Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Britky chtějí značky u retušovaných fotek modelek. Sepsaly petici

Magazín

  8:36
LONDÝN - Přikrášlené fotografie modelek v módních časopisech a v reklamách by měly být zvláštními značkami jednoznačně odlišeny od těch snímků, které ženy zachycují věrně. S příslušnou peticí se chce obrátit největší britská organizace hájící zájmy dívek a mladých žen Girlguiding UK na premiéra Davida Camerona.

Retušovaná modelka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Akce podle agentury Reuters reaguje na výsledky průzkumu, podle něhož polovina Britek ve věku 16 až 21 let zvažuje plastickou operaci.

Organizace oznámila, že ve čtvrek zahájila petiční akci. Camerona má přimět k podniknutí kroků, které umožní "vytvořit generaci sebevědomých dívek a mladých žen".

Eva Herzigová na obálce Elle.
 
Hvězdy bez retušování - titulka Eva Herzigová
 
 

Polovina mladých Britek chce změnit svůj zevnějšek a 42 procent dívek ve věku od 11 do 16 let připustilo, že si kvůli postavě hlídá, co jí nebo že omezují příjem některých potravin.

Podle šéfky britské organizace Liz Burnleyové průzkum i každodenní zkušenost ukazují, že se dívky cítí být vystaveny tlaku představ o ideálu tělesné krásy. Ten je však nedosažitelný, protože ho zosobňují vyretušované krásky z plakátů.

"Jsme pyšné, že podporujeme volání našich členek, které se domnívají, že je na čase, aby ministerský předseda reagoval na jejich znepokojení a konal v zájmu dívek a mladých žen z celé zemi," uvedla Burnleyová.

Monica Belucci na obálce Elle.
Hvězdy bez retušování - titulka Monica Belluci

Další členka organizace Natalie Fontaineová prohlásila, že vylepšené obrázky modelek, celebrit a dokonce i "obyčejných" žen v magazínech a reklamách mohou působit na sebedůvěru dívek a mladých žen. "Většina z nás nemá tušení, jak výrazně jsou tyto fotografie upravovány, a jsme šokovány, když si uvědomíme, že představy, které máme o celebritách a modelkách, neodpovídají realitě," řekla Fontaineová.

Expertka na stravovací poruchy Susan Ringwoodová zdůraznila, že mladí lidé trpící tímto neduhem se často svěřují, jak jim přechod na správné stravovací návyky komplikují všudypřítomné obrazy nepřirozeně "dokonalých" těl.

Podle aktivistek by odhalení pravdy o reklamních fotografiích posílilo sebevědomí mladých lidí i pozitivnější vnímání jejich těl.

Autoři: ,