Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Do roku 2050 se roboti téměř vyrovnají člověku

Věda

  6:00aktualizováno  7:00
Technologický ředitel společnosti Intel Justin Rattner přednesl na konferenci v San Franciscu zajímavý výhled do budoucnosti. Jedná se o vývoj komunikačních rozhraní mezi člověkem a strojem a testování jejich budoucích využití při práci s počítačem. Některé slibné změny přijdou zřejmě mnohem dříve, než se původně očekávalo.
Snímek z filmu Já, robot - ilustrační foto.

Snímek z filmu Já, robot - ilustrační foto. foto: Jiří PešekReprofoto

Počítače měnící svůj tvar
Chtěli byste při sledování filmu roztáhnout úhlopříčku vašeho monitoru? Nebo strčit váš notebook do kapsy u kalhot? Za pár desítek let by to neměl být žádný problém. Vědci společnosti Intel zkoumají, jakým způsobem miliony miniaturních mikrorobotů nazývaných catomy vytvářejí materiály měnící tvar. Pokud by se takový materiál použil k výrobě počítačové skříně, displeje a klávesnice počítače, umožnila by tato technologie přizpůsobit fyzický tvar zařízení konkrétnímu způsobu užívání. Tento výzkum popsal Rattner jako velmi složitý, přesto ale dosahuje stabilního pokroku.


Bezdrátové napájení
O bezdrátovém dobíjení elektroniky se již hovoří několik let a ještě nějakou dobu potrvá, než se podobná technologie dostane do praxe, už nyní jsou ale k dispozici slibné výsledky. Na Intel Developer Foru, které se uskutečnilo koncem srpna, bylo demonstrováno bezdrátové napájení 60W žárovky, což je výkon postačující přenosnému počítači ke své činnosti. Technologie nese název Wireless Resonant Energy Link (WREL) a vychází z principů navržených fyziky z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Její kouzlo spočívá ve schopnosti přenášet bezpečně a efektivně bezdrátově elektrickou energii. Technologie WREL využívá vzájemně vázané rezonátory – jde o princip velmi podobný tomu, kdy trénovaný pěvec dokáže silou svého hlasu roztříštit skleněnou tabuli.

Využitím této technologie například u přenosných počítačů lze dobíjet baterie při přiblížení na vzdálenost několika desítek centimetrů od vysílacího rezonátoru. Ještě je sice třeba vyřešit celou řadu technických problémů, ale vědci věří, že najdou způsob, jak se zcela zbavit napájecích kabelů a nabídnout pro platformu Intel bezdrátové napájení.


Roboti neroznatelní od člověka
Roboti jsou v současnosti využíváni primárně ve výrobě. Jsou pevně ukotveni do země a jejich úlohou je opakované provádění jediného úkonu. Aby bylo možné je více personalizovat, musí být podle Rattnera roboti schopni manipulovat s předměty v neuspořádaném, neustále se měnícím lidském prostředí. Potřebují se orientovat ve svém okolí pomocí vnímání a rozeznávání pohybu dynamického fyzického světa a učením se přizpůsobovat novým situacím. Rattner předvedl dva funkční prototypy robotů, vyvinuté ve výzkumných laboratořích společnosti Intel. Jedna z ukázek představila elektrické předdotykové pole, zabudované do robotovy ruky. Tento cit byl doposud vlastní pouze rybám, které mohou „cítit“ objekty dříve, než se jich dotknou. Druhá ukázka zahrnovala zcela samostatného, pohyblivého manipulačního robota, který dokáže rozpoznávat obličeje a vyhodnotit a provést příkazy takového druhu, jako „prosím ukliď tenhle nepořádek“. To vše pomocí supermoderního způsobu plánování pohybu, manipulace, vnímání a umělé inteligence.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...