Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Co škodí vlasům nejen v zimě? Pozor na sulfáty, ftaláty a karcinogeny

Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy. foto: Shutterstock

Silné vlasy mohou vyrůst pouze ze zdravé vlasové pokožky. Dříve, než nakoupíme hromady zaručených vlasových preparátů pro narušené vlasy, měli bychom věnovat pozornost právě jí. Kombinací správného šamponu a vlasové vody můžeme efektivně posílit vlasové cibulky a vyživit kořínky.
  6:01

Nezapomínejme, že vlasy odráží stav celého našeho organismu, proto bychom se měli zaměřit i na kvalitu naší stravy s dostatkem vitaminů a minerálů. Jedná se především o vitamin A pro redukci funkce mazových žláz, antioxidant C s vitaminem E pro hebkost vlasů a samozřejmě vitaminy B-komplexu z důvod vypadávání vlasů.

Z minerálních látek věnujme pozornost vápníku, který tvoří základní prvek pro růst vlasů, křemíku pro posílení jejich struktury do délky, zinku, jenž slouží jako prevence proti vysušování, a v neposlední řadě i hořčíku chránícímu vlasy před lámáním.

V případě, že chcete zjistit, jaký je skutečný stav vaší pokožka hlavy a zároveň si nejste jistí výběr vlasových preparátů, vyhledejte odborníka, třeba trichologickou poradnu.

Mytí vlasů

„Během trichologického vyšetření často odhalíme i déletrvající problémy, které lidi pokládají již za normální stav vlasů. Jednat se může o nevinné svědění pokožky, za nímž se ukrývá třeba seboroická dermatitida. Se všemi těmito obtížemi dokáže tricholog pomoci,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

Při výběru přípravku bychom měli dbát na jeho složení. Co by neměl obsahovat? Především sulfáty, minerální oleje či silikony, které vlasy ještě více naruší. Naopak blahodárné účinky mají vitaminy z rostliny limnanthes alba, jmelí, kopřivy, meduňky nebo chmele. U masek pak dejte přednost těm s obsahem keratinu. Pokud se chcete vyvarovat obsahu chemických látek v šamponech či kondicionérech, věnujte pozornost například následujícím označením.

Na co si dát pozor?

Sulfáty obsahují v různých podobách většina šampónů z drogérie. Jejich hlavní funkcí je zvyšovat pěnění přípravků a lidé mají následně pocit, že šampon skutečně funguje. Tricholožka Lenka Kašpaříková však tento častý mýtus zcela vyvrací: „Názor, že čím více šampon pění, tím lepší účinek má, je zcela mylný. Opak je pravdou. Nejčastěji využívané sulfáty Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES) totiž ničí ochrannou bariéru pokožky, a navíc dráždí kůži a oči,“ upozorňuje tricholožka.

Ftaláty nejen ohrožující zdraví jater a ledvin, ale zároveň zvyšují riziko vzniku alergií. Jejich nebezpečí tkví ve snižování plodnosti žen i mužů a v ohrožení vývoje plodu. Při dlouhodobém používání přípravků s jejich obsahem může dojít u těhotných žen k jejich ukládání v mateřském mléku.

Na tuto označení by si při výběru šamponu měly dát pozor především nastávající maminky. Diethanolamin jej karcinogenní a způsobuje poškození mozku plodu. Ve vyšší koncentraci připravuje tělo o schopnost přijímat cholin, látku důležitou pro tvorbu mozkového přenašeče acetylcholinu. Přestože v šamponech je látka obsažena v nízké koncentraci, je opatrnost při jejich opakovaném a dlouhodobém používání vhodná.

Autor:
Témata: Pokožka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!