Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dítě potřebuje dobrý spánkový režim, říká odbornice

Zdraví

  6:20
Rodiče často nechápou, že tak jako malé dítě potřebuje, aby mu vybírali stravu, potřebuje i to, aby mu určovali spánkový režim, říká Iva Příhodová, docentka z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Spánek - ilustrační foto.

Spánek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

LN Nespavost se vyskytuje u 20 % dětí předškolního věku, u kojenců a batolat je to 30 %, někdy až 50 %. Má tak vysoká míra dětské nespavosti nějakou obecnou příčinu?
Nejčastějším problémem nespavých kojenců a batolat bývá chyba ve spánkovém režimu a návycích dítěte. Rodiče by se o spánkovém režimu dítěte měli dozvídat už v nejranějším věku svého potomka, aby mohli problémům s nespavostí předcházet. Nespavé dítě bývá totiž nesoustředěné, mrzuté, náladové, s tendencí k hyperaktivitě a poruchám chování. Pokud je navíc ve školním věku, může to ovlivňovat jeho výkonnost, zapojení do kolektivu či vztahy s vrstevníky.

LN Co dalšího je při pátrání po příčině nespavosti dítěte ve hře?
Je třeba vyloučit psychické příčiny. Zjistit, zda dítě netrpí nějakou úzkostí nebo depresí. Například děti s ADHD (poruchou pozornosti s hyperaktivitou) nebo autismem trpí z podstaty svého onemocnění nespavostí častěji. Nemůže-li dítě usnout více než dvacet minut a tento stav trvá tři měsíce a déle, je to obecně považováno za nespavost, u níž je na místě konzultace s dětským lékařem. Osobně však doporučuji řešit i kratší nespavost. Rozebrat s ním možné příčiny a zajistit, co má rodič v režimu dítěte špatně nastaveno.

Špatný spánek neškodí jen srdci a tepnám, ale celému tělu

LN Do jaké míry může dětský noční spánek narušovat zástava dechu dítěte ve spánku?
Zástava dechu ve spánku, odborně spánková apnoe, může způsobovat jakási mikroprobuzení, která nejsou probuzeními do úplné bdělosti, ale jsou důvodem, proč si dětský organismus neodpočine. Trvá asi deset sekund, ale u mladších dětí to může být i kratší doba. Následkem je většinou špatné ranní probouzení a ospalost dítěte během dne.

LN Kde hledat příčinu dětské náměsíčnosti a tzv. nočních děsů?
Příčinu bohužel přesně neznáme. Jedná se ale o stejnou poruchu, která se pouze jinak projevuje. Při náměsíčnosti chodí dítě ve stavu polospánku po bytě, kdežto při nočních děsech zůstává v posteli. Většinou je vše spojeno s křikem, úzkostí, bušením srdce, rozšířenými zorničkami. U dětí je to velmi častá porucha, do určité míry dědičně podmíněná. V předškolníma školním věku se vyskytuje u 15 až 20 procent dětí, zatímco v dospělosti jen u dvou procent lidí. Během života je zde velká tendence k ústupu.

LN Noční můry jsou údajně něco jiného než děsy...
Noční můry, to jsou vlastně zlé sny. Budíme se ze spánku, pamatujeme si sen a jsme z něj vyděšeni. Noční můry jsou velmi časté zvláště u dětí v předškolním věku, kdy se rozvíjí fantazie. Pokud u takového dítěte nejsou spojeny s žádnou úzkostí, vnímáme to jako přechodnou záležitost, která bude s věkem určitě ustupovat.

LN Jak by měl vypadat ideální spánkový režim dítěte?
Už mezi 4. a 6. měsícem věku by se dítě mělo naučit usínat samostatně, nejlépe ve své vlastní postýlce. Názory na spaní s rodiči v jedné posteli jsou poměrně kontroverzní, ale spánková medicína usínání dítěte v jeho vlastní postýlce preferuje. Dítě by mělo být uložené ke spánku bdělé, rodič by mu měl přečíst pohádku, pomazlit se s ním, zazpívat mu a nějakým způsobem se s ním rozloučit - tak se dítě naučí usínat samostatně. Pokud totiž dítě usíná, zatímco ho maminka kojí, houpe a teprve pak ho ukládá do postýlky, podnět, který by při večerním usínání mělo mít, mu chybí. V noci pak pláče a opakovaně se budí.

Spánek - ilustrační foto

LN Jsou rodiče nespavých dětí ochotni napravovat chyby ve spánkovém režimu svých dětí, vytkne-li jim je lékař?
Obecně mají rodiče velmi malou ochotu měnit své zaběhlé návyky. Nechápou, že tak jako malé dítě potřebuje, aby mu rodič vybíral stravu, potřebuje i to, aby mu určoval spánkový režim. Dětský mozek ještě nemá vyzrálé biologické hodiny, které mu nastavují spánek. Nastavovat děti na správný spánkový režim je klíčová věc už od malička - jako prevence. Zafixované špatné návyky sice později lze řešit, ale pro rodiče je to už mnohem obtížnější.

LN Kolik spánku byste doporučila jednotlivým dětským věkovým kategoriím a kdy je ještě vhodný také odpolední spánek?
Je zde velká individuální tolerance, ale kolem jednoho měsíce života to bývá 16 až 18 hodin, v prvním roce života 15 hodin a postupně u dítěte potřeba spánku klesá. Ve dvou letech je to 13 až 14 hodin, ve čtyřech letech 12 hodin a okolo šestého roku věku se už pohybuje mezi 8 a 10 hodinami. Pro odpolední spánek je těžké stanovit obecné doporučení, ale do čtyř let věku se doporučuje. Samozřejmě bychom dítě do spaní během dne neměli nutit. Rozhodně bychom mu však měli poskytnout prostor, aby se odpoledne vyspalo, když to potřebuje.

Autor: