Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zdravotní péče z východní Evropy nevyjde tak levně, jak se může zdát

Zdraví

  18:00
BERLÍN - Dobrá péče pro milované příbuzné je často skutečně drahá. Řada agentur proto zprostředkovává pečovatele z východní Evropy. Německé organizace na ochranu spotřebitelů ale nemají valné mínění o tomto způsobu úspor a mají pro to své důvody.
Ošetřovatelské volno dostanete jen se souhlasem zaměstnavatele.

Ošetřovatelské volno dostanete jen se souhlasem zaměstnavatele. foto: Archiv LN

Pokušení je veliké, riziko ale také. Kdo si totiž najme pro domácí péči zahraniční sílu, musí si dávat zatraceně pozor, aby nejednal protiprávně. To, že mnoho lidí o takovém způsobu řešení přemýšlí, je pochopitelné, napsal list Die Welt.

Krátký pohled do tabulky k porovnání stačí. Mezi tím, co péče stojí a co platí zdravotní pojišťovny, je značný rozdíl. Balíček s "malou péčí", který zahrnuje čištění zubů, doprovod na toaletu, obléknutí a jedno omytí horní poloviny těla žínkou, nabízí jistá firma v Dolním Sasku za 9,33 eura (240 korun).

Kdo požaduje ještě sprchování a mytí vlasů, což je takzvaná "velká péče", musí zaplatit 15,26 eura (400 korun). Česání a holení stojí 2,97 eura (77 korun), pomoc se svačinou 4,14 eur (108 korun) a asistence s hlavním jídlem 12,42 eura (323 korun). K tomu je třeba přičíst cestovní paušály, víkendové příplatky a samozřejmě domácnost. Kdo neuzavřel dobré připojištění, musí si přesně spočítat, kolikrát si může dovolit sprchu.

K dispozici 24 hodin denně

Atraktivní se tak zdají takzvané čtyřiadvacetihodinové nabídky, pro které agentury sjednávají pracovníky z východní Evropy. Pečovatelé mohou u klientů bydlet, být jim stále k dispozici a starat se o domácnost. Tolik představa.

Organizace hájící zájmy spotřebitelů ale o výhodnosti pochybují, nicméně sen o celodenní péči zůstává. Od jednoho jediného opatrovníka to ovšem není možné jednoduše proto, že má také nárok na volný čas a na normální osmihodinovou pracovní dobu.

"Příbuzní se musí zbavit myšlenky, že dostanou člověka, který jim bude k dispozici 24 hodin denně," řekla Katrin Andruschowová ze spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. Sečteno a podtrženo, nabídka není tak výhodná, jak se na první pohled zdá.

Pojišťovny neproplácejí náklady

I u pečovatelů z východní Evropy je třeba počítat s 1500 až 2500 eury (až 65 000 korun) měsíčně, zdůraznila Andruschowová. Takto drazí jsou proto, neboť zdravotní pojišťovny tyto náklady neproplácejí. Platí totiž jen schválenou asistenční službu z Německa a se zahraničními pracovníky nemají žádné smlouvy.

Rodiny, které zahraniční pečovatele využívají, také často stojí jen krůček od nelegálnosti. Občas tuto hranici překročí, aniž by o tom vůbec věděly.

"Podle odhadů je podstatná část této zahraniční nabídky nelegální nebo se pohybuje v šedé zóně," řekla Heike Nordmannová ze spotřebitelského střediska Verbraucherzentrale Nordrhein-Westfalen.

Na co si dát pozor?

  • Ten, kdo si přes agenturu zajistí zahraničního pracovníka, se musí ujistit, že pečovatel platí ve své vlasti sociální pojištění. Také samotné zprostředkování stojí ročně na poplatcích několik stovek eur.
  • Za žádných okolností není možné najmout takzvaného "soukromníka", kterého pověříte péčí. V takovém případě by se totiž pokaždé jednalo o černotu, za kterou hrozí tučné pokuty.
  • "Nejjistějším způsobem tedy je stát se zaměstnavatelem a opatrovníka či pečovatele sám zaměstnat," vysvětlila Andruschowová s tím, že i tak je třeba dodržovat pracovní zákoník včetně vyplácení přiměřené mzdy během nemoci a o dovolené a respektovat pracovní dobu.
Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.