Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Naděje a rozčarování. Dočkáme se léku proti AIDS?

Laboratoř (ilustrační foto).

Laboratoř (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Doporučujeme
Virem HIV způsobujícím AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity se již nakazily desítky milionů lidí po celém světě. I když se léky proti této nemoci stále zdokonalují, žádný z nich ji zatím nedokáže vyléčit úplně.
  6:04

První účinný lék proti HIV představili vědci už téměř před třiceti lety. Preparát nazvaný zidovudin se začal používat nejprve ve Spojených státech a jeho objev vzbudil nadšení. Brzy začaly vznikat i další léky s protivirovým účinkem. Všechny však měly jednu společnou nevýhodu – po nějakém čase užívání jim virus začal úspěšně vzdorovat.

Vůči léčbě se stal rezistentním. V roce 1996 byl zahájen program OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS), o jehož ustanovení rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO). O vytvoření univerzálního a plně funkčního preparátu usilují lékaři na celém světě. Lék, který by zákeřný virus porazil jednou pro vždy, však stále neexistuje a lékařská věda se může zatím pochlubit pouze dílčími úspěchy.

Situace v Česku

  • Sexuální přenos je dominantní cestou šíření infekce v ČR (90,4 % případů v roce 2014), přitom 70,7% nových případů bylo zjištěnou mužů majících sex s muži (z nich šest bylo rovněž injekčními uživateli drog).
  • Vysoký podíl homosexuálního/ /bisexuálního přenosu je setrvale převládajícím rysem výskytu HIV infekce v ČR a řadil Česko v tomto aspektu v roce 2013 na druhé místo v Evropě.
  • K heterosexuálnímu přenosu infekce došlo letos u 25 mužů a 16 žen. Přenos prostřednictvím injekčního užívání drog byl zjištěn u čtyř mužů a čtyř žen. U 11 infikovaných je způsob přenosu neobjasněn, hlavně proto, že se nedostavili do AIDS centra.
  • HIV pozitivním matkám se letos narodilo 10 dětí, z toho jedno pozitivní. Přitom sedm matek při otěhotnění vědělo o své HIV pozitivitě a tři byly zachyceny při screeningu gravidních.
  • 11 nových případů HIV bylo zjištěno u cizinců s krátkodobým pobytem v ČR (z Francie, Itálie, Ruska, Slovenska, Spojeného království po 2, z Číny 1).

Zdroj: Česká společnost AIDS pomoc

Zatím nejúspěšněji se s problémem rezistence vypořádala takzvaná kombinovaná terapie. V devadesátých letech se totiž podařilo vyvinout několik preparátů s různými mechanismy účinku. Brzy se ukázalo, že jejich kombinace působí proti zákeřnému HIV téměř ideálně. Pokud totiž virus zmutuje, a stane se tak imunním vůči jednomu druhu léků, zaútočí na něj okamžitě preparát s odlišným mechanismem.

V současné době existuje šest různých skupin antivirotik, která lékaři svým pacientům nasazují v různých obměnách. Každý z preparátů účinkuje na virus v jiné fázi jeho životního cyklu. Právě díky kombinované terapii se v současnosti daří pacientům prodlužovat a zkvalitňovat život.

Naděje a rozčarování

Lékaři však stále usilují o vysněnou metu – první definitivně vyléčené pacienty. Nadějná zpráva se světovými médii rozšířila poté, co se v USA údajně podařilo vyléčit dítě, které se s HIV už narodilo. Nakažené holčičce začali lékaři už čtyři hodiny po porodu podávat antivirové preparáty, které se běžně používají k léčbě choroby AIDS u dětí. Po roce se zdálo, že virus z těla zmizel. „Dívenka má nyní negativní testy na HIV,“ sdělila v březnu na zdravotnické konferenci v Bostonu pediatrička Deborah Persaudová.

Lékařská i laická veřejnost se však brzy dočkala rozčarování – virus se v krvi dítěte znovu objevil. Případů vyléčených novorozenců už bylo od té doby zaznamenáno více, teprve čas ale ukáže, zda virus HIV zmizel z jejich organismu navždy.

Bez výsledku zatím dopadají pokusy o získání vakcíny proti AIDS, z nichž některé vypadaly více než nadějně a dostaly se i do fáze klinického testování. Vakcíny sice produkovaly určité množství obranných látek, celkovou ochranu ale nezajistily. Přestože do vývoje vakcíny proti HIV byly a jsou vkládány velké naděje i finanční prostředky, v nejbližší době se žádná účinná očkovací látka na obzoru nerýsuje.

Není virus jako virus

Boj proti viru částečně komplikuje i fakt, že se HIV vyskytuje ve dvou typech označovaných jako HIV-1 a HIV-2. Oba typy se odlišují geografickým výskytem, patogenitou, klinickým obrazem a některými epidemiologickými charakteristikami. V Evropě a na americkém a asijském kontinentu se vyskytuje převážně agresivnější HIV-1, HIV-2 zůstává lokalizován zejména v oblastech západního pobřeží Afriky. Výskyt HIV-2 byl z evropských zemí zaznamenán jen v Portugalsku.

HIV SE NELZE NAKAZIT:

  • při líbání, ani vášnivém, pokud při tom oba nekrvácí z úst; i potom je riziko minimální díky přirozené vlastnosti slin likvidovat mikroorganismy a dezinfikovat
  • ze společných mýdel nebo ručníků
  • používáním stejných příborů, skleniček, talířů
  • ze strojů na pracovišti, ze strojů v posilovnách, ze záchodových prkének nebo mís
  • z vody v bazénu, ze společných sprch, v sauně, a to ani tehdy, kdybyste si na tom místě přivodili krvácivé zranění; voda dezinfikovaná chlorem virus zabíjí
  • když na vás někdo kýchne nebo vám podá zpocenou ruku
  • při transfuzi – každá darovaná krev je pečlivě testována na veškeré infekce
  • u zubaře, u lékaře, na operačním sále; všechny nástroje jsou dezinfikovány a personál nosí jednorázové hygienické rukavice a oblečení

Kromě těchto dvou nejrozšířenějších typů objevili před rokem švédští vědci v západní Africe nový a agresivnější kmen viru označovaný jako A3/02, který vznikl kombinací dvou předchozích a způsobuje rychlejší nástup AIDS. Takzvané rekombinantní kmeny virů pocházejí od člověka, který je nakažen dvěma různými kmeny, jejichž DNA se spojí, aby vznikla nová forma. Takzvaný rekombinant pak bývá agresivnější než původní rodičovské kmeny.

Virus HIV je značně proměnlivý a vždy se dokáže vytasit s nějakou zbraní, na kterou jsou antivirotika i vakcíny krátké. Část lékařské veřejnosti je dokonce natolik skeptická, že do vynálezu léku, který by s HIV navždy zúčtoval, nevkládá žádnou naději. Přesto pokusy stále pokračují.

Autor: