Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co je v Česku 'nenormální' se mění přejezdem za hranice

Magazín

  7:00
Němci mne neustále překvapují. Ve školce se mne učitelky ptaly, zda máme taky v Praze "tyhle housky" (tmavé pečivo, co najdete v každém supermarketu). Pak se divily, že máme stejné obchody jako v Německu a vůbec že už nejsme taková zaostalá východní země. Tuhle reakci bych čekala možná před deseti lety.
Rodina (ilustrační foto)

Rodina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Německo a Česko jsou si blízké země, přesto mají kulturní rozdíly, které se projevují i v naprostých maličkostech. Třeba bačkory. Pamatujete si na bačkory, které jsme všichni jako děti nosily do školky ? Manžestrové klasické. Téměř totožné se vyrábí i dnes a pořídila jsem je i Kryštofovi. Zatímco v české školce s nimi zapadl do šedi, v Berlíně je (kupodivu) za hvězdu! Tyhle bačkory tu nikdo nemá. A už jsem musela slíbit jedné mamce, že se po nich v Česku poohlídnu!

Děti tu nosí prazvláštní ponožkové papuče, které nedrží nohu. Ještě víc mne ale překvapilo, když po mne učitelky chtěly, ať Kryštofovi na hodiny sportu pořídím baletní obuv! Normální klasické piškoty tu totiž berou jako sportovní obuv a nosí je všichni: holky i kluci. Vypadá to hrozně, ale prý je to praktické. Byli jsme vysláni do obchodního domu Karstadt a už máme taky doma jedny "šlupky", jak jim tu Němci říkají.

O autorce:

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

A nakoupili jsme i gumové kalhoty. V Česku jsem se s tím nesetkala, tady je to základní součást šatníku všech dětí. Jsou to nepromokavé kalhoty, které si natahují na oblečení pokaždé, když jdou ven. Můj táta – emigrant ze Švédska si je prý dobře pamatuje z tamních školek.

Drobnosti proti faktu, že mne některé matky obdivují (!) za to, že Kryštof už nenosí pleny – v Česku ve 3 a půl letech víc než samozřejmost. Tady jsou některé děti v tomto věku na plenách běžně a nikdo se nad tím nepozastavuje. I takhle velké děti tu běžně jezdí v kočárku a na spaní nosí například u nás ve školce čtyřletý Němec Korbinian dudlík.

Zatímco v Česku se maminky předhání v dovednostech svých dětí a někteří potomci mých kamarádek dokonce už píší dopisy Ježíškovi, tady děti cumlají dudlíky, jezdí na kočáru a nikdo se tím nestresuje.

U svého dítěte si podobný přístup neumím představit. (Že by česká výchova?) Na druhou stranu tyhle zdánlivě zaostalé děti i jejich rodiče vypadají spokojeně a nikdo se tím netrápí. V každém případě jsem se opět ujistila, že neexistuje univerzální recept na dobrou výchovu. Liší se nejen u jednotlivých rodin, ale i států.

Takže ať s Korbinian klidně cumlá dudlík. A já na něj zkusím příště nezírat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!