Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Trápí vás lupy? Pomůže zinek či rada lékaře

Zdraví

  7:00
Lupy ve vlasech patří k problémům, které důvěrně zná většina lidí. V období dospívání se s nimi setká téměř polovina populace. I když samy o sobě neznamenají žádný větší zdravotní problém, jsou obtěžující a nepříjemné.
Svědění ve vlasech (ilustrační foto)

Svědění ve vlasech (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Odlupující se šupinky kůže na oblečení mohou vytvářet dojem, že se člověk o sebe dostatečně nestará a má problém s hygienou. Z toho mohou pramenit pocity sníženého sebehodnocení a také ostych při kontaktu s okolím.

"Sklon k tvorbě lupů ve vlasech je daný genetickou predispozicí. Příčinou jejich vzniku je nadprodukce mazových žláz na pokožce hlavy a také působení kvasinek," vysvětluje dermatoložka Lenka Páralová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Kvasinky patří k běžným obyvatelům zdravé pokožky hlavy a živí se právě mazem, který produkují mazové žlázy. Pokud je mazu příliš, "přemnoží" se také kvasinky a lupů je více. "Dochází ke vzniku zánětu, pokožka zčervená a svědí," dodává lékařka.

Na zdravé vlasy jděte od kořínků

Hraje si žena s vlasy? Ne vždy to znamená, že muže svádí.

Dobrou kvalitu vlasů, stejně jako nehtů či pleti, ovlivňuje naše strava. Můžeme používat výživné přípravky na vlasy, je ale důležité pomoci vlasům přímo od kořínků, obohatit jídelníček vitaminy B-komplexu, dále vitaminy E, C a A. Vaše vlasy také potřebují lipidy, které jsou obsažené v olejích a tucích (rybí tuk, olivový olej, konopný olej, oříšky, dýňová semínka).

Nejčastěji se lupy objevují v období dospívání, kdy pod vlivem hormonů žlázy produkují více mazu, což je mimo jiné spojené také s tvorbou akné. Častěji mají lupy lidé, kteří trpí nějakým alergickým onemocněním nebo jsou v dlouhodobém stresu. Nepříznivě pokožku hlavy může také ovlivnit hormonální léčba.

První pomocí jsou šampony s obsahem látek, které působí proti kvasinkám a současně obsahují protizánětlivé složky, například zinek. Při výběru vhodného léčebného šamponu je dobré poradit se s lékárníkem. Když volně prodejný šampon nepomůže, je namístě zvážit návštěvu kožního lékaře, který provede celkové vyšetření pokožky a navrhne vhodnou léčbu. "Pokud pokožka na hlavě úporně svědí, objevují se zčervenalá ložiska, nebo dokonce strupy, patří léčba do rukou dermatologa," dodává lékařka. Podle ní není chybou navštívit ordinaci i v případě, kdy se vám zdají lupy "jen" společensky neúnosné.

Autor: