Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hamburk zakázal pít alkohol v MHD

Magazín

  7:15
BERLÍN - V Hamburku ve čtvrtek začal platit zákaz konzumace alkoholu v městské hromadné dopravě. První měsíc za jeho porušení bude hrozit jen napomenutí, od října zaplatí nedočkaví pijani pokutu 40 eur (téměř 1 000 Kč).

Alkohol v MHD? V Hamburku už ne foto:  František Vlček, Lidové noviny

Tento nápad, jak udržet pořádek a omezit výtržnosti v MHD, se zalíbil německému svazu města a obcí, který by takový "suchý zákon" chtěl zavést v celé zemi. Ne všechny dopravní podniky ho ale považují za správný a zavést se ho nechystají ani německé dráhy.

ČTĚTE TAKÉ:

V Hamburku se zákaz vztahuje na autobusy, metro, městskou dráhu a jejich zastávky a nástupiště. Typický obrázek z německých hromadných dopravních prostředků, jak si cestující za jízdy nahýbá z pivní láhve, by tak měl být v labském přístavu už minulostí. Alespoň v to doufá tamní radnice, která nechala všechny stanice a interiéry vozidel oblepit plakáty s upozorněním, že se jedná o "nealkoholickou zónu".

"Chceme tak chránit cestující před obtěžováním," vysvětlila mluvčí hamburského dopravního podniku Gisela Beckerová. Na dodržování zákazu má dohlížet přes 500 revizorů a členů bezpečnostní agentury. Kromě popíjení za jízdy nebo na zastávce se týká i převážení otevřených lahví s alkoholem. V tomto případě bude muset hříšník svůj nápoj vyhodit nebo soupravu opustit.

Se sportovními fanoušky bude problém
Beckerová přiznala, že vynutit si dodržování nového nařízení bude asi obtížné zejména v okolí známé "ulice hříchu" Reeperbahn nebo během domácích zápasů fotbalistů Hamburku, při nichž se fanoušci hromadně posilňují pivem.

"Ve vagonu plném fanoušků nebudeme od každého vymáhat pokutu 40 eur," ujistil mluvčí provozovatele hamburské městské dráhy Christoph Kreienbaum, podle něhož by to mohlo mezi cestujícími vyvolat napětí a potyčky. Podnik chce prý spíše pasažéry postupně na zákaz zvykat.

Hamburk přitom není prvním německým městem, kde takové opatření platí. Pít alkohol se už delší čas nesmí ani v mnichovském nebo norimberském metru. Po nedávné sérii brutálních napadení v prostorách německých podzemních drah se nyní tamní svaz měst a obcí vyslovil pro celoplošné rozšíření takového zákazu.

"Ke třem z deseti násilných deliktů dochází pod vlivem alkoholu. Zákaz by mohl být důležitým stavebním kamenem, jak násilnou kriminalitu z veřejné hromadné dopravy vymýtit," uvedl představitel svazu Gerd Landsberg. Pro rozšíření zákazu jsou i někteří zemští ministři vnitra.

Berlín se nepřipojí
Například v Berlíně ale nechtějí o něčem takovém ani slyšet. "Máme dojem, že lahev piva nebo něčeho jiného patří v Berlíně k životnímu stylu," reagoval mluvčí dopravního podniku v metropoli Klaus Wazlak. Násilí v MHD to podle něj navíc nezabrání, neboť agresoři se většinou opijí již před vstupem do soupravy.

Podobný zákaz neplánuje zatím zavést ani největší železniční dopravce v zemi, společnost Deutsche Bahn, která provozuje i řadu městských drah, takzvaných S-Bahnů. A tak zatímco cestující popíjející například v mnichovské metru riskuje pokutu, v tamní nadzemní dráze to není problém.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...