Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Cítíte se mizerně? Emoční kočičí uši to řeknou za vás

Magazín

  15:30
TOKIO - Posledním hi-tech výstřelkem v Japonsku jsou nasazovací "emoční" uši. Zařízení v japonštině zvané Necomimi neboli kočičí uši se totiž pohybují podle myšlenek a emocí svého nositele, takže každý hned vidí, jak se jejich majitel cítí, píše agentura Reuters.

Poslední japonský hi-tech výstřelek: "emoční" kočičí uši

Netradiční čelenka je vybavena dvěma mozkovými senzory, které zachycují duševní rozpoložení. Uši poté vykonají čtyři odlišné pohyby, podle kterých okolí pozná, co se asi člověku honí hlavou.

Pokud se uši zvednou, znamená to, že jejich nositel je nervózní, nebo se na něco soustředí. Když naopak klesnou, je to známkou uvolněnosti a rozptýlenosti. Vývojáři pamatovali i na takové situace, kdy je člověk při určitých aktivitách, jako jsou například hraní her nebo čtení knih, ve stejnou chvíli uvolněný i soustředěný. V takovém případě se uši v krouživých pohybech vrtí. Při nízké mozkové aktivitě zase zlehka stříhají vpřed a zpět.



Řízení automobilů a pomoc postiženým
Vývojem "neurokontroly" se zabývají laboratoře po celém světě, aby pomohly pacientům se syndromem uzamčení, kteří jsou sice při vědomí, ale nemohou se hýbat a komunikovat. Tentokrát ale firma Neuroscience, která za hračkou stojí, chtěla podle Reuters přinést něco pro zábavu všem.

Ve Švýcarsku upravují vědci tuto technologii pro osoby připoutané ke kolečkovým křeslům a v Německu ji zase testují jako možný způsob ovládání automobilů.

Uši ocení samotáři a stydliví lidé
Ačkoli se kočičí uši mohou zdát jako bezvýznamný pokrok, vývojáři jsou jiného názoru. Technologii je možné přizpůsobit jako komunikační nástroj pro samotáře nebo ty, kteří se ve společnosti cizích lidí stydí. Prozatím udělátko slouží jako nezvyklý hi-tech výstřelek.

"Připadá mi zábavné, že se kočičí uši pohybují ve shodě s mými pocity," prohlásila zubařka Misa Tokuizumiová.

Výrobce plánuje ještě letos uvést Necomimi i na zahraniční trhy. Zájemce by za zařízení měl zaplatit několik set dolarů (několik tisíc korun).

Autoři: ,