Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Braillovo písmo se přesouvá z papíru do moderních technologií

Věda

  6:30
PRAHA - Uplynulo právě 205 let od narození Francouze Louise Brailla, autora braillového písma, které umožňuje nevidomým "číst" pomocí hmatu. V současnosti lze podle Rudolfa Volejníka, víceprezidenta Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR, pozorovat zásadní technický trend. Braillovo písmo se už netiskne tolik na papír, ale přenáší se více do moderních technologií.
Čtění braillova písma. Ilustrační foto.

Čtění braillova písma. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Nevidomí pracují se speciálními hmatovými displeji, které jim po připojení třeba k iPhonu nebo iPadu umožní přečíst obsah,“ říká. Uživatel může také zadávat do mobilu či tabletu informace pomocí klávesnice. Braillský zobrazovač, jak se displeji říká, dokáže převést do šestibodového plastického písma veškerý text, nikoli však grafiku.

Jen desetina "čtenářů"

Podle Volejníka ovládá braillové písmo pouze zhruba 10 procent nevidomých či slabozrakých. Většina takto postižených lidí je totiž postproduktivního věku. Pro ty není naopak od pracujících taková potřeba speciální písmo ovládat. Mezi nevidomými je také vysoké procento nezaměstnaných a nemocných cukrovkou. „Diabetici mají často horší hmat a není pro ně fyzicky možné se písmo naučit,“ říká Volejník.

Toto číslo navíc podle něj v současnosti klesá. Jedním z faktorů, které na to mohou mít vliv je údajně snaha co nejvíce integrovat děti, které špatně vidí, do běžného vzdělávacího procesu: „Raději žákovy ve škole několikrát zvětší písmo, než aby se musel vzdělávat jinak,“ uvádí.

ČTĚTE TAKÉ:

A jak je těžké se braillovo písmo naučit? „Asi stejně jako napsat SMS zprávu,“ říká Volejník s úsměvem. Dodává, že se jedná v podstatě o šifru, jejíž systém si lze zapamatovat asi za pět minut. Ovládnout však „čtení“ natolik, aby se jeho plynulost podobala běžné četbě může trvat i několik let.

16letý slepec

Zakladatel písma Louis Braill se narodil v malé vesničce Coupvray u Paříže v rodině sedláře. Ve třech letech si nožem poranil jedno oko, do druhého se mu posléze dostala infekce. Dva roky po nehodě úplně oslepl. Jako desetiletý nastoupil do pařížského Národního ústavu pro mladé slepce, kde se po dokončení studií kvůli svým mimořádným vědomostem stal pomocníkem učitele a později učitelem.

Současně zastával též varhanické místo v blízkém kostele. Šestibodový plastický systém vymyslel v pouhých 16 letech. Jako základ pro své písmo, které dostalo konečnou podobu v roce 1834,využil Braill francouzský vojenský systém umožňující čtení za tmy. Uznáno bylo v roce 1854 - dva roky po tom, co autor zemřel na tuberkulózu.