Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

V Americe jsou zakázaná, v Česku se nebezpečná éčka používají dál

Ve šťávách, džusech i v nealkoholických pivech. Nejen v těchto nápojích můžete narazit na jedno z nebezpečných éček - E 952 neboli cyklamát. V Evropské unii se běžně používá jako umělé sladidlo. Ve Spojených státech ho kvůli nežádoucím účinkům zakázali už v 60. letech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JD

J. Dvořák 188

22. 11. 2013 17:24
Jisté je že nás klidně s požehnáním odborných neumětelů tráv

Kupovat a jíst jen prověřené bio-produkty a bude pokoj !

0 0
možnosti
EH

E. Hozman

22. 11. 2013 13:36
Nebezpečná éčka

Bohužel, přísad do potravin- a nejen éček- je moc. Často na výpis nestačí ani etiket. Úplně se jim nevyhneme, jsou mezi nimi i přírodní prostředky, ale můžeme je hodně omezit! Koupila jsem si na nákup silnější brýle a čtu!!! Pokud je tam toho hodně, vrátím věc do regálu. Kdyby to dělalo víc lidí, pomalu by " chemické" potraviny z krámů vymizely.

0 0
možnosti
JH

21. 11. 2013 23:39
3. část

Dále jsou typicky tyto testy uskutečňovány v množstvích chemikálií, které do sebe soudný člověk nemá šanci dostat, pracují dosti ošemetnými pravděpodobnostmi a hlavně jsou prováděny na jiných živočišných druzích s rozdílným metabolismem. To má často dost zásadní vliv. Třeba čokoláda je toxická pro psy a aspirin pro kočky, ale lidem nijak nevadí. Věřte mi, že kdyby tyto efekty byly jakkoliv průkazné, cyklamát už by byl dávno u nás jako přísada zakázaný.

Netvrdím, že je to kdo ví jaká lahůdka a měli byste se tím ládovat, ale tohle je primitivní vyvolávání strachu. Je to taky odfláklá novinářská práce.

0 0
možnosti
JH

21. 11. 2013 23:39
2. část

(2. část) "Samostatně se cyklohexlamin používá jako přípravek proti hubení hmyzu či korozi a také při výrobě plastů." - Naprosto nesouvisející fakt, který má vyvolat pouze nějakou nechuť. Voda se používá na omývání mrtvol, splachování exkrementů a 99 % vrahů ji požilo 24 hodin před vraždou. Taky se zní vyrábí čaj. Je čaj kvůli tomu nebezpečný?

Ony provedené studie, které autorka pro jistotu vůbec necituje, aby nešly dohledat a konfrontovat většinou tvrdí trochu něco poněkud jiného, méně bombastického.

0 0
možnosti
JH

21. 11. 2013 23:39
Paní redaktorka o tématu nic neví a jen straší.

Článek je tendenční a jen těží ze strachu lidí z éček.

Rozeberme si to: Tvrzení "jedno z nejnebezpečnějších éček " - v článku není jakkoliv podloženo. Sama autorka tvrdí, že je v EU povoleno a že negativní účinky na lidech nejsou prokázané. Veškeré zdroje, které cituje jsou pán ze sdružení " Zdravá potravina", což je sdružení prosazující obchody s biopotravinami a jiné "bio" výrobky. Tedy stěží nezaujatý odborník. Na druhou stranu opačná strana zde prostor k vyjádření nedostala.

"Cyklamáty se vyrábí tak, že se do cyklohexlaminu přidá louh sodný či hydroxid vápenatý." - Ne, nevyrábí se tak. Paní redaktorka pouze opsala to, co vyčetla z české Wikipedie. Vyrábí se sulfonací cyklohexylaminu, což je jasné každému kdo se podívá na vzorce obou sloučenin a prošel střední školou.

(1. část)

0 0
možnosti
PK

21. 11. 2013 8:04
Otázka za tisíc bodů

Může mi někdo vysvětlit, proč se vůbec používá umělé sladidlo, které není sladké, ale spíš má takovou pachuť?

To, že cyklamát rakovinu nezpůsobuje sám, ale *jen* zesiluje účinek dalších karninogenů, kterým se člověk v moderním světě nevyhne, mě tedy moc neuklidnilo.

0 0
možnosti
LV

21. 11. 2013 15:56
Re: Otázka za tisíc bodů

Nějak jsem to nezkoumal, ale myslím že to éčko zvyšuje sladkost toho ostatního. Funguje asi jako  zesilovač sladkého. Trochu vařím a vím, že do sladkých jídel a pečiva se běžně přidává sůl, aby se zvýraznila  sladkost. To že se dávají éčka všude je běžná praxe. Některým by to bez nich ani nechutnalo.

0 0
možnosti