Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Od bulguru k buřtguláši. Proč se v (mnoha) českých jídelnách zastavil čas?

Můj syn má ve škole nově možnost dát si k obědu k pití vodu. Částečně jsme si to prosadili s ostatními rodiči, stejně jako mnoho jiných rodičů na českých základkách – jak jsem se dozvěděla. Ač se to nezdá, ani v dnešní době není samozřejmostí, že děti v jídelně dostávají na výběr nějaký neslazený nápoj.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

11. 3. 2016 9:50

Kdyby se čas zastavil jenom v českých jídelnách,tak by to nebyla taková tragedie. Čas se však zastavil v myslích mnoha lidí. Stále žijí v době národního obrození.

0 0
možnosti

K. Schneider

10. 3. 2016 19:37

Je to proste. Co neni v knize Základní materiálové normy pro přípravu jídel, neexistuje. Burtgulas tam je, bulgur ne. Decka po ucnaku maji neudelaji palacinku, ale citovanou knihu umeji temer nazpamet. Ti sikovnejsi jdou nekam do restaurace, kde je jejich nadrizeny nauci varit, ostatni podle "Norem" vari (nasim detem) nadosmrti.

0 0
možnosti

J. Pluk

10. 3. 2016 16:13

Nebojte se paní Jonášová. Brzy děti v Německu nic jiného než bulgur, falafel nebo kebab dlabat nebudou a zrovna buřtguláš nebo jakékoliv jiné jídlo obsahující vepřové jim nebude hrozit už vůbec.

Nejisté je pouze to, jestli jídla do budoucna budou "bio"... ale s určitostí lze říci, že budou "halal".

0 0
možnosti

C. Sangrail

10. 3. 2016 21:38

No tenhle příspěvek tu nemohl chybět, že? Někdo se tu snaží otevřít věcnou diskusi, ale malý český kryptonácek si musí přihřát polívčičku. Vážený pane, bulgur a falafel jedí i blízkovýchodní křesťané a na halal potravinách není nic závadného. On je ten svět hned zajímavější, když člověk otevře oči (a hlavu).

0 0
možnosti

10. 3. 2016 12:52

Nevím, jaké osobní problémy si řeší paní Jonášová, takto "spolupracovnice redakce" (Co to je? Uklízí v ní, nebo ji zásobuje podobnými pseudoanalýzami?). Kritizovat se dá jistě všechno, od počasí přes politiku ČNB po Spartu a školní jídelny, avšak je kritika a kritika. Postavit ji na odporu vůči všemu, co se mi jako laikovi nezdá a čemu nerozumím, a ignorovat zkušenosti ostatních a především profesionálů, je laciné. Takto se dá ještě napsat vtipný fejeton (to ale autorka neumí), ne však dojít k rozumným závěrům. Strava pouze BIO? Zakázat maso? Pít vodu? Denně čerstvé jahody? Pryč se sýry, mně nechutnají a mléko je stejně jedovaté? Ne, ať děti jedí, co se ve střední Evropě téměř vždy sklízelo a jedlo, samozřejmě ne v úpravě podle Retttigové a v porcích pana Broučka, avšak bez většiny éček, levných a neplnohodnotných náhražek , umělých ochucovadel a chemie vůbec. Jenže to už není věcí jen školních kuchařek. Školy nemůžou mít vlastní sady ani tiskárny peněz, žijeme v reálném světě.

0 0
možnosti

C. Sangrail

10. 3. 2016 21:42

Co je špatného na vodě jako alternativě ke slazeným nápojům? Proč by si děti nemohly vybrat? Kde se v textu píše o zákazu masa? Kde se prosazuje, aby vše bylo bio? Jde o několik konkrétních zkušeností, ne o snahu plošně zavést bio potraviny ve všech provozech. V podstatě se druhá polovina vašeho příspěvku shoduje s tím, co píše autorka, takže proč do ní rýt?

0 0
možnosti

10. 3. 2016 9:59

Tak nevím. Doufal jsem, že ona "bio" hysterie už odplynula... Své děti bych rozhodně nenechal pít samotnou vodu, která organismus pouze zatěžuje ale nic mu nedává (na diktovaný pitný režim nevěřím). Neslazený čaj, vodu s citronem, proč ne. Raději bych je ale vedl k tomu aby si vybírali pestrou stravu, střídmou ale bez hysterických tabu. A samozřejmě pokud možno co jejvíce bez É-ček a umělých sladidel. Ale především aby se samy zajímaly o to, co konzumují a nenechávaly se vtahovat do hrátek různých dietologických skupin a rádoby odborníků s "univerzálním řešením". Každý organismus je jiný.

0 0
možnosti

10. 3. 2016 9:20

To, co píšete, jsou vaše pocity a není tam žádná odbornost. Že je bio zdravější než normální zelenina apod. České jídelny pro děti jsou vázány spotřebním košem, který byl sestaven podle názorů odborníků, kolik čeho má obsahovat vyvážená strava. Asi by mohly jídelny v rámci tohoto koše vařit moderněji, ale jinak na rozdíl od ostatních zemí mají v ČR aspoň návod. Talíř syrové zeleniny možná uspokojí něčí vegetariánské choutky, ale vyvážený není.

Jinak mé zkušenosti - v Anglii mají děti sendivič a pytlík chipsů z domova, v Americe si koupí hamburger a ve Švýcarsku podle toho, jaký fast food je zrovna nejblíže škole. Česko proti tomu vede na celé čáře.

0 0
možnosti

Zk

10. 3. 2016 17:03

Zase bych ty odborníky sestavující spotřební koš nepřeceňoval, je tam spousta nesmyslů poplatná tlakům různých lobby. Faktem je, že třeba menu co má ten klučina na obrázku je katastrofa a nedělám si iluze, že na mnoha českých školách to funguje jinak. Myslím, že kvalita stravování v českých školách je v mezinárodním srovnání tak někde uprostřed, lepší než v USA, ale o dost horší než například ve Francii.

0 0
možnosti

J. Orlík

10. 3. 2016 8:22

Když tady čtu bio pro celou školu, chlupy se mi ježí. Nic proti BIO potravinám, ale řekněte rodičům, že oběd příjde stovku. Ale o tom, že jídlo ve školních jídelnách je katastrofální, tedy většinou, o tom nepochybuji. Vzpomínám, když byl kluk zcela vyjímečně, marod a tak jsem jel do školy pro neodhlášený oběd. Byla svíčková na smetaně. Kuchařka hrdě říkala, že si Janek doma pošmákne. No, pokud by mi takové jídlo naservírovala doma manželka, tak má obratem před sebou žádost o rozvod.

0 0
možnosti

C. Sangrail

10. 3. 2016 21:49

Autorka jen napsala, že v její školce se používaly bio potraviny. Sama uznává, že jde i o cenu oběda, a nikde v textu neprosazuje povinné používání bio potravin v každé jídelně. Jinak máte zřejmě pravdu, já nevím, protože jsem naposled jedl ve školní jídelně v r. 2000, ale podle toho, co se všude píše, se situace o moc nezměnila.

0 0
možnosti

10. 3. 2016 8:09

Proc se zastavil cas v lidovkach? To tam nemate i jine ilustrativni fotky? Tuhle uz recyklujete po milionte.

0 0
možnosti