Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nejdelší mateřská na světě. Výhoda, nebo prokletí českých žen?

Helena se před pár lety dala dohromady s mým francouzským kamarádem Antoinem. Teď s ním žije v Paříži a nedávno se jim narodil syn Yves zvaný „Yveček“. Když jsem letos jela do Paříže, nemohla jsem vynechat návštěvu tohoto mrňouse. A nestačila jsem se opět divit JAK MOC se liší přístup k matkám ve Francii a v Česku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Prečuch

9. 2. 2013 0:59
A vás porodil kdo, milí kritikové

Jak tak koukám na kritiku "zmlsaných" matek v česku.. napadá mne, že mateřstrví je neslušná nepohodlná mezodpovědná věc, že si to musí ženská sakra rozmyslet, co bude dělat v životě. Nuže zřejmě by bylo dobré, kdyby šlo vrátit čas a matky těchto kritiků si to taky rozmyslely. Udělaly by lidstvu velkou službu. Nebo Vás přinesl na svět čáp už hotové ? Sestra v Kanadě před pár týdny porodila chlapečka, bude doma rok na 55% platu... na "mateřské" Pak pujde do práce. Takže někde na půl cetsě mezi USA (prý 0 dnů) a námi.

0 0
možnosti

P. Běhounek

31. 12. 2012 14:22
NOVINÁŘSKÉ LŽI

Pracuji ve francouzké firmě a to co popisujete platí možná ve státních socialistických institucích. Za tuto "výhodu" si všechny matky zaplatí jedny z nejvyšších daní na světě! V normálních firmách platí pravidla jako u nás. Dostanete zaplaceno za to co uděláte. Nebo si opravdu ta pisna myslí, že matku nechají dělat v směně jen to co jí půjde... aj. Je pravda, že se vstřícněji hledá řešení pro nižší výkonnost a pracovní spolehlivost matek, ale to se jim odrazí v nižším příjmu, např. přeřazení na jinou práci nebo snížením úvazku. Oni také francouzky nevídí nijak dívné, že i když jsou pár týdnů po porodu musejí zastat množství práce jako před porodem.

0 0
možnosti

P. Běhounek

31. 12. 2012 14:33
Re: NOVINÁŘSKÉ LŽI

PS: francie nemá paragraf o ošetřování člena rodiny ani jiné zákonné zvýhodnění pro matky, když je dítě nemocné (samozřejmě po roční mateřské), to vytváří absolutně odlišné postavení na truhá práce od českých žen, ale vysvětlujte to nějaké pisně, která si asi myslí, že všechny prác jdou dělat z domu a není schopná tuto zásadní skutečnost v článku zohlednit a prach sprostě manipuluje

0 0
možnosti

Z. Kulhánková

30. 12. 2012 4:54
Zaměstnavatel není charita

Klienty nezajímá, že Tomáška dneska ráno bolelo v krku, tudíž objednávka nebude v termínu. V ČR je matka malých dětí, i potenciální, rizikový a nespolehlivý zaměstnanec. S tím zaměstnavatel nic neudělá, začít se musí odjinud.

0 0
možnosti

I. Jemelka

29. 12. 2012 22:54
mozna by LN mohly ceske matky

potesit (protoze maji nejdelsi materskou na svete ale je to spis prokleti nez vyhoda ?!?!?!) a poslat nejakeho redaktora na sluzebni cestu do USA aby mohl napsat jak jsou na tom matky tam (materska 0 dnu, po porodu se z nemocnice odchazi za 2-5 dnu, pokud matka zustane doma bere si dovolenou nebo neplacene volno, poplatek v jeslich si plati z vlastni kapsy - $300-350 za tyden atd.)

0 0
možnosti

L. Písařík

20. 12. 2012 7:11
Pusinko,

buďte ráda a věnujte se Kryštofovi. Když potřebuji, aby mi zaměstnanec vykonával spolehlivě práci 5 dnů v týdnu a každý týden, byl bych hlupák, kdybych na takové místo přijal ženu s malým dítětem, to jistě uznáte sama. Je lépe brát některé věci jako fakt než čůrat proti větru.

0 0
možnosti

J. Schwarz

21. 12. 2012 10:25
Re: Pusinko,

To je fakt. Jenže přírodní výběr je přírodní výběr, funguje nejen na úrovni jednotlivců ale i celých společenstev. Takže jedinec / jeho firma / mohou být teď velice úspěšné, ale v blízké budoucnosti zanikne protože ji stávající majitel nebude mít komu předat / a nebude mít ani zákazníky / pokud momentální úspěšnosti obětuje budoucnost. A biologicky budoucnost jsou potomci, neb nikdo nežije věčně. Západní společnosti jsou ekonomicky úspěšné, leč stárnou a vymírají /  navíc pohodlnost a lenost maskovaná pacifismem je činí bezbrannými proti invazi musulmanů.../

0 0
možnosti

J. Marešová

13. 12. 2012 18:03
Komu dát za pravdu?

