Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Chytré telefony jsou podle vědců návykové jako kouření

Věda

  6:48
BERLÍN - Chytré mobilní telefony jsou stejně návykové jako cigarety. K tomuto závěru došli vědci z univerzity v Bonnu, kteří od loňského roku pomocí speciální aplikace sledují chování stovek tisíc uživatelů chytrých telefonů.
Nadměrné používání telefonů (ilustrační foto)

Nadměrné používání telefonů (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Chytré mobilní telefony jsou stejně návykové jako cigarety. K tomuto závěru došli vědci z univerzity v Bonnu, kteří od loňského roku pomocí speciální aplikace sledují chování stovek tisíc uživatelů chytrých telefonů. Nadměrné užívání mobilních telefonů podle nich není jen záležitostí mladých lidí, stále častěji se potýkají se stejným problémem i lidé starší 50 let.

E-cigarety jako menší zlo. Zakázat, či nezakázat je na veřejnosti?

Němečtí vědci vyvinuli aplikaci Menthal, která po instalování ukazuje jak uživatelům, tak i tvůrcům aplikace míru využívání chytrého telefonu. „Data, která jsme získali, jsou do určité míry děsivá,“ uvedl psycholog Christian Montag. Podle něj majitelé chytrých telefonů průměrně každých 18 minut využívají svůj přístroj k psaní zpráv, hraní her nebo surfování po internetu. U deseti procent lidí to je dokonce každých deset minut.

Nová civilizační choroba? Smartphony mohou poškodit klouby i šlachy

„Je to podobné jako u kouření. Lidé sahají po chytrém telefonu například při čekání na zastávkách, aby zabili čas,“ uvedl Montag. Zatímco pro kuřáky je podle něj odměnou za cigaretu požitek z nikotinu, uživatelé mobilních telefonů se cítí odměněni za jeho zapnutí tím, že najdou nějakou zprávu nebo se sami pochlubí světu s nějakým svým postřehem.

Závislost na telefonech?

Podobnosti s kouřením se podle bonnských vědců netýkají jen chování uživatelů chytrých telefonů. Němečtí experti zjistili, že při zapnutí mobilního telefonu se v mozku aktivují stejné látky, jako když si kuřák zapálí cigaretu. Zajímavé však podle nich je, že silní kuřáci zpravidla nevyužívají nadměrně chytré telefony a uživatelé telefonů jen zřídka silně kouří.

Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Podle Montaga může nadměrné užívání telefonů fungovat jako brzda hospodářské produktivity, protože majitelé těchto přístrojů často přerušují práci, aby se mohli mobilním telefonem zabývat. Soud v Porýní-Falci nedávno dokonce rozhodl, že nadměrné užívání telefonu může být důvodem k výpovědi. Potvrdil tak rozhodnutí pečovatelského ústavu, který propustil jednoho ze svých zaměstnanců, který s mobilním telefonem trávil více než hodinu pracovní doby denně.

Část německých sociologů je přesvědčena, že společnost začne v budoucnu nadměrné užívání chytrých telefonů odmítat. „Za pár let bude závislost na elektronických médiích sankcionována stejně jako kouření,“ řekl týdeníku Der Spiegel hamburský sociolog Matthias Horx. „Lidé, kteří nepřetržitě zírají na svůj chytrý telefon, budou pak vnímáni jako nevzdělaní a se slabou vůlí,“ soudí Horx.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.