řekl Duka. Brahe, Galileo Galilei a německý astronom Johannes Kepler patří mezi lidi, kteří výrazně změnili pohled na svět, připomněl.

Pražský arcibiskup Dominik Duka celebroval v kostele Matky Boží před Týnem v Praze mši před uložením ostatků dánského astronoma Tychona Braha zpět do hrobu

Hvězdář Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. Dodnes není jasné, jak astronom zemřel, zda za to mohly jeho problémy s ledvinami nebo jeho pokusy se rtutí. V nedávné době se objevily také teorie o tom, že mohl být zavražděn, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána.

Autoři: ,