Naše sociální "výdobytky"" jsou kontraproduktivní. Jsou země, kde ženy po porodu mají nárok jen na 6 týdnů. To jen u nás tvrdě trvají na 3 letech a na matku, která nastoupí dříve se hledí zkrz prsty. Zde žena po mateřské stěží dává dohromady holou větu, profesně jí ujíždí vlak, ale zdá se samozřejmé že její poslání je matka a hospodyně. Máme se hodně co učit od zemí se zavedenou demokracií.Fandím mladým maminkám a věřím, že si časem podobné podmínky o jakých se píše v článku vybojují. Pak budeou spokojené maminky a tím i děti. Vzdělání dětí se odvíjí od vzdělané rodiny - děti už ho od nejútlejšího věku vnímají.

0 0
možnosti

J. Anděl

23. 12. 2012 1:15
Re: Komu dát za pravdu?

Omlouvám se, u nás musejí mladé maminky zůstat doma tři roky? Já myslel, že když chtějí, tak klidně mohou do práce třeba hned po porodu.

Samozřejmě druhá věc je, jestli si udrží / seženou práci a že u nás nejsme skutečně k maminkám úplně vstřícní, to už jsme vstřícnější k invalidům na vozíku. A jinou situaci má třeba žena zaměstnaná v centrále nějaké banky a něco jiného grafička v nějakém pidi soukromém grafickém studiu o dvou zaměstnancích nebo prodavačka na kase v Tescu. Ostatně nedělal bych si iluze o tom, že v zahraničí se člověk nikdy nesetká s blbým a nelidským zacházením.

Ale k profesně ujetému vlaku snad ženy nenutí sociální "výdobytky". Nebo se pletu a žena skutečně ze zákona nesmí tři roky po porodu pracovat?

0 0
možnosti

M. Raabová

12. 12. 2012 14:56
zaměstnání a zaměstnání

že může dizajnérka dělat z domova, to celkem chápu a je dost i českých firem, které to praktikují, ale zkuste dělat z domova prodavačku v potravinách, blbé, co?  Navíc, a to zde taky nezaznělo u nás je zvykem s každým zakašláním dítěte být 14 dní doma. Ona ta pravda bude někde na půl.

0 0
možnosti

M. Starý

11. 12. 2012 12:24
Děvče na hlídání

Na Západ od nás si rodina s malými dětmi najme oupair ze zemí Východní Evropy, která v podstatě za stravu, ubytování a jazykový kurs a kapesné dělá v rodině služku a vychovatelku. Spokojeni jsou všichni (dívčina se naučí dobře jazyk, pozná tu zemi, a rodina má postaráno o děti i o domácnost).

Bohužel, co může nabídnout česká rodina ?? O český jazyk (ani na Východ ani na Západ) zájem není, takže nelze nabídnout žádnou protihodnotu a platit českou oupair na to rodina nemá příjem.

0 0
možnosti

J. Tachovský

11. 12. 2012 12:32
Re: Děvče na hlídání

To je ale zvraceny system. Novorozenec se upne na vychovatelku jako na matku a ona po roce nebo dvou odjede. Je to pro dite stres jako kdyz batoleti zemre matka. A dostane novou. A za dalsi rok dalsi. Je pravda, ze obcas vecer a o vikendech vidi tu pani, co ho porodila, ale vztah jako k matce k muze mit jen tezko.

0 0
možnosti

J. Tachovský

11. 12. 2012 11:46
Feministicke blaboly

Zenska, ktera kvuli kariere zanedbava vlastni dite je hnus. Takovou bych nikdy nezamestnal, protoze ma zavaznou poruchu osobnosti. Naopak bych zamestnal vdanou zenu po trilete materske - takove byvaji zodpovedne, spokojene a pracovite.

0 0
možnosti

M. Starý

11. 12. 2012 12:01
Re: Feministicke blaboly

Můžete nám říci, kolik lidí zaměstnáváte a v jakém oboru podnikáte, že máte takové to zkušenosti a poznatky ??

0 0
možnosti

J. Kovář

11. 12. 2012 10:46
Řekla jste A, řekněte B

Můžete doplnit informace o tom, jak dlouhá je mateřská dovolená ve Francii? A taky by bylo možné informovat, jestli ve Francii existuje ze zákona možnost zůstat doma "na paragraf" - tedy kvůli oštřování dítěte. Možná pak bude leccos jasnější. Ony ty sociální výhody, za které tak bojujeme, často fungují proti nám, jen vám to buď nikdo neřekne a nebo mu nevěříte.

0 0
možnosti

P. Běhounek

31. 12. 2012 14:24
Re: Řekla jste A, řekněte B

jeden rok, paragraf nemají

0 0
možnosti