Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Henna, přeliv nebo klasika? Čím obarvit vlasy

Zdraví

  6:20
Obarvené vlasy měla někdy téměř každá žena. Kromě klasické permanentní barvy, je možné zvolit přeliv nebo přírodní hennu. Jaké jsou jejich pro a proti a jaký způsob barvení je nejšetrnější?

Barvení vlasů. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Kdo nechce riskovat poničení vlasů chemií, může v obchodě sáhnout po henně. Jedná se o stoprocentně přírodní barvivo, které patří k jedněm z nejstarších na světě. Spolehlivě kryje šediny. K vlasům je šetrné, vyživuje je a má regenerační účinky. Díky tomu není potřeba používat žádné pečující kosmetické přípravky. Henna by měla dobře chytit na nikdy nebarvené vlasy. Kdo však již dříve nanesl na svou kštici chemii, může mít s rovnoměrným obarvením problémy.

Další nevýhodou je zdlouhavé barvení, které trvá několik hodin. „V kadeřnictvích se henna používá minimálně. Hlavním důvodem je dlouhá doba působení. Výjimečně si jí zákaznice přinese z domova,“ říká kadeřnice Monika Rosolová ze salonu Barbarella v Praze. Přesto je podle ní právě díky přírodnímu složení henna tím nejšetrnějším barvivem. „Dnes už jsou však některé profesionální barvy také celkem šetrné,“ dodává.

Bez amoniaku

Ani trvalá, neboli oxidační barva, nemusí být však špatnou volbou. Kdo je ochoten a schopen investovat do profesionálních služeb kadeřnických salónů, jistě neprohloupí. Barvy na vlasy jsou tam o poznání kvalitnější než ty, které jsou běžně k dostání v drogeriích. I při barvení doma platí, že nejméně zatěžující je přípravek bez amoniaku, který narušuje vlasy. V současnosti již tento prvek výrobci začínají postupně nahrazovat jinými, méně drastickými oxidačními činidly. Do barev jsou už také přidávány přírodní složky, jako jsou oleje nebo minerály.

ČTĚTE TAKÉ:

Velikým pozitivem permanentních barev je skvělé krytí šedin. Podle kadeřnice Rosolové pomůže před obávaným chemickým poničením vlasů preventivní aplikace olejíčků, regeneračních ampulek nebo vyživujících masek. "Tomu, kdo ještě šedinky nemá, bych však doporučila přeliv. Díky menšímu obsahu peroxidu je k vlasům šetrnější," vysvětluje. Je vhodný především pro mladé dívky, které chtějí barvením docílit třeba jen většího lesku nebo sjednocení barvy své kštice.

Přeliv je naopak absolutně nevhodný pro hodně prošedivělé ženy, s jejichž vlasy si zkrátka neumí poradit. „Vlasy by byly flekaté, nedobarvené, jen lehce natónované. V takovém případě je vhodnější barva se silnějším oxidantem,“ říká Rosolová.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč