Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Český tým odhalil příčinu Kufsovy choroby

Zdraví

  7:33aktualizováno  15:12
PRAHA - Příčinu závažné Kufsovy choroby se podařilo odhalit výzkumnému týmu z Ústavu dědičných metabolických poruch (ÚDMP) 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. Objevil totiž mutaci genu DNAJC5, která je za tímto dědičným onemocněním mozku. Objev v pondělí na tiskové konferenci představili jeho autoři.
geny - ilustrační foto

geny - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vzácná Kufsova choroba je závažné dědičné onemocnění mozku, které je nevyléčitelné. Je to porucha metabolismu tuků a bílkovin v mozkových buňkách. Projevuje se až v dospělosti. Stav pacienta se postupně zhoršuje.

Objevují se křeče, poruchy hybnosti, paralýza a demence. Nemocný pak zhruba do sedmi let umírá. Podle profesora Milana Elledera z ÚDMP se nemoc nedá u pacientů odhalit, dokud se neprojeví obtíže. Objev genu by tak mohl zatím třeba napovědět, kdo by chorobou mohl v budoucnu onemocnět.

ČTĚTE TAKÉ

Tým objevil mutaci u genu DNAJC5, který má vliv na bílkovinu s označením CSPalfa. Tento protein se podílí na správném přenosu chemických signálů mezi neurony v mozku a napomáhá umístění řady dalších bílkovin v těchto mozkových buňkách. Odhalená genová mutace způsobuje, že protein CSPalfa ztrácí svou funkci. To vede k onemocnění.

Při svém bádání použili vědci nový přístroj, který umožňuje sekvenování neboli čtení lidského genomu. Zkoumali pět rodin. V Česku lékaři zaznamenali jedinou rodinu s touto nemocí, zbývající čtyři pocházely z ciziny. U potomků pacienta s Kufsovou chorobou je pravděpodobnost onemocnění 50 procent.

"Genom postižených pacientů hraje jakousi jinou hru. Můžete si to představit tak, že každý genom je software vašeho počítače a spouští různé z 23.000 programů. Jestliže pacienti mají nějakou obtíž, tak jejich genom spouští jiné programy a jiné naopak vypíná," popsal Stanislav Kmoch z ÚDMP.

Gen

Dědičnou informaci v sobě nese deoxyribonukleová kyselina DNA. Tato makromolekula vypadá jako dvojitá šroubovice. Gen je její úsek. Lidský genom jich obsahuje asi 23.000.

Studie trvala tři roky. Po porovnávání a použití různých metod pak odborníci přišli právě na zmutovaný gen.

Vědci ve světě se dál věnují sekvenování lidských genomů. Loni jich "načetli" 2700, letos by se jich do databází mělo dostat podle plánů kolem 30.000. Podle Kmocha se tak v laboratořích v budoucnu může odehrát revoluce. Význam to může mít třeba při výzkumu rakoviny.

Objevení mutace genu, který je příčinou Kufsovy choroby, je už pátým objevem výzkumného týmu. V minulosti se mu podařilo zjistit genetickou podmíněnost u onemocnění očí, ledvin či u některé z dětských chorob. "Toto pracoviště skoro každý rok přichází s objevem mutace nějakého genu," potvrdil děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima. Doufá, že i nový systém podpory výzkumu od příštího roku umožní další bádání.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...