Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Češky mají s početím problémy. Často za to může testosteron

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Důvodů, proč mají ženy potíže s otěhotněním přirozenou cestou, je celá řada. Nejčastějším je však zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v těle ženy.
  7:00

Hyperandrogenní syndrom, který představuje zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů v těle ženy, je provázen také zhoršenou kvalitou pleti, častějším maštěním vlasů a zvýšeným růstem ochlupení. V horším případě se v rámci ní vyskytují rovněž problémy s dozráváním vajíček nebo vynechávání menstruace. Hyperandrogenní syndrom navíc souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu a přibýváním na váze. I proto přibývá žen, které mají s početím problémy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Lidé stále podceňují důležitou roli správné životosprávy. A to i přesto, že v důsledku nezdravého životního stylu přibývá Češek, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů nebo prolaktinu v těle. Obojí jim přitom výrazně snižuje pravděpodobnost přirozeného početí," vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Bludný kruh

Druhou nejčastější příčinou problémů s početím u žen je takzvaná hyperprolaktinémie, tedy zvýšená hladina prolaktinu v organismu ženy. Při běžném fungování žena intenzivnější produkci tohoto hormonu obvykle ani nezaznamená, problém však nastává při snaze otěhotnět.

Zánět močových cest - ilustrační foto

Vyšší míra prolaktinu totiž v organismu ženy vyvolá stav, že je těhotná či právě čerstvě po porodu, a nemůže tedy aktuálně otěhotnět. V tomto případě pak často nastává bludný kruh. Zvýšená hladina prolaktinu totiž souvisí se stresem, vyčerpáním či třeba s únavou, což jsou symptomy vcelku typické pro ženy, které nemohou otěhotnět. Čím více se tedy bude žena kvůli snaze počít dítě stresovat, tím menší pravděpodobnost otěhotnění bude mít.

Vrozené vady

Další skupinu komplikací představují záněty s tvorbou srůstů, sterilita na imunologickém podkladu, kdy má žena vytvořeny protilátky na spermie či vajíčka, nebo třeba endometrióza. To je stav, při němž se sliznice, která se za normálního stavu nachází v dutině břišní, nachází například na vaječníku, pobřišnici či děložních vazech. Problémem bývá také méně běžné ovariální selhání, kdy se předčasně vyčerpá zásoba dozrávání schopných vajíček.

Nejméně častým důvodem ženské neplodnosti je pak přítomnost vrozených vad. Zde hovoříme třeba o špatně vyvinuté děloze, vaječnících nebo o přepážce v dutině děložní. Jisté procento komplikací pak samozřejmě tvoří i nejrůznější onkologická onemocnění.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.