Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Do Polska se vrací barák z Osvětimi. Obývali ho i lidé z Terezína

Magazín

  6:00
VARŠAVA - Po 20 letech v Muzeu holokaustu ve Washingtonu se do Polska vrací dřevěný barák pro vězně z bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Podle agentury DPA byla tato stavba tehdy součástí takzvaného rodinného tábora, který obývali čeští Židé deportovaní z ghetta v Terezíně.

Nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi foto: KATARINA STOLTZ Reuters

O návratu zápůjčky jednala polská a americká strana řadu měsíců, neboť Američané si chtěli cenný exponát ve svých sbírkách dál ponechat. Polský zákon o péči o historické památky, který byl schválen po zapůjčení baráku v roce 1993, to ale nedovoluje. Nyní už je stavba na moři a míří do polského přístavu Gdyně, oznámil mluvčí památníku v Osvětimi-Březince.

ČTĚTE TAKÉ:

Po návratu se má vrátit na své původní místo. Osvětim-Březinka byl největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor na území okupovaného Polska. Během druhé světové válku tu nacisté zavraždili nejméně 1,3 milionu lidí, převážně židovského původu.

Z terezínského ghetta bylo do Osvětimi deportováno přes 10 000 Židů a v září 1943 tam byla zřízena zvláštní sekce BIIb pro převážně české vězně z Terezína, takzvaný "Terezínský rodinný tábor". Při jeho likvidaci nacisté v březnu 1944 vyvraždili téměř 4000 lidí v plynových komorách. Tato událost je považována za největší hromadnou vraždu československých občanů.

Autoři: ,