Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Darování kostní dřeně: za trochu nepohodlí život

Zdraví

  7:00
Jen čtvrtina nemocných, kteří potřebují krvetvorné buňky získávané z kostní dřeně, najde vhodného dárce ve své rodině. Ti ostatní se musí spolehnout na registry dobrovolných dárců.
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

Aby se člověk mohl stát dárcem kostní dřeně, musí být naprosto zdravý, proto samotnému odběru předchází předodběrová vyšetření. Zjišťuje se mimo jiné, zda potenciální dárce netrpí nějakou infekční chorobou, například žloutenkou, absolvuje také rentgen plic a EKG vyšetření srdce.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dárce podstupuje minimálně dvě návštěvy lékaře před odběrem a rozbory krve. Pro samotný odběr musí být hospitalizován tři dny v odběrovém centru v Plzni," vysvětluje MUDr. Samuel Vokurka, Ph. D., z hematologickoonkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Během předoběrového vyšetření se také dárce sám rozhodne pro způsob odběru krvetvorných buněk. Může si vybrat mezi odběrem kostní dřeně a darováním krevních buněk pomocí speciálního přístroje separátoru, který potřebné kmenové buňky dokáže sám oddělit. Obě metody jsou bezpečné, spojené s menším nepohodlím. "Odběr musí vždy probíhat tak, aby nedošlo k obtížím a komplikacím, které by vyžadovaly vystavení pracovní neschopnosti. Ještě před odběrem, bez ohledu na jeho metodu, je důležité, aby byl dárce na sebe opatrný, nezranil se, neonemocněl nebo dárkyně neotěhotněla," říká lékař.

Vlastní odběr kostní dřeně probíhá v celkové narkóze a nebolí. Po výkonu se ale může objevit únava nebo pobolívání v místě odběru -středu lopaty kosti kyčelní. "V kůži je na každé straně většinou jen jeden malý vpich, kdežto do kosti se provádí vpichů více. V žádném případě není nutné provádět nějaké řezání skalpelem nebo používat dlátka a kladívka," říká hematolog. Odběr trvá zhruba 30 až 60 minut a odebrané množství je vázáno na hmotnost dárce. "Kostní dřeň se vždy plně obnoví a na zdraví dárce nezůstávají následky," uklidňuje MUDr. Vokurka.

Druhou možností je darování kmenových krevních buněk. Před tímto odběrem je potřeba krvetvorné buňky krátkodobě "namnožit" podáním tzv. růstového faktoru ve formě injekcí. Samotný odběr trvá čtyři hodiny, během nich leží dárce na lůžku a je plně při vědomí. Pomocí hadičky zavedené do žil na předloktí nebo v třísle je dárce napojen na krevní separátor. Tento přístroj dokáže z krve oddělit kmenové buňky a zbytek krve vrátit zpět do těla. Odběr je nebolestivý, ale může být někomu mírně nepříjemný. Bez ohledu na metodu odběru má dárce nárok na pracovní volno s náhradou mzdy. "Každé darování kostní dřeně i krevních kmenových buněk je veliký dar neznámému člověku v nouzi," uzavírá MUDr. Samuel Vokurka, Ph. D., z hematologickoonkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!