Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Frankfurt má českou školku. Nedomluvíme se s vnuky, stěžovali si lidé

Věda

  10:46
Děti českých krajanů ve Frankfurtu se od minulého víkendu mohou učit svůj mateřský jazyk. Připravují se i kurzy pro dospělé. O tom, že založit českou školku není jednoduché, se přesvědčila Kateřina Spiess-Velčovská.

Děti se ve školce učí češtinu hravou formou. foto: Hana Spijkers

LN Co vás přivedlo do Německa?
Pracovala jsem jako produkční na volné noze v médiích. Při práci jsem se seznámila se svým budoucím manželem a odstěhovala se za ním do Frankfurtu.

Kateřina Spiess-Velčovská

 Kateřina Spiess-Velčovská

* Absolventka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, obor marketingová a sociální komunikace.

* Od roku 2002 žije ve Frankfurtu nad Mohanem, kde působí především v oblasti marketingu.

* Založila Českou školu pro děti z českých a bilingvních rodin.

LN Kde se vzala myšlenka založit Českou školu?
Frankfurt je multikulturní město, je zde hodně komunitních center, ale žádné pro Čechy. Žije tu skupina Čechů, generace osmašedesátníků, ale jsou dost uzavření. Hledala jsem něco pro nás, jak se říká Husákovy děti. Máme už trochu jiné zájmy a potřeby. Před pěti lety jsem potkala Hanu Spijkers a zorganizovaly jsme prohlídku katedrály v češtině. Přišli lidé starší generace a řekli nám, že jejich vnuci neumí česky. To byl jeden z prvních impulzů k založení školky.

LN Ve světě již existuje Česká škola bez hranic, má pobočky v Berlíně, v Mnichově, v Paříži. Pokoušeli jste se je kontaktovat?
Ano, je to přesně směr, kterým chceme jít. Ze začátku jsem neměla představu, kolik dětí se může přihlásit. Kolegové ze zahraničí mi říkali: Napoprvé to bude deset patnáct dětí. Podle statistik jsem zjistila, že ve Frankfurtu a okolí je tisíc dětí, které mají někoho z rodiny z Čech. Řekla jsem si, že to prostě musíme zkusit. Zorganizovali jsme kampaň a modlili se, aby se někdo přihlásil. Na první setkání v prosinci 2010 přišlo čtyřicet rodičů. A začátkem ledna už jsem měla padesát přihlášek.

LN Co jste museli zařídit, aby školka vznikla?
Nejdřív jsem musela sehnat aspoň sedm lidí, abych mohla založit spolek a my mohli fungovat jako organizace. Pak jsem hledala a našla prostory přímo v centru. Jsou to prostory pro zájmové organizace, ovšem za komerční nájem. Největší problém byly paradoxně děti. Poslala jsem informace do místních médií, ale nemělo to žádný ohlas. Nakonec jsem se ptala maminek a řekly mi, že nejvíc sledují české weby o rodině. Obeslala jsem je a zafungovalo to. Pomohlo i České centrum v Berlíně, na jejich webu jsme zveřejnili výzvu. Pro výběr učitelů bylo jasné kritérium: rodilý mluvčí s pedagogickým vzděláním a ochotný dělat skoro zadarmo.

LN Jak vyučování probíhá?
Scházíme se každou sobotu, program je čtyřhodinový. Vyučování je rozdělené do skupin po patnácti dětech. S každým dítětem je v hodině jeho rodič. Snad se časem podaří udělat paralelní třídy. Teď když přijde maminka a má dvě děti různého věku, s jedním je v hodině a druhé musí čekat. O něj se stará odborný asistent, hraje s ním různé hry. Metodiku výuky nám zpracovala česká učitelka, která tu žije a má zkušenosti s integrací cizojazyčných dětí do kolektivu. U nás jsou děti z českých rodin, ale také vnuci osmašedesátníků, kteří češtinu slyší skoro poprvé. A pak děti z bilingvních rodin. Některé české maminky mají problém vysvětlit v rodině manžela, proč má i jejich dítě mluvit česky. Angličtina je užitečná, ale čeština?

LN Z čeho činnost financujete?
Pracujeme jako dobrovolníci, nad rámec našeho běžného zaměstnání. Rodiče platí příspěvek na pronájem. Našim profesionálním učitelům můžeme platit jen symbolicky. Hodně by nám pomohlo, kdybychom měli podporu od českých firem, chceme ukázat, že jejich výrobky jsou kvalitní. Potřebujeme nejrůznější pomůcky pro školky a pro školu. Od plastelíny až po dětské knížky, na podzim totiž chceme založit českou dětskou knihovnu.

LN Jaké máte další plány?
Teď musíme hlavně rozjet školku a od září otevřeme školu pro děti do patnácti let. Připravujeme kurzy pro dospělé. Zjistili jsme, že jsou tady lidé kolem třicítky, kteří tu žijí od útlého věku. Rodiče s nimi mluvili česky, ale psát ani číst česky je nenaučili. Jeden tatínek, manažer pro mezinárodní síť hotelů, přijel pracovat do Prahy. Mluvil bezchybně, ovšem esemesku či e-mail v češtině bez asistentky nezvládl.

LN Co je pro vás největší překvapení?
Ohromná podpora od rodičů, kteří naše aktivity vnímají tak, že to děláme nejen pro jejich děti, ale i pro ně. Chodí mi nadšené e-maily, některé velmi dojemné. Nedávno mi psala jedna paní, rodiče s ní utekli, když jí bylo pár let. Po revoluci přijela do Čech a cítila, jak jí ty roky dětství chybí. Nezná naše pohádky ani český humor. Když teď chodí se svým dítětem do naší školky, je to, jako by si to své dětství konečně prožila, sama za sebe.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.