Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak výrobci skrývají glutamát v potravinách? Používají jiné názvy

Bílkovinný hydrolyzát, kvasnicový extrakt či výtažek z droždí. I na takové látky můžete narazit, když si pořádně pročtete, co obsahují potraviny, které kupujete. Co se za nimi skrývá? V tomto případě je to jedno z nejobávanějších éček - glutamát.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

14. 1. 2014 17:38
Aby "maso" chutnalo jako maso

Tady nejde o to, zda je glutanát sodný zdraví škodlivý nebo ne.

Tady jde o to, že jako zákazník mám právo vědět, že jej tam přidali, aby chuť "masa byla masovitější". Můžete si položit otázku proč ho tam museli dát? Proč je glutanát přidáván do kávy (Dolce gusto) ?

Pro jeho zastánce mám doporučení: zkuste nejméně týden denně jíst čínské polívky z pytlíku a uvidíte jak vám bude.

0 0
možnosti
PB

15. 1. 2014 19:03
Re: Aby

Jenže "Zdravá potravina" v podstatě tvrdí, že přídavek bílkovinného hydrolyzátu je totéž co přídavek glutamátu, což není pravda. (Trochu jsem to zjednodušila, podrobněji jsem to vysvětlila dole.)

0 0
možnosti

14. 1. 2014 9:06
Opět nový strašák.

Každá doba má svou modu.Dnes je to odpor ke glutamátu.Tedy k sojovým výrobkům a jejich extraktům,co jiného je ten ,,děsný" glutamát?Prodával se kdysi v čistém stavu,jako doplněk a dochucovadlo jídel.Bez něj se asijská kuchyně neobejde.Jednou  byly zatracovány knedlíky,možná jsou i nadále,ale stejné suroviny zpracované jako nudle(těstoviny),jsou doporučovány,protože momentálně italská jídla jsou ,,inn",že.Je to jak s dívčími(ženskými) sukněmi.Jednou krátké,po čase zase dlouhé a kdo nosí jiné,je ,,out".Ha-ha-ha!

0 0
možnosti
VV

14. 1. 2014 8:34
Je to tak

Zdravá potravina jsou opravdu alarmisti. Blbci patrně také. Glutamát je používaný do potravin minimálně 1500 let. A to mám na mysli zvyšování jeho množství. On je totiž naprosto běžnou součástí jídla v přirozeném stavu. Jak je vám pane Černochu třeba po požití rajčete, hrášku, nivy nebo třeba žampiónů? Tyto potraviny ho obsahují ve značném množství samy o sobě. Viděl jsem legrační experiment, kdy moderátor sezval lidi trpící syndromem čínské restaurace do číny a nechal je pod záminkou lékařského výzkumu najíst. V jídle žádný přidaný glutamát nebyl a přesto všichni shodně tvrdili, že je jim zle, bolí je hlava, že brzy umřou. Stejný vzorek po týdnu papal v italské restauraci, kde ale do jídla glutamát úmyslně přidali. A ejhle, nikomu nic nebylo. Alergie na glutamát je věc dost nepravděpodobná. Potravinové alergie jsou ale dost potvory, tak bych být vámi pátral dál a zjistil, na co ji skutečně máte :)

0 0
možnosti
RG

14. 1. 2014 8:42
Re: Je to tak

jojo, autosugesce může být sviňa. Slyšel jsem o stejném experimentu na citlivost vůči elektrosmogu, samozřejmě se stejným výsledkem? Odkaz na tento experiment náhodou nemáte?

0 0
možnosti
PB

14. 1. 2014 8:22
A kdo je to "Zdravá potravina"?

"Jsou věci, které v potravině nechceme vidět v žádném případě, například geneticky modifikované suroviny." http://www.zdravapotravina.cz/logo#hodnoceni

Takže normální potravinoví alarmisti a ještě k tomu blbci.

0 0
možnosti
PB

14. 1. 2014 8:17
Co je to zase za blbost?

Kyslina glutamová neboli glutamát http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_glutamov%C3%A1 je složkou všech bílkovin. Bílkovinný hydrolyzát (je jedno, jestli rostlinný, sojový nebo jakýkoliv jiný) není nic jiného než směs asi dvaceti aminokyselin, která vznikla průmyslovou hydrolýzou bílkovin; jednou z těchto aminokyselin je glutamát.

Úplně stejná hyrolýza bílkovin probíhá v trávicím traktu, takže konzumace jakékkoliv bílkoviny (maso, vejce, mléčné výtobky, rostlinné bílkoviny.......) znamená automaticky příjem glutamátu.

S tím kvasničným extraktem to bude podobné - jakýkoliv zdroj bílkovin je současně zdrojem glutamátu.

Škodlivý je pouze přídavek vysokého množství samotného glutamátu do potravin, což ovšem není případ hydrolyzátů ani kvasničného extraktu. P.S. Jako glutamáty se označují i soli kyseliny glutamové, ale v podstatě jde o totéž - kyselina glutamová i její soli se metabolizují zcela stejně.

Být výrobcem těch potravin, podala bych na "Zdravé potraviny" trestní oznámení.

0 0
možnosti
RG

14. 1. 2014 8:38
Re: Co je to zase za blbost?

zhruba souhlas. Jen bych upřesnil, že je rozdíl mezi kys. glutamovou a glutamátem sodným (koneckonců, taky nelze srovnávat HCl-ku s kuchynskou solí). Jelikož je glutamová kyselina velice slabá, je z glutamátu sodík v žaludku vytěsněn HCl-kou. Mám proto dojem, že problémy spíš způsobuje nadměrné množství sodíku (jako když to přeháníte se solí) a ne samotné kys. glutamové. Mohu se ale mýlit

0 0
možnosti

14. 1. 2014 7:36
Alergie na glutamát

Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem přišel na to, že jsem na glutamát alergický. Následky jsou trochu jiné než popisuje článek, jedná se o nadýmání, bolest břicha a rychlý průjem. Takže se musím vyhýbat naprosté většině uzenin, instantních polévek, rizikem je i spousta jídel v restauracích (většina kupovaných "základů" obsahuje glutamát). Úplně jsem musel vyloučit čínské a vietnamské restaurace, byť jejich jídla miluji....nezbývá než si je uvařit sám. Překvapivě jsem objevil glutamát i v tlačence dovážené z Polska. Osobně bych používání glutamátu zakázal, jeho používání má jen zamaskovat mdlou chuť mizerného výrobku.

0 0
možnosti