Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dědictví a čest. Proč rodí staré ženy v Indii děti?

Magazín

  6:41
dillí - Rádžo Dévíové je 75 let. Její dceři a současně prvorozenému dítěti Navín je pět roků. Ženy se v Indii průměrně dožívají osmašedesáti a Dévíová považuje za štěstí, že se v sedmdesáti stala matkou, píše zpravodajský server BBC News. Ověřit věk Dévíové není možné.

Indky (ilustrační foto) foto: Reuters

Ve venkovských oblastech Indie jsou narozené děti jen zřídkakdy registrovány a mnozí lidé sami nevědí, kolik jim přesně je let.

Navín přišla na svět díky umělému oplodnění, které provedli lékaři na klinice poblíž její vesnice v severním státě Harijána. Jako většina dětí Navín občas zlobí a vyžaduje pozornost. Na rozdíl od ostatních matek je ale pro Rádžo Dévíovou těžké za ní běhat - stáří si vybírá svou daň. Nejprve to byla únava po porodu, potom cysta na vaječníku a pak střevní onemocnění.

Riziko je velké

Lékař Allan Pacey z britské Sheffieldské univerzity říká, že „je samozřejmě možné, aby žena po sedmdesátce otěhotněla díky vajíčkům mladší dárkyně“. „Je tu ale riziko týkající se zdraví matky a jejího dítěte,“ varuje.

Proč tedy Rádžo Dévíová riskovala ve svém pokročilém věku mateřství? „Bylo to nesmírně důležité,“ vysvětluje. Touha po dítěti byla tak silná, že když se Rádžo Dévíové nepodařilo přivést na svět potomka ani po 15 letech manželství, její muž, rolník Bála Rám si vzal její mladší sestru. Ani s ní ale dítě nezplodil.

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy, které nejsou schopny přivést na svět dítě, jsou především ve venkovských oblastech Indie často označovány za neplodné a jedná se s nimi neuctivě. Často se k tomu váže i otázka dědictví. Bála Rám říká, že to vlastně byl jediný důvod, proč se s Rádžo rozhodli i v tak vysokém věku pro umělé oplodnění.

Bez dědiců

„Kdybychom zemřeli bez dědiců, veškerý náš majetek by si rozebrali moji bratři a sousedi,“ vysvětluje. Bála Rám vlastní asi čtyři hektary zemědělské půdy a dva buvoly. Pěstuje rýži, pšenici a bavlnu, což mu ročně vynáší kolem 5000 dolarů.

Pár si pochopitelně přál mužského potomka, který by zdědil jmění a nesl dál jméno rodiny, zatímco dcera by se provdala a žila s manželem. Bála Rám ale neměl na vybranou. „Když se narodila dcera, lékař řekl, že Rádžo je příliš slabá, aby podstoupila další umělé oplodnění, takže pro nás je Navín dcerou i synem,“ říká. Při umělém oplodnění se používá sperma muže k oplodnění vajíčka jeho partnerky ve zkumavce. Embryo je poté vloženo do dělohy ženy, kde ho budoucí matka donosí.

V případě Rádžo Dévíové a její sestry něco takového ale nepřipadalo v úvahu, protože byly po menopauze. Sestra Rádžo Dévíové navíc nebyla shledána natolik zdravou, aby byla schopna embryo donosit, takže tento úkol nakonec připadl její starší sestře. To, že se bude jednat o vajíčko neznámé ženy, nepřipadalo rodině důležité. „Jsme teď šťastná rodina. Vesničané se k nám chovají jinak, a až zemřu, sestra moje dítě vychová,“ prohlašuje Rádžo Dévíová.

PSALI JSME:

Lékař Anurág Bišnoí provozuje ve státě Harijána kliniku, kde má každoročně v péči asi tisícovku žen ve věku mezi 50 a 70 roky. „Byly doby, kdy jsme každý měsíc léčili více než stovku starších manželských párů. Přicházeli s velkými očekáváními, která jsme všechna pochopitelně nemohli naplnit. Museli jsme proto pečlivě vybírat a snížit počet pacientů, jež přijímáme,“ uvedl Bišnoí.

Trojčata porodila po šedesátce

Bhatérí Dévíové bylo 64 let, když se začala v roce 2010 léčit u doktora Bišnoíe. Porodila trojčata - dvě dcery a syna. Jedna z dcer několik týdnů po porodu zemřela. Další dvě děti už chodí do školky. Její příběh jako by byl ozvěnou zkušeností Rádžo Dévíové.

„Opovrhovali mnou a mým manželem Dévou Singhem, protože jsme byli bezdětní, nikdo se nám nepodíval přímo do očí. Všichni se báli, že jim zkazíme život a že také nebudou moci mít děti,“ popisuje Bhatérí Dévíová.

Bhatérí Dévíová má křehkou postavu, stejně jako Rádžo. Na obou se porod v pozdním věku očividně podepsal, ani jedna si to ale nepřipouští. „Tělo ženy je určeno k rození dětí, a to je bez ohledu na věk vždy náročné,“ říká Bhatérí.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...