Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bolavé klouby či rychlá energie? Doplňky stravy vás nespasí

Zdraví

  6:45
Zatímco před dvaceti lety jsme konzumovali nanejvýš vitaminové tablety, dnes máme v lékárně mnohem pestřejší výběr. Moderní výživové doplňky vyřeší jakýkoli problém. Napumpují nás energií, pomohou s bolavými klouby, zajistí štíhlost a krásu. Tak to aspoň tvrdí jejich výrobci.

Prášky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ve zkouškovém období si dávám do nosu. Gingko biloba, kofein s taurinem, lecithin a ženšen, vytahuje z šuplíku krabičky s potravinovými doplňky pětadvacetiletá Lenka. Pracuje v nadnárodní firmě a při zaměstnání studuje vysokou školu. Navzdory právě probíhajícímu zkouškovému období unaveně nevypadá. Za její svěžest mohou údajně právě vyjmenované preparáty. „Povzbuzující potravinové doplňky pomohou na určité krátké období, třeba při učení na zkoušku nebo při mimořádném zápřahu v práci, většinou se ale nehodí k trvalému užívání. Je potřeba brát je rozumně,“ radí magistra farmacie z pražské vinohradské lékárny.

Platí to podle ní především pro výrobky s kofeinem, taurinem nebo guaranou. Dodají sice energii, vyčerpaný organismus ale neošidí. Po pár dnech na stimulantech bude chtít vynaložené úsilí vrátit. A pořádně si odpočinout. Uživatele pak může nepříjemně překvapit absolutní nedostatek energie a přetrvávající únava.

Medicína - ilustrační fotografie.

„Začátek zkouškového období poznám okamžitě. Chodí hlavně studenti, chtějí něco proti únavě a na podporu mozkové činnosti,“ vyjmenovává vinohradská lékárnice. V zimě zase hodně jedou multivitaminy a doplňky na posílení imunity, před Vánoci roste poptávka po dražších kloubních preparátech, lidé je kupují jako dárek pro babičku nebo dědu.

Celoročně se podle její zkušenosti prodávají doplňky, které mají zajistit uživatelkám krásu. Bezchybný vzhled pokožky, vlasů nebo nehtů slibují speciální preparáty s obsahem vitaminů, aminokyselin nebo zinku. Před plavkovou sezonou se dobře prodávají doplňky s chromem a čaje na hubnutí.

Víra tvá tě uzdraví

„Když si koupím čaj na hubnutí nebo tablety s obsahem chromu, jsem hned o kilo lehčí,“ říká s nadsázkou padesátnice Iva. Hubnoucích čajů a výživových doplňků už za svůj život vystřídala nespočet. Kupuje si je většinou na jaře nebo v období životní krize a k nákupu obvykle přidá i „něco pro krásu“.

„Cítím se pak lépe a tomě nakopne k hlídání porcí jídla i ke sportu,“ pochvaluje si a připouští, že koupeným preparátům věří „jen tak napůl“. „Každý z prodávaných potravinových doplňků má na obalu přesně uvedené účinné látky a jejich množství,“ ujišťuje lékárnice. Na otázku, zda jsou uvedené údaje pravdivé a jejich účinky prokázané, jen pokrčí rameny. Sama prý jejich účinkům věří a vitaminové preparáty si dokonce pravidelně kupuje.

Potravinové doplňky (ilustrační foto).

Nic než víra však uživatelům blahodárných tabletek mnohdy nezbývá. Státní ústav pro kontrolu léčiv se jimi nezabývá a jejich složení ani účinky nijak nekontroluje. Potravinové doplňky má totiž pod palcem, stejně jako potraviny, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „V praxi to znamená, že subjekt, který vyrábí, dováží nebo uvádí doplněk stravy do oběhu, je považován za provozovatele potravinářského podniku se všemi vyplývajícími důsledky,“ uvádí v seznamu předpisů SZPI.

