Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Český úspěch v léčbě rakoviny kůže

Věda

  18:00
PRAHA - Novou naději v léčbě zhoubného kožního nádoru přináší pacientům cílená biologická léčba. U jejího zrodu stáli v rámci mezinárodního týmu také čeští odborníci.
Rakovina kůže - ilustrační foto

Rakovina kůže - ilustrační foto foto: Shutterstock

Melanom, na jehož vzniku se podílí ultrafialové sluneční záření, patří mezi nejzhoubnější nádory, protože má sklon k časné tvorbě metastáz. „V České republice každoročně postihne 2000 lidí a 300 až 500 pacientů této nemoci podlehne,“ uvádí profesor Petr Arenberger, předseda Dermatoonnkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.

ČTĚTE TAKÉ:

Prognóza choroby je velmi pesimistická – po léčbě metastazujícího melanomu je průměrná doba přežití šest měsíců. V posledních 30 letech přitom nepřišel žádný nový lék, jedinou možností byla dosud chemoterapie pomocí cytostatik.

Tablety a injekce

Nyní ale přicházejí dva preparáty, které mohou délku přežití v některých případech několikanásobně prodloužit. Na jejich vývoji a testování se za oceánem podílel docent Igor Puzanov, působící na Vanderbiltově univerzitě v Nashvillu, a v Česku profesor Petr Arenberger. První lék zvaný Vemurafenib se užívá ve formě tablet. Opravuje mutaci určitého genu, který se na vzniku melanomu podílí. „Před jeho nasazením je zapotřebí genetický test a ověření, zda pacient má danou genovou mutaci,“ vysvětlil docent Igor Puzanov na včerejší tiskové konferenci v Praze.

Tablety působí poměrně rychle, ke zlepšení dochází zhruba za dva týdny. Časem ale účinnost klesá, protože tělo si najde způsob, jak opravenou mutaci obejít. Pak přichází ke slovu Ipilimumab – druhý preparát ve formě injekcí. „Ten odbrzdí imunitní systém, který se s nádorovými buňkami vypořádá,“ říká Igor Puzanov. Účinek se projevuje až po několika měsících, ale je dlouhodobější. Zatím přežívá zhruba pětina takto ošetřených pacientů, u chemoterapie to je 5 až 10 procent. Cílem je dosáhnout alespoň 40procentní úspěšnosti.

Kdo to zaplatí?

Oba přípravky jsou od letošního jara v Česku dostupné v šesti vybraných dermatologických a onkologických centrech. Jsou poměrně drahé, ale zatím jsou hrazeny v rámci klinických studií nebo specifického léčebného programu. Po Novém roce bude situace složitější. „Musíme jednat o jejich úhradě s pojišťovnami, ale jsme optimisté,“ uzavírá Petr Arenberger.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!