Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čína úspěšně poslala do vesmíru tři kosmonauty, podruhé ženu

Věda

  7:00aktualizováno  13:28
PEKING - Čína vyslala do vesmíru další pilotovanou misi. Trojice kosmonautů, včetně jedné ženy, se na palubě kosmického plavidla Šen-čou 10 vydala k čínskému experimentálnímu modulu na oběžné dráze. Posádka se má vrátit za dva týdny.

Čína plánuje na úterý další start rakety s lidskou posádkou foto: ČTK

Raketa Dlouhý pochod, která loď Šen-čou 10 s kosmonauty vynesla, odstartovala v 17:38 pekingského času (11:38 SELČ) z čínského kosmického střediska Ťiou-čchüan, jež se nachází v poušti Gobi v severozápadní provincii Kan-su. Start, který se uskutečnil pod bezmračnou oblohou a kterému přihlížel prezident země Si Ťin-pching, vysílala v přímém přenosu čínská televize CCTV.

ČTĚTE TAKÉ:

Na oběžné dráze Šen-čou 10 zakotví u pokusné stanice Tchien-kung 1. Ta je na oběžné dráze od září 2011 a dvě kosmické lodě se už s ní spojily, přičemž jedna byla pilotovaná. V roce 2020 má být experimentální modul nahrazen novou verzí, která má vážit 60 tun. Co do velikosti má být šestinový ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

V trojici, která podle plánu stráví na misi 15 dní, je i jedna žena. Oznámila to dnes mluvčí čínského programu pilotovaných letů Wu Pching.

Wabg Ja-pching je druhou čínskou ženou v kosmu a během své cesty se chystá přednést první přednášku z vesmíru studentům na Zemi. "Předvedu jisté fyzikální experimenty ve stavu beztíže," řekla 33letá žena v pondělí na tiskové konferenci posádky.

Čína dohání Rusko a USA

Čína zatím jen dohání už zavedené vesmírné velmoci USA a Rusko. Nový let rakety s lidskou posádkou ale bude další ukázkou sílící pozice Číny ve vesmíru. Přichází navíc v době, kdy americký vesmírný program brzdí omezování rozpočtu a přesuny priorit.

Nová mise je pátým letem čínské rakety s lidskou posádkou od roku 2003, kdy astronaut Jang Li-wej při prvním čínském pilotovaném letu do vesmíru v kosmické lodi Šen-čou 5 čtrnáctkrát obletěl Zemi. Čína rovněž plánuje přistát na Měsíci s raketou bez lidské posádky a vyslat na jeho povrch robotické vozítko.

Autoři: ,