Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čínské býčí zápasy: bez toreadorů, jen býk proti býkovi

Magazín

  9:45
V čínských býčích zápasech nejsou žádní toreadoři. Stojí tu jen býk proti býkovi v souboji, který končí, když jeden z nich uteče, napsal The Wall Street Journal.
Býčí zápasy - ilustrační foto.

Býčí zápasy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Býk Optimus Prime prohrává jen zřídka. Jeho strategií je rozběhnout se plnou rychlostí, vrazit soupeře do hlavy a srazit toho chudáka k zemi. Kdyby Optimus Prime byl boxerem, pak by byl Mikem Tysonem. "On je býčím králem," řekl Li Süe-pao, kostnatý pěstitel tabáku, který viděl tohoto býka bojovat už dvacetkrát.

Čínské býčí zápasy nejsou sportem, v němž by se točily velké peníze, ale postupně se k tomu propracovávají. Etnická menšina I, která má asi osm milionů příslušníků a žije v jihovýchodní Číně, nechávala bojovat býky více než století coby způsob, jak oslavit konec sklizně připadající na srpen, a v posledních letech také na oslavy čínského lunárního Nového roku.

Zápasy lákají tisíce diváků

Před deseti lety se zápasy konaly na polích a sázely se drobné o to, který z býků je nejsilnější. Farmáři jednoduše vyhákli své vodní buvoly ze zápřahů a pustili je proti sobě. Nyní zápasy přitahují tisíce diváků, cena za vítězství se vyšplhala až na 50.000 jüanů (téměř 160.000 korun) a malá zemědělská vesnice Ta-muo-ku vybudovala novou býčí arénu.

Nikdo by si ovšem tuto stavbu nespletl se stadionem Yankees. Kruh s poloměrem zhruba sto metrů je vybudovaný na kameny posetém prostranství a diváci sedí na vrchu betonového prstence kolem býčího bojiště. Jedna mladá žena během letošních býčích zápasů spadla ze zídky dolů, ale povedlo se ji vytáhnout nahoru, než si jí býci všimli.

Prodavači nabízejí nealkoholické nápoje, krémovou fazolovou polévku a v jednom stánku ozdobeném uříznutou oslí hlavou se dá koupit oslí maso. Býci mezitím relaxují před dalším soubojem v bahnitém rybníčku.
Dvacetiletý Optimus Prime pomohl podpořit zájem veřejnosti o tento sport. V roce 2008 napadlo místního promotéra Pi Ťien-kanga přejmenovat býka podle postavy z Transformerů, aby byl přitažlivější pro místní televizní diváky.

Slaměné polštáře na čele býků

"Řekli jsme si: 'Optimus Prime je velmi silný, náš býk je velmi silný, tak ho pojmenujeme podle něj'," vzpomíná Pi, který si i na mobilním telefonu nastavil jako vyzváněcí melodii píseň toreadora z Carmen. Předtím byl tento buvol známý jako "Býček".

Mnoho býků jednoduše bojovat nechce. Válejí se v bahně arény a zírají na dav. Jejich trenéři se se snaží rozdráždit s pomocí lan a bidel, a kýženým výsledkem je, když je záchvat zuřivosti dožene k narážení hlavou do protivníka. Optimus Prime ale nic takového nepotřebuje, ten se nikdy nenaučil filozofii "žít a nechat žít". V sousední provincii Kuej-čou už majitele buvolů natolik otrávilo, že jejich svěřenci stále prohrávají s Optimem, že začali svá zvířata vybavovat slaměnými polštáři na čele.

Ale Optimus Prime se jen tak porazit nedá. Ve zhruba 30 zápasech prohrál snad jen dvakrát až pětkrát, říkají místní trenéři býků. Protože i Optimus Prime má svou slabinu. Pokud jeho první drtivý úder nesrazí soupeře na kolena, často ztratí zájem dál bojovat a vzdá se.

Autoři: ,