Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Děti si někdy o pomoc volají opakovaně, vysvětluje vedoucí Linky bezpečí

Zdraví

  6:40
Linka bezpečí funguje nepřetržitě, anonymně a zdarma. Je určena dětem, mládeži a studentům. O prázdninách odborníci nejčastěji odpovídají na dotazy o sexu. S koncem prázdnin roste počet školáků, kteří se bojí hlavně šikany, vysvětluje vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.
Týrané dítě - ilustrační foto.

Týrané dítě - ilustrační foto. foto: Shutterstock

LN Patří konec prázdnin a začátek školního roku k vytíženějším obdobím pro Linku bezpečí?
Na Lince bezpečí každý den přijmeme v průměru 540 hovorů. O prázdninách máme obecně rušnější období, děti mají volno, mohou tedy volat i dopoledne a v pozdních večerních hodinách. Se začátkem školního roku se počet hovorů výrazněji nemění, pouze se proměňují témata, se kterými se na nás děti obracejí.

LN S čím mají děti nejčastěji v tomto období problém?
V průběhu prázdnin máme z celého roku přirozeně nejméně hovorů na téma šikany ve škole. V posledním srpnovém týdnu nám ale počet hovorů na toto závažné téma vždy stoupá. Děti, které si o prázdninách od šikany spolužáků odpočinuly, se s přibližujícím nástupem do školy začínají obávat toho, že budou opět šikanované.

LN Co šikanovanému dítěti radíte? Je vůbec možné takovýto závažný problém vyřešit po telefonu?
Děti, kterým někdo ubližuje, se u nás setkají s pochopením, prožijí úlevu, že o tom mohly někomu říct. Podpoříme je v řešení šikany, protože jim nikdo nemá právo ubližovat. Spolu s dětmi hledáme vhodné osoby, které by mohly požádat o pomoc – rodiče, učitele, spolužáky... Důležité je, aby dítě vědělo, že říct si o pomoc není žalování a žádná hanba. Má na pomoc právo a škola má povinnost se šikanou uvnitř školy zabývat a řešit ji. Důležitá je motivace, aby dítě překonalo strach z agresorů, kterými je zastrašováno, a řeklo si o pomoc. Když ji nevyhledá, šikana se většinou stupňuje. Společně také tvoříme bezpečnostní plán – od jasného vymezení se agresorům, přes doprovod někoho blízkého, vyhýbání se rizikovým místům a situacím, volání o pomoc a podobně. Užitečné informace o šikaně najde dítě, ale také rodiče či učitelé na webové stránce www.minimalizacesikany.cz.

Děvčata se posmívají silnější spolužačce

LN Děti se snaží držet krok se svým okolím, jenže ne vždy si to jejich rodiče mohou dovolit: trápí je, že třeba ještě ve třetí třídě nemají mobil nebo nenosí značkové oblečení?
Vliv vrstevníků je nejsilnější právě v pubertě. Pro dítě je v tomto období velmi důležité, aby patřilo do určité skupiny vrstevníků. A mezi vrstevníky si vybírá své identifikační vzory. Aby předešly případnému vyloučení ze skupiny, jsou velmi konformní – přizpůsobují se normám skupiny například účesem, oblečením, životním stylem... Problémy nastávají, když musí dítě volit mezi možnostmi a požadavky rodičů a vrstevníků.

LN V současné době se daří podchytit poruchy, a tak se téměř v každé třídě najde někdo s diagnózou některé poruchy chování. Nestává se, že místo toho, aby jim to ulehčilo situaci a pomohlo najít lepší cestu, takovéto děti získávají cejch a dostává je to do zbytečných problémů?
Krátkodobé nebo mírné obtíže ve škole se samozřejmě dají zvládnout vlastními silami. Pokud ale obtíže přetrvávají, případně pokud dítě začíná ve škole selhávat, je na místě se obrátit na odborníky. Včasné diagnostikování poruch učení, pozornosti a chování a následná pomoc prostřednictvím speciálních podpůrných opatření může dítěti ulehčit život ve škole. Důležitá je především spolupráce rodiny a školy, aby případná pomoc nebyla kontraproduktivní.

LN Stačí na problémy dětí jeden telefonát s vámi? Anebo se na vás obracejí opakovaně a vy jim poradíte s tím, že se mají opět ozvat a proberete, jestli to zabralo?
Ve většině případů jde o jednorázové kontakty. Je ale poměrně běžné, že v hovorech zazní, že jsme již dítěti pomohli s nějakým jiným problémem, a proto volá znovu s dalším trápením. Stává se taky, že některé děti potřebují v určitém období větší podporu, a proto se mohou ozývat vícekrát a společně probíráme, jak se jim daří jejich situaci zvládat a postupně problémy řešit.

LN Obracejí se na vás kromě dětí i rodiče, případně dokonce pedagogové, když už nevědí kudy kam a rádi by slyšeli radu či názor i od někoho jiného?

Na Lince bezpečí máme pro rodiče a dospělé osoby speciální, Rodičovskou linku, kde jsou připraveni specialisté poradit s jakýmkoliv problémem, které se týká dítěte. Dospělí tady mohou řešit jak problémy ve škole, tak výchovné potíže nebo krizové situace v rodině. Informace o této službě se dají najít na webové stránce www.rodicovskalinka. cz.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...