Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čínský boom domácích mazlíčků. Psi chodí do salónů i na akupunkturu

Magazín

  12:00
ŠANGHAJ - Přesným pohybem ruky zasunuje čínský veterinář jemné akupunkturní jehličky do břicha a zad Little Beara, pinče s nakadeřenou srstí. Jeho majitel Ču Ťien-min se rozhodl pro akupunkturu, když se doslechl, že by to mohlo jeho psíku pomoci zhubnout. Zvíře váží 15 kilogramů, o 50 procent více, než by mělo.
Psí salon - ilustrační foto.

Psí salon - ilustrační foto.

"Často musím vyřizovat své pracovní záležitosti do čtyř do rána a on zůstává se mnou a rád si přitom něco chroupe. Chleba mu ale nestačí. Má rád sýrové koláče nebo větrníčky," vykládá pyšně padesátiletý Ču, ředitel firmy vyrábějící zdravotnické potřeby.

Jak se rozvíjí čínská střední třída a celkově se zvyšuje životní úroveň, má se v Číně i nejlepší přítel člověka lépe a získává nová privilegia.

Koncem roku 2009 bylo v domácnostech v pěti největších městech země 58 milionů psů. Jejich počet každoročně roste asi o 30 procent. Uvádí to časopis Dog Fans, který vychází v Pekingu

Wellness centra a salony krásy
Mnozí lidé, kteří mají psa poprvé a obávají se tedy, že nejsou patřičně zkušení, mají tendenci ho přehnaně hýčkat a poskytovat mu různé výsady, jako jsou služby wellness centra nebo salony krásy, dokonce i portrétování.

Lidé, kteří mají psa jako společníka a někdy ho nesmírně rozmazlují, utrácejí ročně dvě miliardy dolarů (asi 35 miliard Kč), odhaduje Per Lyngemark, zakladatel internetového serveru Petizens.com, jakéhosi Facebooku pro zvířata, v Šanghaji.

Kýčové fotografie
Ve studiu Simba Pet v centru Šanghaje fotografují jorkšírského teriéra jménem Only. Jeho majitelka Nina je jednadvacetiletá studentka. Stejně jako ona se mnoho obyvatel Šanghaje vydá do podobného studia, aby takovou, často kýčovitou, fotografií zvěčnilo svého milovaného psíka.

Drastická politika čínské vlády, která kvůli vysoké porodnosti prosazovala, aby rodina měla jen jedno dítě, rovněž přispěla k tomu, že se domácím zvířatům dostává privilegovaného postavení. Nejmladší generace má tendence posunovat hranici věku pro sňatek a dává přednost studiu a kariéře. Jejich rodiče tak nemají vnoučata a prázdnotu po nich často vyplňují tím, že si pořídí domácího mazlíčka.

Politika jednoho psa
Čínské úřady mají stále častěji co do činění s obrovským růstem počtu majitelů psů. V Šanghaji, kde je asi 740.000 psů, chce radnice zavést politiku jednoho psa.

Nový zákon by stanovil, že jedna domácnost může mít maximálně jednoho psa a obchodníci by nesměli prodat štěně do rodiny, která už psa má. Taková pravidla by se však těžko kontrolovala.

Studentka Angela Wuová zaplatila přes 3000 jüanů (přes 8000 Kč) za čtyřměsíční čivavu, ačkoli již má kokršpaněla.

"Byla tak roztomilá, nemohla jsem se ubránit, abych si ji nekoupila. Mohou ji oblékat podle módy," přiznává. V náručí drží psíka oděného do malého zimního kabátku v barvě růžového bonbonu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...