Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chřipkový virus může vyvolat selhání srdce, říká lékař

Zdraví

  6:21
Očkování proti chřipce by mělo být u zdravotníků povinné, říká Jan Kynčl, vedoucí epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu v Praze.
Chřipka

Chřipka foto: Reprofoto

LN Jak často chřipka v Česku zabíjí?
S diagnózou chřipka umírá v průměru 40 pacientů ročně, její komplikace si však vyžádají mnohonásobně víc obětí. Při průměrné chřipkové sezoně to bývá 1500 až 2000 lidí, při té velké někdy až 5000. Tito lidé zemřou sice na zápal plic či náhlé selhání ledvin, ale nebýt předchozí chřipky, s největší pravděpodobností hraničící s jistotou by k tomuto úmrtí vůbec nedošlo.

LN Češi ale prý přesto chřipku dost podceňují. Co je na tom pravdy?
První tři dny nemoci nejsou u nás placené, a tak si lidé v produktivním věku leckdy vezmou jen pár dní dovolené. A někdy se jdou také radši vypotit do posilovny, než aby si lehli do postele. Takového pana Nepostradatelného může pak doslova skolit k zemi srdeční arytmie, kterou vyvolal chřipkový virus. Chřipka není totiž žádná rýmička, ale celkové onemocnění, které způsobuje řadu komplikací. Mimo jiné dokáže vážně ohrozit i činnost srdce. Přesto ji za pouhou banalitu považují nejen laici, ale i někteří zdravotníci. V době chřipkové epidemie se pak sice zavřou nemocnice pro návštěvy, ale nákazu sem nejednou může zanést i zdravotnický personál.

LN Změnilo se alespoň něco v posledních letech k lepšímu?
Zahraniční firmy, které k nám přišly po roce 1989, zavedly pro své zaměstnance takzvané indispoziční volno. Při zdravotních potížích mají nárok na několik dnů placeného volna, aniž by si museli brát dovolenou. Nyní podobné benefity zavádějí stále častěji také naše firmy. Některé zdravotní pojišťovny nabízejí také v rámci svých bonusových programů očkování proti chřipce zdarma. Loni poprvé s touto nabídkou přišla i VZP, letos ji sice zopakovala, ale s tím, že hradí pouze vakcínu a její aplikaci si musí klient platit sám.

PSALI JSME:

LN V proočkovanosti populace proti chřipce na tom přitom nejsme myslím zrovna slavně...
Mezi státy Evropské unie jsme dokonce na jednom z posledních míst! Ve vyspělejších zemích Evropy se nechává očkovat v průměru asi 20 procent populace, u nás pět až sedm procent. Souvisí to podle mého právě s tím, že někteří specialisté i praktičtí lékaři považují chřipku za pouhou banalitu. A svým chronicky nemocným pacientům a seniorům včas nepřipomínají, že se blíží podzim a měli by začít uvažovat o očkování. Právě tito lidé jsou přitom chřipkou nejvíc ohroženi. Proto mají také očkování plně hrazené ze zdravotního pojištění.

LN Myslíte, že by se měli nechat očkovat jen zdravotně oslabení lidé?
Podle mého názoru by o očkování měl uvažovat i každý zdravý člověk. Už proto, že nežijeme v izolaci a i on může mít ve svém okolí nemocnou babičku nebo malé dítě, pro které je průšvih i rýma. Proč tedy zbytečně ohrožovat sebe i své okolí? Snad nejvíc mě v tomto směru zaráží relativně nízká proočkovanost mezi zdravotníky. V poslední době je zvykem v řadě věcí argumentovat demokracií, ale... V části Německa a ve Spojených státech, kde demokracie funguje už po staletí, existuje povinné očkování zdravotníků proti chřipce a nikdo se tomu nediví. Statisticky je přitom prokázané, že ve zdravotnických zařízeních, kde povinnou vakcinaci zavedli, poklesl počet nákaz pacientů. Rozumné nemocnice, ale i podniky začaly očkování zdarma pro své zaměstnance nabízet i u nás. Možnost využít takové nabídky máme i v našem ústavu.

LN Byl byste pro povinné očkování zdravotníků?
Když jsem o tom před dvěma lety začal mluvit na celostátní konferenci, vyvolalo to dost rozporuplné názory. Letos ale i předseda Vakcinologické společnosti profesor Prymula uvedl, že si něco takového představit umí. Prozatím zvažujeme, že by se v 1. fázi povinné očkování týkalo personálu na vysoce rizikových pracovištích, jako jsou JIP, ARO nebo transplantační jednotky.

LN Jaká je účinnost chřipkové vakcíny?
Podle optimistických odhadů asi 70 procent, hodně přitom ale záleží i na zdravotním stavu očkovaného. Onemocnět tedy může i očkovaný člověk, ovšem se značnou pravděpodobností bude mít jeho onemocnění mírnější průběh a nedojde k rozvoji komplikací, které mohou mít fatální následky.

LN Nakolik jsou tyto vakcíny bezpečné?
Žádný lék ani očkovací látka nejsou stoprocentně bezpečné. Na druhé straně chřipkovou vakcínou, kterou používáme, se očkují lidé po celém světě už přes 60 let. Ročně to je asi 400 milionů lidí. Pokud by měla výraznější vedlejší účinky, tak by se už určitě projevily.

LN Jaká je momentálně chřipková situace v Česku?
Prozatím se vyskytly pouze ojedinělé případy a do konce listopadu se chřipkové epidemie obávat nemusíme. Chřipku je ovšem možné spolehlivě předpovědět maximálně na 2 až 3 týdny dopředu a její inkubační doba je v průměru dva dny. Jinak řečeno pokud epidemie vypukne, během čtrnácti dnů se rozvine po celé republice a trvá šest až osm týdnů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...