Před uvedenímna trh projde sice každý výrobek pod rukama laborantům Státního zdravotního ústavu, ti ale zkoumají pouze jeho bezpečnost, nikoli účinky. Podle nařízení Evropského parlamentu sice nesmějí firmy na obalech ani v reklamě používat lživá tvrzení o účincích použitých látek, nic to ale nemění na tom, že do obsahu tablet nikdo „nevidí“.

Kloubní výživa: spása, nebo byznys?

„To základní, co naše tělo potřebuje, není problém získat z přirozené čerstvé stravy. Pokud jíte zdravě, doplňky nepotřebujete. Pokud jíte nezdravě, doplňky vám nepomohou,“ tvrdí lékař Jan Hnízdil. Pro člověka je podle něj mnohem zdravější přijímat vitaminy a minerály z přirozených zdrojů než ve formě tablet. V ovoci a zelenině jsou totiž ve vyvážené podobě i s dalšími vitaminy, enzymy a účinnými látkami. Navíc nehrozí předávkování.

„K doplňkům a vitaminům bych se uchyloval jen výjimečně, jestliže je k tomu jasný medicínský důvod. Například pokud je pacient starý, má těžkou osteoporózu nebo jeho žaludek nedokáže trávit vitamin B,“ radí Hnízdil.

Za přímo nemorální považují někteří lékaři masivní reklamy na doplňky slibující zdravé klouby, které jsou cílené především na seniory. „Tyto doplňky se prodávají za vysoké částky. Lidi s artrózou čtvrtého stupně si je kupují v naději, že jim pomůžou, to je ale nesmysl,“ říká praktická lékařka Jana Holá. Klouby, které jsou již poškozené artrózou, žádný doplněk nezachrání.

Nemoc, nebo jen stárnutí?

"Artróza vlastně není nemoc, ale přirozený projev stárnutí organismu. Stav kloubů odpovídá tomu, kolik je nám let a jak se sebou zacházíme,“ uvádí doktor Hnízdil. Výrazně zpomalit proces opotřebování je prý možné přijetím režimových opatření, jako je pravidelný pohyb bez extrémního přetěžování. V případě pacientů s nadváhou nebo obezitou je klíčové snížení hmotnosti. Prostředky kloubní výživy podle doktora Hnízdila podbízejí iluzi snadného řešení a odvádějí od aktivního přístupu.

Dolňky stravy

Začátek zkouškového období poznám okamžitě. Chodí hlavně studenti, kteří chtějí něco proti únavě a na podporu mozkové činnosti.

Češi utratí za výživové doplňky více než pět miliard ročně. Některé odhady hovoří dokonce o šesti až sedmi miliardách korun.

Potravinové doplňky procházejí před uvedením na trh povinnými laboratorními testy, které potvrdí jejich nezávadnost. Tyto testy ale nezaručují účinnost.

Nejčastěji kupovanými preparáty jsou multivitaminové tablety a kloubní výživa. Oblíbené jsou také výrobky na hubnutí a stimulanty.

Shovívavější pohled na kloubní preparáty nabízí ortoped Zdeněk Krystlík: „Na artrózu mohou tyto přípravky skutečně zabrat. Samozřejmě ale nelze čekat zázraky. Poskytnou spíš krátkodobou pomoc a zpomalení jinak neodvratitelného postupu nemoci.“ Podle doktora Krystlíka je potřeba dát si pozor na výběr vhodného preparátu a z nepřeberného množství vybrat ten nejúčinnější. „Hledal bych hlavně přípravky s glukosaminem a chondroitinem sulfátem, eventuelně kombinované s kolagenem,“ doporučuje.

Právě u zmiňovaných látek údajně potvrdila účinnost řada vědeckých studií. Existují však i výzkumy, které účinky glukosaminu a chondroitinu neprokázaly. „Neumím je rozsoudit, sám za sebe kloubní výživu doporučuji a také si občas zobnu,“ připouští ortoped. „Kloubní výživa má na rozdíl od většiny léků jednu zásadní přednost. Vnejhoršímpřípadě nepomůže, ale rozhodně neublíží,“ tvrdí Krystlík. Přesto připouští, že rozumnější investicí může být koupě rotopedu nebo permanentky do plaveckého bazénu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!