Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko zaostává s příspěvkem na Noemovu archu semen

Věda

  10:39
BRUSEL - Česká republika zatím finančně nepřispěla na projekt zabezpečeného Globálního úložiště semen plodin na Špicberkách. V Bruselu to řekl Michael Koch, finanční ředitel nadace Crop Trust, která projekt pod hlavičkou OSN organizuje.

Kvůli této záležitosti se setkal s českým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) je po této schůzce optimistický a myslí si, že Praha nakonec peníze poskytne.

Čeští vědci získali prestižní ocenění, za snímky rostlinných semen

„Doufáme, že ČR přispěje, stejně jako ostatních 28 zemí EU. Všechny podepsaly příslušnou mezinárodní smlouvu,“ připomněl Koch. Pro ČR by příspěvek, počítaný podle velikosti ekonomiky země, činil 810.000 dolarů, tedy asi 20 milionů korun. Celkem by měl fond, zřízený v roce 2004, od států získat asi 500 milionů dolarů.

Nejsme jediní neplatiči

Ředitel Koch přitom zdůraznil, že Praha není zdaleka jediná, která zatím nezaplatila. „Je to případ většiny zemí ze střední Evropy, výjimkou je Slovensko,“ pochválil Bratislavu. Přispěli už ale také Němci, Švédi, Britové, Španělé či Italové. Naopak příspěvky se teprve čekají od zemí, jako je Francie, Finsko, Nizozemsko, Dánsko či Rakousko.

O této věci už Koch jednal s českým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. „Dalším krokem bude kontakt s ministry zahraničí a financí, s nimi jsem se ještě nesetkal,“ podotkl. Ministr Jurečka podle Kocha na schůzce chápal význam projektu, ale k ničemu se nezavázal. „To musí projednat vláda,“ poznamenal ředitel, podle kterého by bylo ideální, kdyby s částkou počítal český rozpočet na příští rok.

V Bruselu nyní Globální úložiště semen a nesplněné závazky evropských států připomíná výstava v Evropském parlamentu. Podle europoslance Poce je úložiště samo především symbol. „Důležitá je celá ta pyramida pod tím, začínající na záchovných rozmnožovacích programech, pokračující genetickými bankami, sbírkami v jednotlivých státech a končící právě globálním úložištěm,“ vysvětlil.

Úložiště samo je zabezpečený prostor, otevřený v roce 2008 za polárním kruhem na norském souostroví Špicberky. Výstavbu prostor v trvale zmrzlé pískovcové skále platila norská vláda. V halách úložiště jsou v teplotách až minus 20 stupňů Celsia uchovávány stovky tisíc vzorků semen nejrůznějších plodin. Úložiště je dostatečně vysoko nad hladinou moře, takže nemůže být zatopeno, i kdyby roztály veškeré polární ledovce. Pokud by vypadly generátory proudu, vrátí se teplota až za delší dobu na stabilní minus tři stupně.

Noemova archa pro semena

Rostliny budou mít svoji Noemovu archu

„V zásadě je to Noemova archa pro semena rostlin,“ poznamenal europoslanec. Česko by podle něj mohlo možnosti banky využívat více než dosud, například tam uložit některé plodiny, jež jsou pro ČR specifické.

Poc připomněl, že státy se ve smlouvě k ničemu nezavázaly, financování je dobrovolné a Kochova nadace tak musí se zeměmi vyjednávat. Postoj českého ministra označil europoslanec za vstřícný. „Věřím, že se podaří, aby ČR přispěla. I když samozřejmě nakonec to bude řešit ministerstvo financí,“ dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!