Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dobrovolně bezdětných přibývá. Bojí se mladá generace zodpovědnosti, nebo je sobecká a sebestředná?

Magazín

  19:04
PRAHA - Mladých lidí, kteří nikdy nechtějí mít děti, přibývá. Podle posledního výzkumu plánuje potomky jen polovina mladých mužů do třiceti let. O dobrovolně bezdětných lidech se říká, že jsou sobečtí, sebestřední a brání se převzetí zodpovědnosti za rodinu pod záminkou budování kariéry či z nedostatku času. Je to tak doopravdy?

Mladá generace (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Porodnost českých žen od roku 2008 stabilně klesá, úmrtnost převyšuje počet narozených dětí. Ze 119 500 živě narozených dětí v roce 2008 jsme se v roce 2013 dostali na historicky nejnižší číslo - 106 700 dětí. Od roku 2014 porodnost sice mírně stoupá, ale stále nepřevyšuje roční úmrtnost. Letos v červnu navíc vyšla studie Reprodukční plány mladých mužů v ČR Renáty Kyzlinkové a Anny Šťastné, která na základě dat z širokého výzkumu mužské části české populace ukázala, že pouze 57 procent mladých mužů ve věku od 25 do 29 let plánuje mít v budoucnu děti. Ostatní jsou buď nerozhodnutí, nebo děti výslovně nechtějí. Situace se samozřejmě může změnit a mnozí z těchto mužů, zvláště těch nerozhodnutých, nakonec mít děti zřejmě budou. I tak je však neochota mladých mužů k přijetí otcovské role zarážející. Situace ale volá spíš po uvahách nad důvody lidí pro volbu dobrovolné bezdětnosti než po moralizujících nebo katastrofických úvahách o zodpovědnosti za vymírající společnost.

Příliš drahá rodina?

V tuzemsku se tématu dobrovolné bezdětnosti dlouhodobě věnuje socioložka Hana Hašková, která se svými kolegyněmi v roce 2006 vydala studii nazvanou Fenomén bezdětnosti v sociologické a demografické perspektivě. Témuž tématu se pak věnovala v roce 2009 také ve své monografii Fenomén bezdětnosti.

Hana Hašková ve svých publikacích shrnuje několik hlavních důvodů, které mohou stát za rozhodnutím nemít děti. Někteří badatelé tvrdí, že za zvyšujícím se procentem dobrovolně bezdětných stojí vnější faktory, především nesnadné socioekonomické podmínky - mladé páry si v naprosté většině případů nemohou dovolit koupi bytu a mají často velmi oprávněný pocit, že jim pro přivedení dítěte na svět chybí dostatečné materiální a finanční zázemí. Nicméně tento důvod tak úplně nevysvětluje rozhodnutí pro celoživotní bezdětnost, neboť u většiny lidí se po několika měsících či letech ve stabilním zaměstnání socioekonomická situace výrazně zlepší.

Je mi fuk, jestli Češi vymřou. Děti nechci, říká dobrovolně bezdětná

Na další možný důvod vysoké míry bezdětnosti upozorňuje australský demograf Peter McDonald, který zastává vcelku rozšířený názor, že nízká porodnost je důsledkem rozporu mezi genderovými rolemi, které ženy a muži zaujímají ve veřejné a soukromé sféře. V té veřejné je genderová rovnost na poměrně dobré úrovni, nicméně ve většině partnerství se po narození dítěte ustanoví tradiční a dost rigidní rozdělení rolí, v nichž žena matka stejně jako muž pracuje, nicméně jen ona vykonává většinu domácích prací a nejvíce se stará o dítě. Ženy matky pak tedy nesou dvojí břemeno - pracovní povinnosti a péči o domácnost a dítě. Toho se celkem pochopitelně mnoho žen může zaleknout nebo tuto roli odmítnou s tím, že raději žádné děti mít nebudou. Neochota akceptovat společensky definovanou genderovou roli ženy matky může alespoň za některými rozhodnutími o bezdětnosti skutečně stát. Samozřejmě se nabízí možnost děti mít a uspořádat si rodinné rozdělení podle svého. Nicméně přijetí určitého modelu partnerského a rodinného chování často není zcela vědomé a vymanit se z něj nemusí být jednoduché.

Podle třetího přístupu je rozhodnutí pro dobrovolnou bezdětnost důsledkem proměny životních hodnot a priorit mladých lidí, která na západě probíhá již od šedesátých let minulého století. K nám do Čech vtrhla se zpožděním až po revoluci. Jedná se o proměnu hodnot od těch „tradičních“, které do popředí stavěly založení rodiny a péči o ni, k těm individualistickým, jež do centra pozornosti člověka postavily jeho samého. Mladým lidem jde podle některých teoretiků vždy primárně o vlastní rozvoj, o vlastní možnosti a svobodu, o svůj pocit životního naplnění. Rozhodnutí nemít děti poté pramení z toho, že pro některé lidi nepředstavuje mateřství či otcovství a výchova dětí něco, co by považovali za naplnění smyslu života.

Život bez dětí je jednodušší

Mohou to být skutečně především vnitřní důvody, tedy důvody pramenící z priorit pojetí života a jeho smyslu, které dospělé lidi k rozhodnutí nestát se rodiči vedou. Nicméně by nejspíš nebylo fér shrnout je pouze pod pojmy sebestřednost a sobeckost, jak někteří moralizující kritici tvrdí.

Stačí se podívat, co o svých důvodech říkají sami dobrovolně bezdětní. Na mezinárodní úrovni existují už řadu let fóra, v nichž se tito lidé sdružují a kde si mohou vyměňovat své názory a najít spřízněné duše. Nejznámějším jsou stránky NoKidding, které původně vznikly v roce 1984 v Kanadě a od roku 2008 mají i svoji českou podobu.

Se zájmem jsem se na několik večerů ponořila do diskusního fóra české odnože NoKidding a snažila se vysledovat, jak lidé rozumí svým vlastním motivům pro dobrovolnou bezdětnost. Ženy velmi často mluví o nepřítomnosti mateřského instinktu, tikotu biologických hodin, touhy po dítěti. Časté je také tvrzení žen i mužů, že život bez dětí je jednodušší a že jim odmítají podřizovat nejlepší léta svého života. Někteří lidé mají mnoho různých zájmů a aktivit, takže pro děti ve svém životě nenacházejí místo. Někteří prostě nemají děti rádi; mnoho lidí také uvádí, že představa rodičovství je pro ně spjata s nadměrně velkou zodpovědností a závazkem, kterému by nebyli schopni dostát.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...