Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Co máte v kufru? Nevíte? Aha, jste ze Slovenska. 'Výbušné' vtipy na webu

Magazín

  12:24
PRAHA - Zapomenutá trhavina, která vinou slovenské policie v sobotu odletěla v zavazadle nic netušícího Slováka z tatranského Popradu do irského Dublinu, se stala inspirací k řadě vtipných komentářů a anekdot. Popradský skandál se objevil také pod samostatným heslem na anglické verzi internetové encyklopedie Wikipedia, kterou vytvářejí přímo uživatelé webu.
Policejní psovod na letišti (ilustrační foto)

Policejní psovod na letišti (ilustrační foto) foto: Reuters

Slovenské diskutující pod články o blamáži policie v Popradu lze rozdělit do dvou táborů. Jedni se za šlamastyku stydí, kritizují úřady i vládu, případně poukazují na podobné přešlapy v jiných státech. Ti druzí 90 gramů trhaviny RDX (hexogenu), kterou do Irska po vánočních svátcích jako nechtěnou nadílku odvezl nic netušící elektrotechnik Štefan Gonda, přeměnili v salvu výbušných vtipů a třaskavých komentářů.

Internetový život takzvané popradské reality show, jak se skandálu na webu začalo říkat, shrnul slovenský list Sme. Na fóru serveru news.slashdot.org se objevila "upřímná omluva slovenskému ministerstvu vnitra" za nepřesné vysvětlení, že americká zásilka kolekce DVD s filmy Policejní akademie nebyla určena pro instruktáž bezpečnostních složek.

Na webu reddit.com se diskutující s přezdívkou leaderofmen bije do prsou s tím, že přece říkal už roky, že Iráčané a Afghánci na rozdíl od Slováků nejsou ti, kterých se máme obávat. "Můžou (Slováci) s bombou projít bezpečnostní kontrolou na letišti a ani o tom nevědí," tvrdí leaderofmen.

Poštovní holub do Dublinu na letiště by byl lepší...
Zároveň dodává, že se mu dnes zřejmě nebude dobře spát. Na stejnojmenném webu se anglicky rozčiluje zřejmě slovenský občan pod jménem me0w: "Všechny tyhle potíže způsobili Irové. Poskytli jsme jim zdarma trhavinu a nyní bychom se my měli omluvit?"
Čtenář webu sme.sk aquilla popsal, jak mohlo vypadat policejní hodnocení celé akce. "Vkládání výbušnin nic netušícím cestujícím do zavazadel - 100 procent. Vybírání těch samých - 87,5 procenta. Z uvedeného jednoznačně vyplývá, že cvičení proběhlo úspěšně," shrnul.

Další diskutující kolega poznamenal, že alespoň na psa policisté nezapomněli. Martin81 v diskuzi pod článkem listu Sme se podobně jako další pozastavil nad způsobem, jakým popradské letiště informovalo Dublin o zapomenuté výbušnině. Zpráva byla sice obratem odeslána dálnopisem, ale na špatnou telexovou adresu, která patřila soukromé firmě zabývající se odbavováním zavazadel. Našla se proto až po několika dnech. "Mohli poslat telegram nebo holuba," vypočítal další komunikační možnosti.

Kolik policistů je potřeba k teroristickému útoku?
Na internetové sociální síti Facebook, kde uživatelé sdílejí fotografie, zážitky a své pohledy na svět, zaznamenal skandál také značný úspěch.

"Zapomněli jsme na jeden balíček s trhavinou, máte ho na palubě, ale nepanikařte, i na rozbušku jsme zapomněli," uvádí jistý uživatel jménem slovenské policie. Další zase vymyslel vtip o počtu slovenských policistů, kterých je třeba k naplánování teroristických útoků: "Dva - jeden bombu ukryje a druhý ji nenajde."

A na závěr pomalu již klasický vtip o kontrole zavazadel po přistání. "Co máte v tom kufru?" ptá se celník. "Jak to mám vědět?" odpoví cestující. "Á, pán je ze Slovenska..."

Autor: