Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čínští obézní teenageři zaplavují fitness centra

Zdraví

  7:00
Patnáctiletá Číňanka Ču Lin-taj vážila v jednu dobu i 152 kilogramů. Problémy s nadváhou ji nakonec přiměly, aby se přihlásila do pekingského centra, které se zaměřuje na pomoc obézním adolescentům, a od té doby se jí podařilo shodit již půl metráku.

Obezita je v Číně velký problém.

Pod dozorem instruktora cvičí dvě hodiny každé ráno a odpoledne, a někdy si dobrovolně přidá ještě hodinu večer navíc. Na jejím přísném režimu jsou běh, pilates, skupinová gymnastika, kliky i sedy - lehy, píše agentura AFP.

"Dřív jsem se cpala hamburgery, slanými brambůrky, koblihami a houskami. Přejídala jsem se," přiznává dívka, která kvůli absolvování kurzu v pekingském GYD centru přerušila studium.

Specializovaná odtučňovací centra vyrostla jako houby po dešti v uplynulém desetiletí po celé Číně v reakci na rostoucí počet obézních lidí v době, kdy bohatnoucí mladí Číňané nahrazují misku rýže na svém jídelníčku šťavnatými burgery a bicykl mění za automobil.

Podle firmy pro průzkum trhu QF Information Consulting každý pátý mladý Číňan žijící ve městě nyní trpí nadváhou.

Lu podřimuje na školní lavici.

Mnozí čínští rodiče se také snaží svým dětem poskytnout luxus, který jim samým byl odepřen v letech vlády někdejšího komunistického diktátora Mao Ce-tunga.

Obezita je v Číně velký problém

Čínské úřady v září oznámily, že obezita se zařadila mezi hlavní zdravotní problémy čínských dětí, a čínská média informovala, že více než 300 milionů lidí z 1,3 miliardy obyvatel země má v současnosti nadváhu, přičemž 120 milionů je přímo obézních.

Obezita přitom představuje v Číně poměrně nový problém. Zpráva čínské asociace pro výživu a zdraví studentů z roku 2009 uvádí, že počet dětí ve věku mezi sedmi a 17 lety sužovaných nadváhou se v letech 1982 až 2002 ztrojnásobil a tento trend se dále zrychluje.

Zmíněný problém umocňuje čínská politika jednoho dítěte, jejímž výsledkem jsou stamiliony jedináčků, kterým se s poukazem na nadměrné hýčkání rodiči přezdívá "malí imperátoři".

Lidem chybí pohyb

Centrum GYD otevřelo své brány před necelými dvěma lety a již nyní do něj přijíždějí na kurzy zájemci z celé Číny. Firma Bodyworks, která je hlavním konkurentem GYD v Pekingu, sdělila, že od svého otevření v roce 2002 napočítala již 50.000 zákazníků.

"Hlavními dvěma důvody dětské obezity jsou konzumace přílišného množství kalorií a nedostatek aktivity," prohlásil generální tajemník čínské společnosti pro výživu Ťia Ťien-pin.

"Kupříkladu doporučené množství oleje na osobu na den je mezi 25 a 30 gramy. V Pekingu lidé konzumují v průměru minimálně 50 gramů denně," upozornil Ťia. "Zároveň tito lidé nemají dostatek pohybu. Do práce jezdí autem a o víkendech zůstávají doma a relaxují, dívají se na televizi, surfují na internetu," dodal.

Ša Č'-jü, která kvůli kurzu v GYD také přerušila školní docházku v severní provincii Šan-si, je typickým příkladem. "Zcela jsem propadla počítačovým hrám. Po jídle jsem vysedávala celou věčnost u počítače a hrála. Když mě to unavilo, šla jsem spát," vypověděla sedmnáctiletá Ša, která během kurzu zhubla ze 139 kilogramů na 114. "Nikdy jsem nesportovala, jen jsem nabírala na váze," dodala.

Nyní se zapsala podruhé, za cenu 16.800 jüanů (asi 52.000 korun), na 42denní kurz s ubytováním. "Lidé sem přicházejí z různých důvodů. Někteří se necítí dost přitažliví v partnerském vztahu, jiné znevýhodňuje jejich vzhled v aktuálním zaměstnání nebo na trhu práce. Většinou ale mají starosti o své zdraví," říká manažer GYD Pcheng Tchien-cch'.

Autor: