Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cereální strava: Oddělte zrno od plev

Zdraví

  15:25
Kupujete pečivo cereální, vícezrnné nebo celozrnné? Mnozí lidé mezi jednotlivými výrazy nevnímají rozdíl. Ten je ale přitom zásadní.
Cereální pečivo - ilustrační foto.

Cereální pečivo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mezi lidmi kolují pověry o tom, že co je cereální, je zdravé. Ve skutečnosti to není tak úplně pravda. Slovo cereální totiž vyjadřuje pouze fakt, že je potravina vyrobena z obilí. Cereální je tedy například i bílý rohlík, který do zdravého jídelníčku zrovna nezapadá.

Zdravou potravinu poznáte podle toho, že vedle označení cereální je uvedeno také slovo celozrnné a na balení je otisknuto logo celozrnných cereálií - viz logo ve fotce. To je zárukou, že 85%mouky, která byla na výrobek použita, byla mouka celozrnná. U ostatních cereálních a vícezrnných výrobků to ale neplatí.

Zrníčka v pečivu a barvení na hnědo
Pokud chcete jíst zdravě, vyvarujte se také obecného a zjednodušeného tvrzení, že tmavé pečivo je zdravé. Opět platí, že ne každé tmavé pečivo patří mezi celozrnné cereálie. Často je jen obarvené karamelem a žádné účinky na zdraví, jaké mají celozrnné cereálie, po jeho konzumaci nečekejte.

Další častý mýtus kolující mezi lidmi se týká chleba. Někteří tvrdí, že se celozrnný chléb pozná podle toho, že obsahuje celá zrna. Podle Pavla Suchánka, odborníka na výživu, to ale není pravda. Celozrnný chléb celá zrna obsahovat nemusí a naopak některé z těch, které je obsahují, jsou jen vícezrnné, nikoli celozrnné. Celozrnné cereálie - a je jedno, zda hovoříme o mouce, těstovinách, pečivu nebo snídaňových cereáliích - se vyrábí ze všech součástí zrna, tedy z vnější, střední i vnitřní vrstvy, a obsahují i obalové vrstvy.

Co říkají studie

* Pravidelná spotřeba celozrnných potravin může vést ke snížení pravděpodobnosti onemocnění srdce, krevního oběhu a některými druhy rakoviny - především tlustého střeva, a to až o 30 %.

* Celozrnné potraviny jsou bohatým zdrojem vlákniny, jež zvětšuje objem stolice a váže na sebe karcinogeny, které jsou pak dříve odstraněny z těla.

* Studie provedené na 34 tisících ženách ve věku 55 až 59 let prokázaly, že ženy, které snědly denně alespoň jednu porci celozrnných obilných výrobků, byly podstatně méně ohroženy úmrtím na srdeční choroby než ty, které celozrnné potraviny nekonzumovaly vůbec.

* Pravidelná konzumace celozrnných cereálií snižuje riziko mozkových příhod a cukrovky 2. typu.

* Děti, které pravidelně konzumují celozrnné snídaňové cereálie, mají vyšší příjem vápníku, železa, zinku, vitaminů A, B a C.

* Ženy, které často snídaly celozrnné cereálie, vážily v průměru o 3,6 kg méně než ty, které cereálie nesnídaly. Muži snídající cereálie vážili v průměru o 6 kg méně.


Ostatní cereálie ale bývají vyrobeny jen ze střední vrstvy. Kvůli tomu jsou pak výrobky ochuzené o větší množství vitaminů skupiny B, o vysoký obsah vápníku, zinku a železa, o fytoestrogeny - a hlavně o vlákninu, díky které mají celozrnné potraviny nízký glykemický index.

Díky vláknině jsme déle sytí
Právě vláknina je hlavním důvodem, proč bychom měli celozrnné cereálie s chutí konzumovat. Vláknina stimuluje vylučování slin, v žaludku nasává další tekutinu, redukuje vylučování žaludečních šťáv, zvyšuje hladinu pH v žaludku a zpomaluje uvolňování tráveniny z žaludku a dodává tak pocit nasycenosti. Vlákninu lze rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou, přičemž celozrnné cereálie obsahují oba typy. Denně bychom jí měli přijmout aspoň 25 gramů s tím, že poměr rozpustné a nerozpustné by měl být 1:3.

Rozpustná vláknina, která má o dost více příznivých účinků než vláknina nerozpustná, po smíchání s vodou výrazně nabobtná a změní se na gelovitou hmotu. Tím, že se navázáním vody výrazně zvýší hustota tráveniny, dojde ke zpomalování vyprazdňování žaludku. „Nabobtnalá vláknina také zmenšuje kontakt se střevní sliznicí, tím brání přístupu trávicích enzymů k živinám - a snižuje tak absorpci živin a energie. Prodlužuje se také doba postupu potravy tenkým střevem. Tím rozpustná vláknina snižuje glykemický index potraviny a snižuje tak riziko vzniku cukrovky a obezity,“ vysvětluje Pavel Suchánek.

Rozpustná vláknina - a bylo prokázáno, že ta z obilovin má v tomto směru větší účinek než ta z ovoce či zeleniny - zmenšuje riziko srdečního onemocnění. Snižuje také hladinu cholesterolu, neboť na sebe váže žlučové kyseliny, které jsou na něj bohaté. Při tvorbě nových žlučových kyselin pak tělo musí vzít cholesterol z krve.

Nerozpustná vláknina jde až do tlustého střeva nerozštěpena. Zvyšuje objem stolice, neboť jeden gram celulózy váže až 0,4 gramu vody, podporuje střevní peristaltiku (tedy smršťování trávicího svalstva), a tedy i pravidelné vyprazdňování. Tímto brání toxickým látkám v poškozování tlustého střeva.

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč