Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čína se bojí o své jaderné elektrárny, chce se poučit v Japonsku

Věda

  16:58
TOKYO/PEKING - Odhaduje se, že zemětřesení může ohrozit až pětinu ze všech jaderných elektráren světa. Japonské řešení havárie v elektrárně Fukušima momentálně sleduje hlavně Čína, která sama rozjíždí ambiciozní jaderný program.

Japonská elektrárna Fukušima foto: Reuters

"Čína pozorně sleduje důsledky japonského zemětřesení," řekl na tiskové konferenci čínský náměstek ministra životního prostředí Čang Li-ťün. "Japonské události nás mohou poučit ve vývoji jaderné energetiky v Číně," vysvětlil Čang.

Čtěte také

Zároveň ale dodal, že na plánech čínské vlády o výstavbě nových jaderných reaktorů to rozhodně nic nemění. Podle agentury AFP je v Číně v provozu 13 reaktorů a dalších 36 vláda plánuje vybudovat v budoucnu. Ve výstavbě je v současnosti 26 reaktorů.

On-line rozhovor s Danou Drábovou

Čína má s otřesy Země poblíž jaderných reaktorů také svoje zkušenosti. V květnu 2008 zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupňů Richterovy škály provincii S'-čchuan, kde se nachází několik jaderných zařízení.

Ve městě Mien-jang sídlí centrum vojenského jaderného výzkumu. V blízkosti se také nachází největší čínský plutoniový reaktor v Kuang-jüan. Čínská armáda tehdy do místa vyslala speciální jednotky, které však žádné úniky radiace nezjistily.

Jaderné elektrárny ve světě
Jaderné elektrárny ve světě

20 procent elektráren je ohroženo

Je odhadováno, že až pětina všech jaderných reaktorů se nachází v oblastech ohrožených pohyby tektonických desek, které mohou způsobit zemětřesení. Například ve Francii, kde podíl jaderné energie činí téměř 80 procent, jsou elektrárny projektovány tak, aby odolaly až 'tisíciletému zemětřesení'.

Japonské elektrárny jsou kvůli své poloze navrženy s těmi nejpřísnějšími bezpečnostními požadavky. V případě velkých záchvěvů se zařízení automaticky vypnou.

Ke zpřísnění bezpečnostních pravidel vedlo zemětřesení v Kóbe v roce 1995 o síle 7,2 stupňů. Reaktory v jaderných komplexech Tokahama a Ohi ale tehdy poškozeny nebyly.

Mapa litosférických desek Země
Litosférické desky Země

Japonská atomová zařízení pak v pořádku přečkala i sérii zemětřesení v letech 2004, 2005, 2007 i 2009.

Tsunami v Indii

Ničivá vlna tsunami, která v roce 2004 zpustošila Indonésii, ohrozila i jadernou elektrárnu Kalpakkam u západoindického pobřeží. Automatický bezpečnostní systém ale zaregistroval zvýšenou hladinu vody v systému chlazení a reaktor bezpečně vypnul.

Jaderné elektrárny Fukušima 1 a 2 společně s reaktory v Onagawě byly ohroženy zemětřesením o síle 6,2 stupňů Richterovy škály loni v červnu. Tehdy ale otřesy žádné vážnější dopady na provoz elektráren neměly.

Jaderná krize

Síla japonského zemětřesení byla klasifikována na 8,9 stupně Richterovy stupnice, což je jedno z nejsilnějších zemětřesení, které kdy bylo zaznamenáno v moderní historii lidstva.

Hořící jaderná elektrárna Fukušima 1Zničující vlna tsunami poškodila jadernou elektrárnu Fukušima 1, kde se v sobotu po výbuchu zřítila část budovy reaktoru. Ten údajně nebyl poškozen, ale kvůli poruše chladícího systému se začal přehřívat.

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost zařadil poruchu v Fukušimě na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní stupnice jaderných nehod a z oblasti kolem elektráren bylo evakuováno přes 170 000 obyvatel. Kvůli možnému ozáření bylo zatím hospitalizováno 190 osob.

Dosud naměřená radiace prý může mít stejný dopad jako rentgenové vyšetření hrudníku.