Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi zabodovali. Objasnili roli sirovodíku při zrání savčích vajíček

Věda

  6:00
PRAHA - Vědci z České zemědědělské univerzity (ČZU) v Praze ve spolupráci s francouzskými kolegy z univerzity v Lille objevili významnou roli toxického plynu sulfan, dříve známého jako sirovodík, při zrání savčích vajíček. Objev, o němž v úterý informoval odborný časopis PLOS ONE, by se mohl využít například při umělém oplodnění ve zkumavce.

Vyjmutí jádra z vajíčka. Snímek byl pořízen 31. ledna 2012. foto: Reuters

"Prokázali jsme, že pod vlivem sulfanu se ve vajíčku urychleně aktivují hned dva enzymy, které jsou klíčové pro zrání vajíček," uvedl vedoucí týmu Jan Nevoral z ČZU. Vajíčka dozrálá v nízkých koncentracích tohoto plynu navíc s vyšší účinností zahajují embryonální vývoj.

Vajíčka dozrálá v laboratorních podmínkách nedosahují stejných parametrů jako ta, která dozrávají v přirozeném prostředí. Vědci zatím marně zkoumají, jaké faktory specifické pro prostředí vaječníku za tím stojí. "Na základě našich výzkumů jsme došli k závěru, že jednou z chybějících látek mohou být velmi malá množství sulfanu, který v těchto koncentracích už není jedovatý," doplnil Nevoral.

Pro vědecké účely

Zrání vajíček v laboratorním prostředí se používá nejen u umělého oplodnění, ale také při nejrůznějších biotechnologiích u hospodářských zvířat. Vědci roli sulfanu zkoumali na vajíčkách prasat, která zrají podobně jako lidská.

Zkoumání regulační funkce, jakou molekuly plynu sehrávají v buňkách, má poměrně krátkou historii. Průlomový byl objev funkce oxidu dusného při řízení průsvitu cév, za který v roce 1998 dostala trojice amerických vědců Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč